LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

BE organizon superoperacionin/ Zbulon mashtrimin ndërkombëtar me tatimet, kapte vlerën 2.2 miliardë euro

29 Nëntor 2022, 21:01, Aktualitet CNA
BE organizon superoperacionin/ Zbulon mashtrimin ndërkombëtar me
Foto ilustruese

Zyra e Prokurorit Publik Evropian, në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese të 14 vendeve anëtare të BE-së, ka kryer një operacion që ka zbuluar një skemë komplekse të mashtrimit të TVSH-së bazuar në shitjen e mallrave elektronike të njohura.

Ky aksion u shtri në Belgjikë, Qipro, Francë, Gjermani, Greqi, Hungari, Itali, Lituani, Luksemburg, Holandë, Portugali, Rumani, Sllovaki dhe Spanjë. Në kuadrin e këtij operacioni, kërkimet u kryen në Çeki, Hungari, Itali, Holandë, Sllovaki dhe Suedi më 12 dhe 13 tetor të 2022-shit.

Dëmet e vlerësuara arrijnë në 2.2 miliardë euro, ndërsa dyshohet se janë përfshirë mbi 600 persona.

Operacioni nisi në prill të 2021-shit, kur Autoriteti Tatimor Portugez në Coimbra po kërkonte një kompani që shiste telefona celularë, tableta, kufje dhe pajisje të tjera elektronike, me dyshimin për mashtrim të TVSH-së.

Nga këndvështrimi kombëtar, bazuar në hetimin administrativ, faturimi dhe deklaratat tatimore dukej se ishin në rregull. Megjithatë, prokurorët e deleguar evropianë portugez vendosën të hetojnë më tej, duke zbuluar  atë që besohet të jetë mashtrimi më i madh i TVSH-së i hetuar ndonjëherë në BE.

Ajo që e bën të dallohet këtë mashtrim ndërkombëtar tatimor është kompleksiteti i jashtëzakonshëm i zinxhirit të kompanive. 

Shumë prej kompanive vepronin si furnizues të thjeshtë të pajisjeve elektronike dhe disa kërkonin rimbursim të TVSH-së nga autoritetet kombëtare tatimore, ndërsa të tjerë duke shitur në internet, i dërguan të ardhurat në vendet offshore përpara se të zhdukeshin. Mendohet se në këtë aktivitet janë përfshirë disa grupe të krimit të organizuar.

Bazuar në vlerësimin e fundit të Europol-it, mashtrimi me TVSH-në është krimi më fitimprurës në BE, që kushton rreth 50 miliardë euro në vit humbje tatimore për shtetet anëtare./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga