LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Liderët e Ballkanit Perëndimor mblidhen në Vjenë

18 Qershor 2021, 12:52, Kosova & Bota CNA

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, po kryeson një samit midis Austrisë dhe Ballkanit Perëndimor.
Samiti mblodhi në Vjenë udhëheqësit e Shqipërisë, Kosovws, Serbisë, Bosnje e Hercegovinës, Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi.

Shqipëria pwrfaqwsohet nga Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, Kosova nga kryeministri Albin Kurti, Serbia nga kryeministrja Ana Bërnabiq, Bosnja nga kryesuesi i Këshillit të Ministrave, Zoran Tegeltija, Maqedonia e Veriut nga kryeministri Zoran Zaev dhe Mali i Zi nga kryeministri Zdravko Krivokapiq.

Në samit po merr pjesë edhe përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, raporton REL.

Kurz paralajmëroi se në samit do të theksohet se Ballkani Perëndimor mund të llogarisë në mbështetjen e plotë për reformat në rrugën drejt BE-së dhe për luftën kundër pandemisë së koronavirusit.
Do të flitet edhe për luftën e përbashkët kundër migracionit të paligjshëm, shkroi Kurz në Twitter./CNA.al

 

19:20 Kosova & Bota

Maqedonia e Veriut po përballet me mungesë të vaksinave kund...

Lajmet e fundit nga