LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prokuroria kërkon arrestimin e Ymer Markut, ish-kandidat i Bashës për Vorën

15 Prill 2024, 12:43, Aktualitet CNA

 

Prokuroria kërkon arrestimin e Ymer Markut, ish-kandidat i Bashës
Ymer Marku

 

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar arrest me burg për ish-kryetarin e Komunës së Bërxullës, Ymer Marku dhe 2-ish zyrtarë, si dhe për një qytetar. 

Të katër personat akuzohen se përfituan 7500 m2 tokë në fshatin Bërxullë përmes falsifikimit. 

Ymer Marku bashkë me dy ish-zyrtarët K. B., A. L., akuzohen për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe shtetasi K. A. për veprat penale “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale”. 

Ymer Marku ka qenë kandidat i Lulzim Bashës për Vorën gjatë zgjedhjeve të pjesshme të vitit 2022.

Nga ana e Bashës nuk mungoi mbështetja për Ymer Markun duke e quajtur një kandidat potencial të Partisë Demokratike për Vorën./CNA 

Prokuroria kërkon arrestimin e Ymer Markut, ish-kandidat i Bashës

 

Lajmet e fundit nga