Connect with Us

Basha shënon “autogol”/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  

Politikë

Basha shënon “autogol”/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në disa artikulime apo qëndrime publike, ka theksuar se nuk do të lejojë mbledhjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm të PD-së.

Ashtu si në rastin e vendimit të tij personal, për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar, Lulzim Basha ka tentuar të justifikohet, duke gjetur si alibi, amerikanët.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sërish sot në një dalje për mediat Basha është shprehur se “Sa u përket pretendimeve për referendume dhe kuvende, kuvend të Partisë Demokratike për të marrë nën shqyrtim vendimet e qeverisë amerikane nuk ka për të patur.”

Në fakt, ajo që ka bërë Lulzim Basha me këtë deklaratë është se thjeshtë dhe vetëm ka zhytur veten e tij akoma më shumë në “batakun” ku ka rënë duke thelluar më tej mosbesimin e demokratëve.

Lulzim Basha ka shënuar një “autogol” me deklaratën e tij, sepse Kuvendi i Partisë Demokratike, nuk do të mblidhet për të shqyrtuar vendimet e Qeverisë Amerikane.

Basha në deklaratën e tij ka tentuar të fshihet pas gishtit, duke thënë se “Kuvendi nuk do të mblidhet për të diskutuar apo shqyrtuar vendimet e Qeverisë së SHBA”.

Por, në fakt këtë e ka thënë dhe vetë ish-kryeministri Sali Berisha publikisht.

Berisha ka thënë se vendimi i DASH është një vendim personal ndaj tij, dhe beteja e tij është personale. Ai ka kërkuar të mos përfshihet as Partia Demokratike dhe as demokratët. Është një çështje personale, që do ta zgjidhë ai.

LEXO EDHE:  DASH:Liderët e Maqedonisë të zgjidhin krizën e zgjatur

Dhe Kuvendi nuk mblidhet për të shqyrtuar këtë çështje.

Kuvendi i Partisë Demokratike mblidhet për të votuar kundër Lulzim Bashës.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kuvendi mblidhet për të shkarkuar kryetarin pa parti, që mban karrigen me dhunë. Kuvendi do të mblidhet që PD të mos ketë një kryetar gjobaxhi, një kryetar që bën pazare me kryeministrin, një kryetar që s’bën Opozitë.

Partia Demokratike, ka nevojë për një kryetar Opozite. Nuk ka nevojë të diskutojë vendimet e Qeverisë Amerikane.

Dhe tashmë Basha është përballë faktit të kryer.

Kuvendi do mblidhet pika e parë është shkarkimi i kryetarit.  

Lulzim Basha ka thënë se përjashtimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar “është vendimi im personal dhe përgjegjësinë e mbaj unë”.

Tani le të mbajë përgjegjësi. Le të përgjigjet para demokratëve dhe le të votohet./CNA.al

Nevoja për Opozitë

Krimi që fsheh Lulzim Basha

Sondazhi i Lulzim Bashës, kundër Lulzim Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Basha po tenton të fundosë PD”/ Ristani: Nuk do ta lejojmë, 80% e demokratëve po i përgjigjen thirrjes së Berishës

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani ka deklaruar se kryetari Lulzim Basha, sipas statutit nuk ka të drejtë të marrë vendime pasi vendimmarrja është kolegjiale.

Në një intervistë për Fax Neës, Ristani është shprehur se, Basha po e fundos PD, por demokratët nuk do të lejojnë që kjo gjë të ndodhë.

Ai thekson se 80 përqind e demorkatëve, sipas sonazheve i janë përgjigjur thirrjes së ish kryeministrit Berisha për Mbledhjen e Kuvendit Kombëtar.

Duhet sqaruar në mënyrë shterruese që nga pikëpamja e statutit, kryetari i PD-së nuk ka të drejtë të marrë vendime, pasi vendimarrja është kolegjiale. Kryetari nxjerr vetëm urdhra dhe udhëzime mbi bazën e vendimeve të organeve kolegjiale.

Së dyti do tu nxisja ju gazetarëve të kërkoni vendimin e shkruar, pasi jam i bindur që nuk ekziston një i tillë.

Nga pikëpamja e rregullave të grupit parlamentar ku ka të bëjë rregullorja, asnjë anëtar nuk mund të marrë vendime për të drejtat e një antari tjetër. Basha është në të njëjtin shtrat që ka qene gjithmonë, jashtë ligjit dhe statutit dhe në bashkëpunim me mazhorancën po tenton të fundosë partinë, por që nuk do ia dalë dot.Janë bërë sondazhe më parë mbi imazhin e pëlqimit të Bashës nga anëtarësia dhe ka qenë në kufinjtë e 20%, mua më rezulton sidomos nga veprimtaria e fundit, në rastin më të mirë vijon në këto nivele pasi 80% po firmosin për të thirrur Kuvendin.

Nuk kemi tamam dy pole, pasi është anëtarësia dhe kryetari autokrat, po fillon ta lëshojnë dhe nervat i ndodhur në këtë situatë pasi po quan llum njerëzit që kanë qenë në PD para tij.

Po bën lëvizje të tilla vecse e nxjerrin para demokratëve ashtu siç është. Mbledhjen e Kuvendit, demokracia funksionon me vendimet e shumicës kshuqë ajo që con përpara partinë është vetë ajo, në rast se shumica e vendos nuk ka pengesë për të.

Nga ecuria që ka lëvizja për mbledhjen e Kuvendit jemi në kufinjtë 70, 80%, është masë e madhe që i janë përgjigjur Berishës. Kjo do shërbejë që partia të vijë në pushtet për të mirën e të gjithë qytetarëve.

Ai thotë se nuk do të mblidhet Kuvend anti-amerikan, por ska lidhje fare me atë, jemi pro parimeve të Amerikës, mënyrës si funksionon shteti atje.

Kuvendi nuk mblidhet për të diskutuar vendimet e departamentit të shtetit amerikan por për statutin e PD-së në mënyre që ta çojmë para drejt fitores“, ka thënë Ristani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

VIDEO-Kryetarja e FRPD ironizon Ramën/ Tregon pamjet e rrugëve në lagjet e Burrelit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetarja e FRPD në Burrel, Denisa Vata, ka publikuar një video ku tregon rrugët në disa lagje të Burrelit.

Vata ironizon kryeministrin Edi Rama, i cili sot ka treguar pamjet nga parku i Mbretëreshës Geraldinë në Burrel.

Ndryshe nga ajo që ka publikuar kryeministri Rama, Vata zbulon se rrugët nëpër lagjet e Burrelit të cilat janë të pa shtruara dhe mungon sinjalistika.

LEXO EDHE:  Basha në takimin e PPE-së/ Vëmendje situatës në Ballkanin Perëndimor

LEXO EDHE:  Basha takim me drejtuesit e Urdhërit të Farmacistëve/ Zbardhen diskutimetSot KM Rama na uroj nje te djele te mbare me pamjet e rilindura nga parku “Nena Mbretereshe Geraldine” ne qytetin e Burrelit.Pas  8 vitesh ne pushtet,me keto pamje nga pothuajse te gjitha lagjet e Burrelit(te bera sot pasdite),dua ti “uroj” KM nje nate te qete”, shkruan Denisa Vata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohen dy qytetet ku do të mbahet “Foltorja” javën tjetër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kryeministri Sali Berisha është kthyer në një shpresë për demokratët dhe qytetarët të cilët janë të zhgënjyer nga sistemi qeverisës si dhe opozita e drejtuar nga Lulzim Basha.

Lideri historik i PD-së, ka zhvilluar takime në disa qytete të Shqipërisë, ku është pritur në mënyrë të jashtëzakonshme nga qindra demorkatë të zjarrtë.

Takimet në Foltore do të vijojnë dhe CNA.al ka mësuar axhendën e ish kryeminsitrit Berisha për javën e ardhshme.

LEXO EDHE:  Basha rrit tonet kundër Ramës/ Hiq dorë nga kërcënimet!

LEXO EDHE:  Nga Armand SHKULLAKU/Lëreni të shkojë të merret me fëmijëtCNA.al ka mësuar se ditën e martë, “Foltorja”, do të mbahet në Dibër dhe një tjetër lëvizje e Berishës pritet të jetë Lezha, për t’u takuar me demokratët dhe qytetarët atje.

Gjithashtu CNA.al ka mësuar se takimi i dytë do të jetë në Berat, ditën e Premte, në datë 22 Tetor në orën 17:30 në sallën e pallatit të kulturës në Berat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE