LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Serbia të distancohet nga regjimi i Millosheveçit”/ Albin Kurti flet pas punimeve të Samitit

10 Qershor 2021, 13:23, Kosova & Bota CNA

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar, se Serbia duhet të distancohet nga regjimi i Millosheviçit.

Nga Tirana ku mori pjesë në punimet e Samitit të Ballkanit Perëndimor, Kurti është shprehur se Serbia po mban peng veten duke mos njohur pavarësinë e Kosovës.

?Serbia duhet të shkëputet duke u distancuar nga regjimi i Millosheviçit duke qenë se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të njihet pavarësia e Kosovës. Pavarësia e Kosovës nuk është e mirë vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë se po mban edhe veten peng. Para 13 vitesh Kosova e ka shpallur pavarësinë ngë Serbia. Të kalohet nga Cefta në Sefta, Sefta është sipas modelit. Kjo është zgjidhja e duhur duke e ngritur ambiciet tona dhe bashkëpunimin rajonal?,  ka thënë  Kurti./CNA.al

Lajmet e fundit nga