LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skema e aferës korruptive të inceneratorëve/ Basha: 430 milionë euro janë gllabëruar nga Mirel Mërtiri

10 Mars 2022, 13:41, Politikë CNA

Kryetari i shkarkuar Lulzim Basha ka folur për aferën e inceneratorëve duke deklaruar në Kuvend se Mirel Mërtiri ka gllabëruar 430 milionë euro.

Basha është shprehur se skema është ndërtuar nga Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Ahmetaj me miratimin e kryeministrit Edi Rama.

?Janë mbledhur tre shokë, njëri ish anëtar i bandës së Lushnje, Mirel Mërtiri, Klodian Zoto e parafolësi (zv/kryeministri Ahmetaj) kanë shkuar te Rama i kanë thënë është ky biznesi i plehrave është me fitim. Po i ka thënë ai sic e ka zakon ecni. Kanë ndërtuar një skemë i ka dhënë urdhër mininistrit të parë, ai s?e zbatoi e ka hequr, më pas ka ardhur ministri i dytë e gjëra kanë shkuar fjollë.

Të ndërtojnë inceneratorë për të djegur plhera, e kanë parë reagimine PD e më pas kanë proceduar me fshehtësi.

17 vendime brenda 8 oëve që ti jepet dikujt pa garë brenda ditës mundësia të garojë e më pas nga taksat tuaja parapagesë, e të thuash s ka asgjë, e më pas i njëjti person të përfitojë 23 mln euro, e të thuash prap s ka asgjë jo normale e të gënjesh, me studimin e BB, ai është çmimi i plotë edhe i mbledhjes edhe i futjes në faza të konteinerëve nën tokë, por e vërteta për këta s ka rëndësi.

Duke patur në krah heshtjen e gjatë të mediave,kanë menduar se mund t ia hedhin për të bërë sikur komisioni s ka ekizistuar. Sikur nuk është fakt që kreu i bashkisë ka kaluar me firmën e vet diçka që nuk ishte në kompetencën e tij.

430 mln euro, është gllabëruar nga një individ Mirel Mërtiri. Është e pamundur që një njeri i vetëm i cili më pas lavdërohej si gjeni na u bë zgjidhësi i problemit të plehrave?, u shpreh Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga