LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kapen mbi 2800 litra pije alkoolike/ AKU bllokon biznesin në Korçë

10 Nëntor 2023, 11:46, Aktualitet CNA

Kapen mbi 2800 litra pije alkoolike/ AKU bllokon biznesin në

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka goditur një tjetër rast të ushtrimit të aktivitetit të palicensuar në Korçë duke bllokuar mbi 2800 litra pije alkoolike.

Një subjekt me aktivitet “Prodhim pije alkoolike” e ushtronte këtë aktivitet në mungesë të kushteve higjeno-sanitare, produkte të paetiketuara dhe me mungesë të manualit HAÇP.

Në këtë subjekt, gjatë kontrollit të ushtruar nga AKU dhe Policia e Shtetit u bllokuan 2805 litra pije alkoolike, nga të cilat 1877 litra verë, 537 litra raki rrushi, 351 litra alkool ushqimor dhe 40 litra pije alkoolike.

Po ashtu në mungesë të kushteve higjeno-sanitare dhe dokumentacionit të kërkuar ndaj subjektit është vendosur gjobë 14.5 milion lekë.

Nga verifikimi i kontrolleve në subjekt u konstatuan disa shkelje ligjore, pasi subjekti ushtronte aktivitetin në mungesë të kushteve higjieno-sanitare, produkte të paetiketuara dhe mungesë të manualit HAÇP.

Për këto shkelje, trupa inspektuese mori masën urgjente të bllokimit të aktivitetit deri në pajisjen e tij me licencë, gjithashtu janë bllokuar në total 2805 litra pije alkoolike nga të cilat, 1877 litra verë, 537 litra raki rrushi, 351 litra alkool ushqimor dhe 40 litra pije alkoolike. Për të gjitha shkeljet e konstatuara u mor masa administrative “gjobë” në vlerën e 1’450’000 lekëve. Për veprime të mëtejshme, materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë”, thuhet në njoftimin e AKU-së.

Lajmet e fundit nga