LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Krerët e politikës, si ushtarët e mafias”/ Gazetari bën paralelizmin e frikshëm

23 Maj 2022, 16:30, Aktualitet CNA
“Krerët e politikës, si ushtarët e mafias”/ Gazetari

Gazetari Mentor Kikia, duke kujtuar historinë e mafias së 30 viteve më parë, ka hequr një paralelizëm me Shqipërinë e ditëve të sotme.

Kikia shkruan se asokohe mafia dhe politika ishin bërë një, fiks si Shqipëria e sotme.

“Duke kujtuar Falkonen dhe Italine e 30 viteve shkuar

Kur 30 vjet me pare MAFIA vrau Falkonen, ne nje atentat te denje per te hedhur ne ere nje mal, ne Itali gjendja ishte me shume se keq:

Mafia dhe Politika ishim bere nje!

Kreret e qeverise dhe shtetit, ishin edhe kreret e Mafias.

Kreret e politikes ishin ushtaret e Mafias.

Mafia nuk paguante me per te patur mbeshtetjen e qeverise, por ishte bere vete qeveria.

Mafia nuk paguante me per te marre mbeshtetjen e parlamentit, ajo i shkruante vete ligjet dhe parlamenti i votonte.

Italia e asaj kohe ishte fiks Shqiperia e sotme.

Atje ishte nje Falkone qe hyri ne zjarr qe nisi kthesen e historise, dhe shteti fitoi mbi Mafian.

Ne??”/CNA.al

Lajmet e fundit nga