LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rreziku për jetën e drejtuesve të SPAK-ut/ Klodiana Lala: Ka 5 shoqërues ai që ka në dorë çelësat e kashtës

1 Tetor 2023, 15:28, Aktualitet CNA
Rreziku për jetën e drejtuesve të SPAK-ut/ Klodiana Lala: Ka 5
Gazetarja Klodiana Lala

Gazetarja Klodiana Lala ka folur lidhur me sigurinë që kanë drejtues të ndyshëm në SPAK.

Ajo thotë se vetem 10 nga prokurorët e SPAK-ut, përfshirë drejtuesin e strukturës se Posaçme, kanë mbrojtje.

Ajo mori rastin e kryeprokurorit që ka të paktën 5 shoqërues, ndërkohë ajo shkruan se me gjithë respektin që ka për pozicionin, Prokurori i Përgjithshëm ka në dorë çelësat e kashtës.

Postimi i plotë:

Siguria e prokuroreve te SPAK

E gjithe Shqiperia i ka syte te SPAK se cilin nga politikanet e korruptuar do te dergoje prapa hekurave.

Po ndersa presim shume prej tyre nga ana tjeter i kane lene te ekspozuar ndaj rreziqeve dhe objektiva lehtesisht te arritshem nga kriminelet.

FAKTE

Vetem 10 nga prokuroret e SPAK, perfshire drejtuesin e structures se Posacme, kane mbrojtje.

Qe ta shpjegohem me qarte.

Altin Dumanin e shoqerojne dy gardiste dhe kur levizi me makine te blinduar ne vere, fakt qe e ka pranuar edhe vete SPAK te tere merreshin si doli lajmi pse u be lajmi. Askush nuk beri asnje analize sesa te rrezikuar jane.

9 prokuroret e tjere shoqerohen nga nje oficer i repartit RES.

Per familjet e tyre nuk parashikohen masa per garantimin e jetes.

Ligji nuk parashikon mbrojtje as per ish drejtuesin e SPAK. Qe te jem e qarte spo mbroj Arben Krajen se vetem perplasje kam patur me te, por e drejta mbetet e drejte.

PO FAKT

Kryeprokuroria ka te pakten 5 shoqerues. Me gjithe respektin qe kam per pozicionin, Prokurori i Pergjithshem ka ne dore celesat e kashtes.

Per ta mbyllur

Prokuroria e Elbasanit pranon se i penduari i drejtesise Tafani ka folur per tentativa per te ekzekutuar prokuroren e SPAK Doloreza Musabelliun.

Por kur pyet KLP thote ja do e diskutojme neser kete ceshtje ne nje kohe qe Keshilli do duhet te ishte mbledhur edhe ne mesnate per ta shqyrtuar rastin./ CNA

Lajmet e fundit nga