LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Borrell: Situata në Ballkanin Perëndimor – nuk është e mirë

15 Nëntor 2021, 12:33, Kosova & Bota CNA
Borrell: Situata në Ballkanin Perëndimor – nuk është e

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se situata e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor nuk është e mirë.

Ai i bëri këto komente para takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së, të cilët do të diskutojnë mes tjerash gjendjen në Ballkanin Perëndimor, me theks të posaçëm në zhvillimet e fundit në Bosnjë e Hercegovinë dhe bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë ? Serbi.

Zoti Borrell tha se në Bosnjë ?ka tendenca që dëmtojnë unitetin e vendit, zhvillimin dhe rrugën e tij evropiane?.

Bosnja ndodhet në një periudhë tensionesh të nxitura nga veprimet udhëheqësit të serbëve, Milorad Dodik, i cili shpreh hapur synimet për ndarjen e vendit.

Kosova dhe Serbia kanë ngecur në procesin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, që është kusht për integrimet evropiane.

Komisionari për zgjerim, Oliver Varhelyi, tha se procesi i zgjerimit është ?mjeti më i fuqishëm? i Bashkimit Evropian.

?Pas zgjedhjeve në Bullgari dhe në Maqedoninë e Veriut, shpresojmë të shohim përparim të shpejtë në terren?, tha ai, duke shfaqur shpresën për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në BE.

Hapja e negociatave është bllokuar nga Bullgaria e cila ka ngritur kundërshti lidhur me gjuhën dhe trashëgiminë historike të Maqedonisë së Veriut.

Duke qenë se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, janë trajtuar së bashku në këtë proces, shtetet anëtare nuk kanë preferuar që t?i ndajnë ato nga njëra tjetra në këtë fazë./VOA

Lajmet e fundit nga