LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA izolon Ambasadën në Kabul, për shkak të koronavirusit

18 Qershor 2021, 06:50, Kosova & Bota CNA

Stafit në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Kabul iu kërkua të punojë nga shtëpia, për shkak të, siç u tha, ?shpërthimit të madh? të koronavirusit, që vrau një punonjës lokal.

Ambasada, përmes një deklarate për media, tha se koronavirusi ka futur 114 punonjës në karantinë.

?Mosrespektimi i politikave të misionit për koronavirus do të rezultojë me pasoja?, tha Ambasada.

Ajo po ashtu bëri thirrje për vaksinim, duke thënë se 95 për qind e rasteve në misionin diplomatik, janë në mesin e njerëzve që nuk janë të vaksinuar plotësisht.

Kufizimet do të jenë në fuqi derisa ?zinxhiri i transmetimit të këputet?, tha Ambasada amerikane në Kabul.

Në muajin prill, Departamenti amerikan i Shtetit urdhëroi largimin e stafit jothelbësor nga Afganistani, për shkak të shqetësimeve për rritje të dhunës dhe kërcënimeve në Kabul./REL

19:20 Kosova & Bota

Maqedonia e Veriut po përballet me mungesë të vaksinave kund...

Lajmet e fundit nga