LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reagon çuni i Fahriut/ Ish-deputeti i Bashës e do Irfanin në SPAK

1 Dhjetor 2022, 11:13, Aktualitet CNA

Reagon çuni i Fahriut/ Ish-deputeti i Bashës e do Irfanin në

Çuni i Fahriut, siç njihet ndryshe, Klevis Balliu, ka reaguar për prishjen e ndërtimeve pa leje në "Prestige Resort" të Irfan Hysenbelliut.

Ish-deputeti i listës Basha shprehet se hajduti Edi Rama sulmon denoncuesit e vjedhjeve të tij.

Edhe për çunin e Fahriut, Hysenbelliu mund të ndërtojë pa leje, se ka media.

Në reagimin e tij, Balliu thotë se ky akt kriminal duhet të hetohet nga SPAK-u.

Në këtë pikë edhe mund të ketë të drejtë, pasi paligjshmëria duhet të hetohet nga SPAK-u apo edhe nga prokurori tjetër.

“Sulmi i radhës i qeverisë ndaj medias 'News 24' është prova më e qartë e mungesës së ligjit dhe të shtetit.
Asnjë letër dhe asnjë dokument nga qeveria që paralajmëron shembjen, por vetëm urdhri i urrejtjes ndaj denoncuesve ka mjaftuar për të sulmuar një media të pavarur.

Ky akt kriminal duhet të hetohet nga SPAK-u dhe organet e drejtësisë. Pasi sot de fakto instancat shtetërore po përdoren për të mbrojtur pushtetin dhe jo shtetin.

Ky sulm ndaj medias bëhet edhe në prag të vizitës të liderëve të Europës në vendet e të cilëve ky sulm do të dënohej nga drejtësia.

Për mediat që i lëpihen qeverisë dhe mbrojnë inceneratorët, Portin e Durrësit apo rrugët 30 milionë euro kilometri të Edvinovicit u jepen shkollat e fëmijëve të shqiptarëve për të bërë studio televizive.
Ato që denoncojnë vjedhjet e qeverisë sulmohen si shtazë nga pushteti i droguar i Edi Ramës”, shprehet Balliu./CNA.al

Lajmet e fundit nga