LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si i bleu SOROS, aksionet e Pfizer në vitin 2016

22 Nëntor 2021, 13:03, Kosova & Bota CNA
Si i bleu SOROS, aksionet e Pfizer në vitin 2016

Kompania e George Soros, është pjesë edhe në aksionet e Pfizer, kompanisë e cila ka prodhuar vaksinën e anti-Covid.

Soros i ka shtrirë duart drejt Pfizer që në vitin 2016. Të paktën kështu thuhet në raportimin e asaj kohe të gazetës The Wall Street.

Sipas së njëjtës media, në tremujorin e fundit të vitit 2016, fondi Soros bleu 1.29 milionë opsione thirrjesh në Pfizer Inc.

Kujtojmë se Soros, i cili kishte paralajmëruar për një përsëritje të krizës së 2008, këtë herë me Kinën në qendër, rekomandoi në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, që investitorët të shkurtojnë S&P 500 dhe monedhave të tjera kundrejt dollarit.

Fondi Soros gjithashtu mori aksione me vlerë 216.8 milionë dollarë në kompaninë e financave të konsumatorit Synchrony Financial, e cila u shkëput nga General Electric Co. Pozicioni i Synchrony ishte i treti më i lartë në tremujorin e dhjetorit të vitit 2016.

Raporti tregon numrin e aksioneve të mbajtura dhe vlerën e secilit aksion në fund të tremujorit të vitit 2016.

Fondi SOROS, gjithashtu mori një pozicion me vlerë 216.8 milionë dollarë në kompaninë e financave të konsumatorit Synchrony Financial, e cila u shkëput nga General Electric Co. Pozicioni i Synchrony ishte i treti më i lartë në tremujorin e dhjetorit 2016./ CNA.al

Lajmet e fundit nga