LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbahet Samiti i NATO-s/ Stoltenberg: Të shqetësuar nga politika që po ndjek Kina

14 Qershor 2021, 15:40, Kosova & Bota CNA
Mbahet Samiti i NATO-s/ Stoltenberg: Të shqetësuar nga politika

Në kuadër të miratimit të Agjendës 2030, vendet anëtare të NATO-s janë mbledhur sot në Bruksel.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, deklaroi se gjatë samitit kanë adresuar çështjen e Kinës, po ashtu edhe për ndryshimet klimatike.

Mes të tjerash ai ngriti shqetësimin se NATO është i shqetësuar për disa politika që po ndjek Kina.

?Kina po vjen më pranë nesh. Ne i shohim ata në hapësirën kibernetike, në Afrikë, në Artik, por ne gjithashtu shohim Kinën që investon shumë në infrastrukturë dhe përpiqemi ta kontrollojmë atë.

Ne kemi parë diskutimin në lidhje me 5G dhe kjo është arsyeja pse agjenda e NATO-s 2030 është kaq e rëndësishme. Kjo sepse agjenda e NATO-s ka të bëjë me forcimin e rezistencës sonë, ka të bëjë me investime në teknologji sigurimin që të rritemi në mbrojtjen kibernetike.

Dhe ne gjithashtu e dimë që Kina nuk i ndan vlerat tona. Ne shohim se si ata godasin protestat demokratike në Hong Kong dhe persekutojnë pakicat në vendin e tyre, përdorin teknologji moderne, media sociale, për të monitoruar popullsinë e tyre në një mënyrë që nuk e kemi parë kurrë më parë “, tha Stoltenberg.

Pjesë e këtij samiti është edhe kryeministri shqiptar Edi Rama, së bashku me 29 krerët e shteteve anëtare të aleancës ushtarake më të madhe në botë./CNA.al

Lajmet e fundit nga