Si do të ndryshojë tatimi mbi pagat/ Ja, cilat kategori do të përfitojnë rritje

1 Janar 2022, 12:16, Ekonomi CNA
Si do të ndryshojë tatimi mbi pagat/ Ja, cilat kategori do të

Nga sot, paga minimale në vendin tonë do të bëhet 32 mijë lekë nga 30 mijë që ishte deri tani.

Ndërkohë nga Korriku i këtij viti do të ndryshojë edhe tatimi mbi pagat, duke rritur si dyshemenë për kufirin e pataksueshëm të pagës minimale në 40 mijë lekë nga 30 mijë lekë që është, po ashtu dhe kufirin mbi të cilin pagat taksohen me normën maksimale prej 23%, në 200 mijë lekë, nga 150 mijë lekë që është aktualisht, shkruan Klan News.

Duke nisur nga 1 Korriku rriten me 6 % pagat për mjekët, infermierët e mësuesit. Ndërsa rriten me 150 % pagat për punonjësit e Policisë që shërbejnë larg vendbanimit. Për Forcat e Armatosura pagat rriten me 30 %./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga