LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, me sytë nga BE McAllister: Të hapen negociatat

24 Maj 2022, 11:23, Aktualitet CNA
“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, me sytë nga BE McAllister:

Kryetari i Komitetit të jashtëm të PE, David McAllister, ka deklaruar se duhet të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pasi kanë plotësuar kushtet. Sipas tij, BE s?ka kohë për të humbur për çeljen e negociatave. Ai foli me nota pozitive për reformat në vendin tonë.

Së pari BE nuk ka kohë për të humbur për çeljen e negociuarave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut pasi të dyja vendet kanë përmbushur kushtet e nevojshme. Gjatë takimeve tona me politikëbërës dhe shoqëri civile kemi dhënë këto mesazhe: BE s?ka kohë për të humbur për çeljen e negociatave me Shqipërinë  dhe Maqedoninë e Veriut sepse të dy vendet kanë përmbushur kushtet. Shqipëria nuk ka kohë për të humbur për të vijuar reformat në të mirë të qytetarëve. Duhet bashkëpunim konstruktiv politik dhe konkurrencë, zgjedhje me garë të plotë. Palët politike të angazhohen në mënyrë konstruktive. Shqipëria ka arritur progres të konsiderueshëm në Reformën në Drejtësi dhe kjo duhet të sjellë funksionalitet të plotë të drejtësisë?, tha ai.

I pyetur nga gazetarët, nëse është vërtetë vetoja Bullgare që pengon çeljen e negociatave, ai citoi një pjesë të Rezolutës së PE.

Po ashtu ai i bëri thirrje Këshillit të Europës, për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

?Më lejoni që të citoj nga rezoluta jonë e PE për këtë çështje.

PE ndjen keqardhje për vonesat e negociatave dhe theksojmë solidaritetin tonë të plotë. Ky dështim i cili minon besimin, është rrezik për politikën e zgjerimit të BE.

PE vazhdon të bëjë thirrje që të ketë hapje të negociatave.

I kemi bërë thirrje Këshillit të Europës për të hapur negociatat?-deklaroi McAllister./CNA.al

Lajmet e fundit nga