LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta të dhunshme në Hollandë kundër masave anti-covid/ Roterdami në flakë, raportohen 7 të plagosur

20 Nëntor 2021, 11:22, Kosova & Bota CNA
Protesta të dhunshme në Hollandë kundër masave anti-covid/

Në Roterdam, Hollandë, qytetarët kanë bërë protesta për heqjen e masava anti-covid. Këto protesta janë përshkallëzuar dhe ka pasur shumë përplase mes policisë dhe qytetarëve.

Sipas raportimeve të fundmit nga kryetari i bashkisë së qytetit, 20 persona janë arrestuar dhe 7 janë plagosur. Dy dyshohet se janë goditur nga oficerët të cilët kanë qëlluar me të shtëna paralajmëruese.

Protesta u ndez nga rivendosja e kufizimeve dhe bllokimit të pjesshëm.

Nga pamjet e para Roterdami shihet në njesë në flakë, protestesit kanë djegur edhe një makinë policie dhe kanë dëmtuar shumë të tjera.

Mësohet se pëplasjet e dhunshme kanë zgjatur disa orë, ndërkohë që Bashkia ka nxjerrë një urdhëresë urgjente ?për ruajtjen e rendit publik dhe mbrojtjen e sigurisë së njerëzve?./CNA.al

Lajmet e fundit nga