LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama pranon aferën e inceneratorëve: Ma futen për shalësh

9 Prill 2022, 12:42, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij sot në Kongresin e PS, ka pranuar aferën e inceneratorëve, por ka tentuar të largojë çdo përgjegjësi nga vetja.

Sërish Rama, për të disatën herë ka theksuar se përgjegjësia është individuale, por shtoi se “ia kane futur per shalesh”.

?Të gjatit nuk ia beson njeri kur thotë se ma bënë prapa krahëve. Kjo është e vërtetë. Kush e beson? Se duhet të kesh qënë një hajvan dy metra. Se ça është kjo. I kalojnë këtu??-tha Rama.

Gjithashtu, ai theksoi se nuk do mbajë përgjegjësi, pse një zyrtar e humbet pinin.

?Ky është lajmi. Më thonë; a je ti përgjegjës? pse e zgjodhe këtë apo atë. A thua se në rrugëtimin kësaj jete, fajin e ka se kush e shkel besimin e marrë. E kam thënë një mijë herë, përgjegjësia për shkeljen e ligjit është individuale jo kolektive. Një kryeministër, e një ministër, një familje politike s?mban përgjegjësi kur një zyrtar e humbet pinin. Mbajmë përgjegjësi për rolin që luajmë, këtë përgjegjësi mban PS.

Ku e mban? Në këtë vend para pak vitesh tatimet drejtoheshin nga një i dënuar nga gjykata me arrest shtëpie. Kryeministri thoshte; do pres vendimin e formës së prerë. Ai tha se të njëjtat gjera ti bëja dhe unë. Imagjinoni një sekondë, fakti që nuk jemi si ata, është medalja e nderit për ne. Fakti për ne nuk bëjmë si ata, është fleta e lavdërimit. Ata janë një parti, ne jemi një frymë. Ne jemi brumi, pa të cilin politika shqiptare nuk gatuan dot asgjë.?,- tha Rama.

Po ashtu, ai theksoi se do të dorëzojë para drejtësisë çdo person që ?shkel në dërrasë të kalbur?.

?Kushdo që shkel në dërrasë të kalbur, të shkojë të marrë avokat.

Kjo parti nuk jep shërbime avokatie për asnjë ministër, asnjë deputet, asnjë kryebashkiak dhe asnjë zyrtar të kësaj familje që thirren nga organet e drejtësisë?-deklaroi Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga