LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Shqiptarët paguajnë gabimet e qeverisë’/ Shano paralajmëron qytetarët: Çmimet do vijojnë të rriten

8 Prill 2022, 16:24, Aktualitet CNA
‘Shqiptarët paguajnë gabimet e qeverisë’/ Shano

Eksperti i Ekonomisë, Dritan Shano deklaroi se shqiptarët do të vijojnë të përballen ende me rritje të çmimeve.

I ftuar në rubrikë ?Opinion? ai u shpreh se derdhja e parave nga ana e qeverisë gjatë pandemisë do të vijojë të ketë pasoja edhe për 3-4 vitet e ardhshme.

?Në afatmesëm ne do vazhdojmë të përballemi me rritje çmimesh, sepse gjatë pandemisë ndodhi ajo që nuk kishte ndodhur për shumë kohë, derdhja lumë e parasë nga qeveria shkaktoi këtë situatë që ndodhemi sot dhe efektet e saj do vijojnë për 3 deri në 4 viteve, pavarësisht luftës mes Rusisë dhe Ukrainës. Kjo ka të ngjarë të përdoret si mbulesë midis dijenisë së njerëzve për atë që kanë bërë qeveritë dhe kjo rritje çmimesh po ndodh për shkak të veprimtarisë së qeverisë dy vite më parë, para se të niste lufta. Efekte në ekonomi ndihen edhe për shkak të sanksioneve që BE ka vënë ndaj Rusisë, por koha në të cilën ndodhemi bën që ti ndjejë më shumë Europa se Rusia. Shqipëria është krejtësisht e ekspozuar nga pikëpamja e ekonomisë ndaj zhvillimeve në Europë.

Modeli i zhvillimit të vendit është i bazuar mbi konsumin, kështu që kjo e çon konsumatorin shqiptar të konsumojë më shumë, vitet e fundit është vënë re një rritje e turizmit që sidoqoftë është sektor terminal, kemi rritur numrin e turistëve nga jashtë, por duke qenë një periudhë e vështirë çmimesh edhe jashtë, dhe ky sektor i rëndësishëm mendoj se do ta ndjejë këtë goditje që është duke ndodhur. Natyrisht që konsumatorët janë ata që paguajnë shtrenjtë, edhe gabimet e qeverisë. Rritja e çmimeve dhe inflacioni, varfëron konsumatorin dhe pasuron qeverinë?, deklaroi Shano./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga