LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Për çfarë luan Shqipëria sot ndaj Anglisë?

12 Nëntor 2021, 12:27, Sport CNA

Shqipëria e trajnerit Edi Reja luan dy ndeshjet e fundit eliminatore për Botërorin ?Katar 2022? të vlefshme për Grupin I. Momentalisht kuqezinjtë mbajnë vendin e tretë në grup, duke qenë pesë pikë larg Anglisë së vendit të parë dhe dy pikë më pak se Polonia që renditet e dyta.

Duke qenë edhe 6 pikë në lojë, matematikisht, por edhe me një përllogaritje të çmendur, bën që Shqipëria të ketë shanse edhe për vendin e parë, por jo më për t?u renditur e dyta.

Por, logjikisht shanset janë të pakta për të dy këta objektiva, pasi dihet që sot në orën 20:45 luajmë në ?Uembli? ndaj Anglisë, ku duhet të fitojmë këtë sfidë dhe të fundit me Andorrën, për të shpresuar më tej te hapat e gabuar të anglezëve me San Marinon, gjë që do të konsiderohej fatalitet botëror në futboll.

Ndërsa për vendin e dytë, ku llogaritë i kemi me Poloninë, duhet që kuqezinjtë të marrin 6 pikët e plota dhe Polonia të mos marrë më shumë se 3 pikë në dy sfidat e saj, fillimisht me Andorrën në transfertë dhe në fund polakët presin Hungarinë në shtëpi.

Pra, Shqipëria duhet të mendojë më shumë që të ruajë vendin e tretë në grup, pasi Hungaria është 4 pikë larg, por jemi të favorizuar për ta ruajtur këtë pozicion falë sfidës së fundit ku presim Andorrën.

Lajmet e fundit nga