LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tamponi nuk iu hyn në punë/ Greqia ndërmerr masa të reja kundër Covid-19

19 Nëntor 2021, 10:47, Kosova & Bota CNA
Tamponi nuk iu hyn në punë/ Greqia ndërmerr masa të reja

Ndërsa Greqia po përballet me një rritje të numrit të personave të prekur nga Covid-19, autoritetet kanë ndërmarrë masa të reja shtrënguese.

Kështu mësohet se në kuadër të masave të reja, autoritetet greke kanë vendosur që nga e hëna e ardhshme, personat e pavaksinuar nuk do të mund të hyjnë në ambientet si: kafe, restorante, kinema apo dyqane, as me paraqitjen e testit të PCR.

Masat e reja:

1. Nga e hëna e ardhshme të pavaksinuarit, nuk do të mund të kenë akses në ambientet si: kafe, restorante, kinema apo dyqane, as me paraqitjen e testit të PCR. Kjo vjen si një nevojë për të mbrojtur qytetarët dhe si një nxitje indirekte që rritet numri i të pavaksinuarve.

2. Certifikata e vaksinimit për qytetarët mbi 60 vjeç nuk do të jetë e vlefshme pas muajit të 6 të marrjes së dytë të dozës së vaksinës, pasi siç është vërtetuar shkencërisht mbrojtja zvogëlohet. Ndaj personave mbi 60 vjeç i jepet mundësia brenda 1 muaj të marrin dozën e tretë përforcuese, që të rimarrin në dorë certifikatën e vaksinimit.

3. Për të shmangur grumbullimet në ambientet e punës, orari i nisjes së saj do të jetë i ndryshëm për punonjësit. Psh: Një grup do të arrijë në 7, një tjetër në 8, ndërsa tjetri në 9.

4. Do të intensifikohen kontrollet në të gjithë vendin që masat e reja të zbatohen siç duhet.

Masat mendohet që janë marrë edhe për shkak se po afrohen festat e fundvitit.

Lajmet e fundit nga