LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata nga Covid në Kosovë drejt përmirësimit/ Në 24 orë shënohen 10 raste të reja

7 Qershor 2021, 13:30, Kosova & Bota CNA
Situata nga Covid në Kosovë drejt përmirësimit/ Në 24

Në Kosovë u konfirmuan të hënën dhjetë raste të reja me koronavirus. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, rastet pozitive rezultuan pas testimit të 2,277 mostrave.

Në 24-orëshin paraprak nuk u regjistrua asnjë viktimë nga koronavirusi, ndërsa u shëruan 134 pacientë. Raste aktive, sipas IKSHPK-së, aktualisht janë 1,074.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 107,507, i viktimave në 2,245 dhe i të shëruarve në 104,188. Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në fund të muajit mars.

Deri të hënën, sipas IKSHPK-së, janë vaksinuar 80,803 persona. Aktualisht, në zhvillim e sipër është faza e dytë e vaksinimit që përfshin personat e moshës 65-79 vjeç.

Në fazën e parë, përparësi u është dhënë mbi 80-vjeçarëve dhe punonjësve shëndetësorë. Faza e tretë e vaksinimit masiv është paralajmëruar se do të nisë më 15 qershor. REL

Lajmet e fundit nga