LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gjeorgjia shtang Suedinë, goleada të Rusisë dhe Maqedonisë së Veriut

11 Nëntor 2021, 19:47, Sport CNA

Rusia nuk është kursyer kundër Qipros (6-0), ndërkohë që me goleadë (0-5) ka fituar edhe Maqedonia e Veriut në Armeni. Gjithsesi surpriza e madhe ka qenë Gjeorgjia, që ka mposhtur Suedinë me rezultatin e pastër 2-0.

Miqtë dominuan dhe patën disa raste për shënim, por nuk ia dolën që të shënojnë dot. Kvaratskhelia ishte ai që e befasoi Suedinë, me dy gola të shënuar dhe tani Ibra me shokë presin ndonjë dhuratë nga Greqia që përballet me Spanjën, në mënyrë që në duelin e fundit me iberikët edhe barazimi t?u japë vendin e parë në grup.

Rusia ndërkohë ka bërë detyrën, duke mposhtur me rezultatin 6-0 Qipron. Rusët e kanë finalen e madhe në Kroaci, pas katër ditësh, pasi sonte nuk është se presin ndonjë mrekulli nga Malta për të siguruar kualifikimin në ?Katar 2022?.

Maqedonia e Veriut ka marrë një fitore me shumë vlera në Armeni, madje me pesë gola. Tre prej golave i shënoi mesfushori shqiptar, Enis Bardhi, dhe tashmë shpresat për vendin e dytë janë ende gjallë, edhe pse nuk e kanë më vetë në dorë. Sonte luajti edhe Azerbajxhani i Gianni De Biasi, që u mposht 3-1 në shtëpi nga Luksemburgu.

EUROPEAN QUALIFIERS

Armenia-Maqedonia e Veriut 0-4
Shënues:
 Trajkovksi 22?, Bardhi 36?, (pen.) 66?, (pen.) 90?,  Ristovksi 79?

Azerbajxhan-Luksemburg 1-3
Shënues:
 Salahli 83? / Rodrigues 67?, 91? Thill 78?

Gjeorgji-Suedi 2-0
Shënues:
 Kvaratskhelia 61?, 78?

Rusi-Qipro 6-0
Shënues:
 Erokhin 4?, 87?, Smolov 55?, Mostovoy 56?, Sutormin 62?, Zabolotnyi 82?

Lajmet e fundit nga