LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha fshihet pas Xhemail Pasmaçiut/ Ish kreu i PD në krah të trafikantëve të drogës e gjobaxhinjve

12 Prill 2022, 19:07, Aktualitet CNA
Basha fshihet pas Xhemail Pasmaçiut/ Ish kreu i PD në krah të

Kryetari i shkarkuar i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është rreshtuar sërish në krah të trafikantëve të drogës.

Bëhet fjalë për Ylli Ndroqin, trafikantin e drogës të njohur edhe me emrin Xhemail Pasmaçiu, i shpallur dje non- grata nga Departamenti amerikan i Thesarit, ngjarje që ishtë paralajmëruar një javë më parë nga CNA.al.

Lulzim Basha në një status të gjatë në rrjetet sociale, ka përmedur emrat e Aqif Rakipi, Tom Doshit, Vangjush Dakos, duke e cilësuar si fitore shpalljen e tyre non ?grata, por në asnje resht  nuk ka përmendur Xhemail Pasmaçiun, edhe pse ishte pjesë e listës.

?Koha na dha prapë të drejtë! Aqif Rakipi, Tom Doshi, Vangjush Dako janë bedelët me të cilët Edi Rama kreu masakrën zgjedhore dhe tjetërsoi vullnetin e shqiptarëve që kërkonin ndryshim.

Në argumentimin nga Departamenti i Thesarit të Shteteve të Bashkuara për sanksionet ndaj Aqif Rakipit theksohet:

?Grupe të shumta të krimit të organizuar (GKO) në Shqipëri kanë ofruar para, dhurata ose premtime për vende pune apo lëshime në këmbim të votave për partinë e tyre të preferuar politike?. Ky paragraf tregon se si i ?fitoi? zgjedhjet Edi Rama në 2017 dhe në 2021.

Kriza në të cilën ndodhet sot Shqipëria, është pasojë e shkatërrimit të institucioneve demokratike dhe të procesit zgjedhor, që dje u konfirmua edhe nëpërmjet sanksioneve të Departamentit të Thesarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Edhe pse këtë duhet ta kishin bërë organet ligjzbatuese shqiptare, ai është një lajm i mirë që partneri ynë strategjik SHBA është fokusuar në luftën kundër korrupsionit që po minon demokracinë dhe po shkatërron mirëqenien e shqiptarëve?, ka theksuar Bashan ë postimin e tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga