LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prapaskenat e marrëveshjes/ Si u ulën në tryezë PD-PS, Bardhi: Më telefonuan ndërkombëtarët

20 Mars 2024, 22:47, Aktualitet CNA

Prapaskenat e marrëveshjes/ Si u ulën në tryezë PD-PS,

Kryetari i Grupit Parlamentar i PD, Gazment Bardhi ka zbuluar prapaskenat e marrëveshjes PD-PS.

I ftuar në emisionin "Opinion", Bardhi u shpreh se para se të merrte pjesë në Konferencën e Kryetarëve ka marrë disa telefonata nga përfaqësuesit ndërkombëtar në Shqipëri, të cilët i kanë treguar iniciativën e kryeparlamentares Lindita Nikolla dhe e kanë pyetur nëse mund të marrë pjesë në mbledhje.

“Nuk ka një marrëveshje. Ka patur një diskutim në konferencën e kryetarëve, është një vendim marrje e konferencës së kryetarëve. Kam marrë si kryetar i grupit një ftesë, të cilën e dija paraprakisht për shkak se disa prej miqve ndërkombëtarët më kishin telefonuar duke më thënë se kryetarja  e Kuvendit do do të marrë një iniciativë për mbledhjen a do të merrni pjesë… Komisionet hetimore janë kërkesat që ne kemi dorëzuar në nisje të këtij sesioni parlamentar dhe për këtë ne nisëm aksionin. Interesi jonë ka qenë nuk kemi patur strate gji bllokimi apo bojkoti, ka qenë strategji e detyruar për shkak se mazhoranca refuzonte komisionet hetimore. Ne fituam të drejtat që na n jeh kushtetuta, është rivendosje e të drejtave të opozitës në Kuvend”,tha Bardhi./ CNA

Lajmet e fundit nga