Connect with Us

Grida Duma “sulmon” mbështetësit e Berishës/ “Kanë zgjedhur liderin e së shkuarës”

Politikë

Grida Duma “sulmon” mbështetësit e Berishës/ “Kanë zgjedhur liderin e së shkuarës”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputetja Grida Duma, e cila njëkohësisht është edhe nënkryetare e PD-së, ka tentuar të mohojë situatën kaotike në PD, duke u shprehur se “PD është një një periudhë reflektimi dhe kritike”.

E ftuar në News 24, Grida Duma në mënyrë indirekte ka sulmuar ata që mbështesin ish-kryeministrin Sali Berisha, për të cilët tha se “mbështesin liderin e së shkuarës”.

E pyetur nga gazetarja në studio “Ata që mbështesin Berishën janë demokratë?”, Grida Duma u përgjigj: “Mbështetësit e Berishës janë plotësisht demokratë. Mendimet e tyre duhen respektuar. Kanë ndjekur lidershipin e kaluar, dhe detyra e liderishipit e hierarkisë së saj është që bashkoi të shkuarën me të ardhmen. Armët, fuqinë etj. Mos i preket historia e tyre për të cilët duhet të jenë krenarë. Bashkë me partnerin SHBA ti çojë në fitore. Kjo nuk është idealizëm, por detyrë. Nuk them këtu çfarë duhet bërë ndryshe. Nuk i jap ndonjërit këshillë personale, s’e kam këtë delir. Nuk i jap dot keshilla njerezve qe kane 30 vite ne politike. Padiskutim që sot lëmë mënjanë vendimet e marra apo kushtëzimet mbi to, për të parë për të ardhmen. Kjo i duhet demokratëve, pas të gjithave këtyre na duhet PD e bashkuar. Demokratët duhet të jenë sup më sup.”

LEXO EDHE:  Kushtet e Bashës/ Rama: Pozitiv gjysmë hapi i LBPD për hapjen e listave

Deputetja Duma u ndal edhe tek vendimi i Bashës, për të përjashtuar Sali Berishën, nga grupi parlamentar i PD.

Grida Duma tentoi të justifikojë vendimin e Bashës, duke thënë se “zgjodhi të keqen më të vogël”.

Ishte një akt vendimmarrës i Bashës, nuk e përcolli në anëtarësi.  

Por, përgjegjësia ndaj demokratëve është se ata meritojnë një PD të bashkuar.

Nëse shikon atë që tha Basha në fjalimin e tij, ishte një vendim personal. Ai tha se është një vendim që e mban ai përgjegjësinë. Basha zgjodhi të keqen më të vogël”-tha Grida Duma./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”/ Mbyllet takimi masiv i Berishës në Elbasan

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Është mbyllur “Foltorja e shtatë” e ish kryeminsitrit Sali Berisha me demokratët në Elbasan. Qindra demokratë kanë pritur me një entuziasëm të jashtëzakonshëm liderin historik të PD.

Edhe pas daljes nga teatri “Skampa”, dhjetëra e qindra demokratë e kanë pritur me brohoritje dhe me thirrjet: “O Sali, o hero gjithë Shqipëria ty të do”.LEXO EDHE:  Deputeti tallet me Bashën/ Është i varfër nga llogaritjet matematike

LEXO EDHE:  “Mos u gënjeni”/ Myslim Murrizi tregon “lojën” Berisha-Basha

Në këtë takim, Berisha u prit nga Flamur Noka, Luçiano Boçi, Klevis Balliu. Ky ishte takimi i shtatë i Berishës, pas Tiranës, Durrësit, Fierit, Vlorës, Shkodrës dhe Gjirokastrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jam i hapur për çdo funksion kushtetues”/ Berisha paralajmëron rikthimin në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Lideri historik, Sali Berisha nga foltorja e Elbasanit teksa u pyet nëse do garojë për kryetar, tha se është i hapur për çdo funksion në harkun kushtetues.

“Më datën 20 maj, unë u kam deklaruar gazetarëve se tani unë do rikthehem. Tërhiqem nga vendimi im. Pse e mora këtë vendim? Sepse në 8 vite kisha denoncuar më shumë se kushdo kapjen e drejtësisë dhe krimin e korrupsionit. Po ashtu kisha mbrojtur interesin kombëtar. Kisha ngritur zërin fuqishëm kundër ndarjes së Kosovës. Isha ngritur kundër Mini-Shengenit se ishte hegjemoni serbe në rajon. Kjo më zgjoi mua. Atëherë thashë se do rikthehesha shumë më fuqishëm.

Unë jam i hapur për çdo funksion në harkun kushtetues të këtij vendi,” tha Berisha.LEXO EDHE:  Kushtet e Bashës/ Rama: Pozitiv gjysmë hapi i LBPD për hapjen e listave

LEXO EDHE:  Mero Baze analizon TV Klanin dhe ndjesën e Bashës

“Unë synoj që ju të zgjidhni me votën tuaj kryetarin. Cilindo kryetar të zgjidhni ju do e pranoj me kënaqësinë më të madhe. Jam plotësisht i hapur. Historia ka provuar se rikthimet kanë qenë shumë të dobishme”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha mesazh Bashës/ “Të tërheqë deklaratat e tij se s’ka Kuvend Kombëtar”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish kryeministri Sali Berisha nga “Foltorja” e Elbasanit i ka përcejllë mesazh kryetarit Lulzim Basha.

Berisha i kërkon Bashës të mendohet thellë dhe të reflektojë  duke tërhequr deklaratat kur shprehet se nuk do të lejojë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD.Ai  (Basha) duhet të largohet. Ai të reflektojë thellë, të mendojë thellë për deklaratat e tij se nuk ka Kuvend, nuk lejoj Kuvendin, nuk lejoj referendumin. Këto duhet t’i mendojë dhe t’i tërheqë menjëherë. Pastaj ai bën zgjedhjen e vet. Unë vërtetë i kam thënë ktheu andej nga erdhe, por ai mund të rrijë...”, u shpreh Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE