LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndeshja e jetës për Florian Markun, do sfidojë për titull kampioni një të pamposhtur

14 Qershor 2021, 20:04, Sport CNA

Florian Marku i ka dhënë fund pritjes së tij dhe ka bërë të ditur se ka gjetur rivalin e radhës në ringun profesionit. Ashtu siç pritej, për boksierin shqiptar vështirësia e ndeshjeve ka ardhur në rritje e tani do të duelojë për një brez kampioni ndërkombëtar.

Marku ka bërë të ditur se më datën 7 gusht, në Londër, ai do të vihet përballë rumunit 28-vjeçar Maksim Prodan. Ky i fundit është aktualisht mbajtës i brezit të kampionit IBF International të peshës velter. Ai ka një karrierë mjaft të mirë në ringun profesionist ku nuk ka njohur ende humbje në 20 ndeshje që ka zhvilluar, duke regjistruar 19 fitore e 1 barazim. Prodan vlerësohet si një boksier agresiv, pasi 15 nga fitoret e tij kanë ardhur me KO.

Kësisoj, për Markun, i cili do të zhvilloje ndeshjen e tij të 10 në ringun profesionist, kjo do të jetë prova më e vështirë e karrierës dhe mundësia për të bërë hapa të rëndësishëm para në renditjet botërore. Një fitore dhe sigurimi i një brezi të tillë, sigurisht që do ta bënte atë një kundërshtar për t?u vlerësuar edhe nga emrat më të rëndësishëm të kategorisë së tij.

Lajmet e fundit nga