LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dialogu Kosovë-Serbi/ Kurti tregon çfarë u bisedua sot me Vuçiç, katër propozimet

15 Qershor 2021, 11:01, Kosova & Bota CNA
Dialogu Kosovë-Serbi/ Kurti tregon çfarë u bisedua sot me

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një prononcim për mediat, pas përfundimit të takimit të parë, me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç.

Kurti ka thënë se në takimin e parë me palën serbe, ka bërë katër propozime.

?Takimi ishte konstruktiv nga ana jonë. Do të marrim pjesë në këtë proces që është i vështirë e pala tjetër fliste për ide të vjetra. Propozuam katër ide. Të iniciojmë marrëveshjen SEFTA. Propozim i dytë, që një ditë pas samitit të djeshëm të NATO-s, të nënshkruhet marrëveshja e paqes që ne s?do ta sulmojmë njëra tjetrën. Propozimi tjetër ishte që te çështja e të pagjeturve, duhet të largohet nga delegacioni Serb, Velkjo Odalloviç. Dhe propozimi i katërt, për pakicat, ishte reciprociteti bilateral, që është parim i përgjithshëm, por për serbët në Kosovë do të kishim Këshill Nacional siç është në Serbi për shqiptarët. Tri propozimet tona të fundit u refuzuan, por për SEFTA-n s?pati përgjigje. Shpresoj se do ta konsiderojnë seriozisht këtë propozimin tonë që e bëmë sot.?-tha Kurti.

Lajmet e fundit nga