LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

21 Qershor 2021, 20:01, Kosova & Bota CNA
Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Prokuroria e Shtetit në Rusi e ndaloi organizatën joqeveritare të SHBA-së ?Bard College?, pasi e etiketoi si ?të padëshirueshme?.

Zyra e Prokurorit tha të hënën se veprimtaria e OJQ-së arsimore ?paraqet kërcënim për rendin kushtetues dhe sigurinë e Federatës Ruse?. Bard nuk ka komentuar ende. Ligji për ?organizatat e padëshirueshme? në Rusi është miratuar në maj të vitit 2015.

Ai është pjesë e disa rregullimeve të nxitura nga Kremlini dhe ka në shënjestër shumë organizata jofitimprurëse dhe joqeveritare, që marrin fonde nga burime të huaja – kryesisht nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara.

Ministria e Jashtme ruse ka paralajmëruar qysh në muajin prill se do të ndalojë aktivitetet në Rusi të OJQ-ve amerikane, të cilat, sipas saj, ndërhyjnë në punët e brendshme të vendit.

Ndalimi është paralajmëruar si masë hakmarrëse ndaj sanksioneve që Qeveria amerikane i ka vendosur Rusisë.

Këtë muaj, Dhoma e Ulët e Parlamentit rus ka miratuar edhe një projekt-ligj që e zgjeron Ligjin për ?organizatat e padëshirueshme?.

Sipas masës së miratuar më 16 qershor, individët mund të përballen me gjashtë vjet burgim, nëse shpallen fajtorë për organizimin e operacioneve të organizatave ?të padëshirueshme? ndërkombëtare në territorin rus./ REL

Lajmet e fundit nga