Connect with Us

“10 mashtrime të Carlo Malavitës”/ Malltezi: Eja në gjyq, mos u fshih pas lëpirjeve

Politikë

“10 mashtrime të Carlo Malavitës”/ Malltezi: Eja në gjyq, mos u fshih pas lëpirjeve

Publikuar

-

“10 mashtrime të Carlo Malavitës”/ Malltezi: Eja në gjyq, mos u fshih pas lëpirjeve

Kreu i departamentit të Mjedisit në PD, Abi Malltezi, ka akuzuar për mashtrime gazetarin Carlo Bolino.

Ai ka renditur 10 mashtrimet që sipas tij janë shpifje të Bolinos.

Malltezi e fton në gjyq duke i thënë që të mos fshihet pas lëpirjeve.

Deklarata e plotë e Abi Malltezi

Kjo tabele e qarte (qe rezultoi me dyfishim te votave te PD ne 2 qendra votimi) çmendi Carlo Malaviten saqe sajoi mashtrime te shumta te trasha. Ka 3 muaj qe kam hedhur ne gjyq per shpifje Carlon pasi emisioni i tij ka te pakten 10 mashtrime te trasha (edhe emisioni i top inceneratorit- 8 mashtrime ndaj dhe me te ne gjyq per shpifje).

10 MASHTRIME te Carlo Malavites ne nje emision per mua. Hall i madh kur duhet te mbulosh korrupsionin e Edi Rames qe dhunoi ligjin dhe la qytetin pa gjimnaz per t’i bere dhoro 5000m2 truall dhe 1000m2 ndertese mes Tiranes. Eja ne gjyq Carlo, mos u fshih pas lepirjeve.

1-Mashtroi disa here rrjesht kur deklaroi se privatizimin e klubit e nisi qeveria e Berishes, kur ne fakt e ka nisur Cac Angjeli ne korrik 2005 dhe me miratim edhe nga Blendi Klosi

2-Deklaroi se prona eshte kthyer ne 1996 dhe 2007 kur ne pushtet ishte Berisha por fsheh qellimisht faktin se 5 familjet pronare te tokes kane marre mbi 10 vendime institucionesh dhe gjykatash qysh nga 1993, 1996, 1998, 2000, 2004 dhe 2007.

3-Ndersa pranoi se prona ishte e pronareve dhe nuk kishte asnje fakt per te kunderten, ne vijimesi u perpoq te perdore fjale hileqare per te mashtruar si “ka dyshime se mund te ishte shpronesuar“ e me pas “ka hije dyshimi“ e ne fund “ky skandal“.

4-Mashtroi ne deklarimin se leja e ndertimit eshte leshuar nga Basha. Ne fakt leja e pare eshte e leshuar nga Rama dhe ka firmen e shume drejtoreve dhe shefave te bashkise se Rames qysh ne 2007. Pas 2010 zona u zhvillua jo nga batakcinj por nga arkitekti me fame boterore Libeskind dhe eshte nder te vetmet zona urbane me standarde nderkombetare ne Shqiperi.

5-Mashtroi ne deklarimin se objektet qe u blene nga pronaret tek klubi partizani fillimisht u vleresuan me 43 milion leke (te reja) e disa muaj me pas vetem 10 milion leke te reja, nderkohe qe pronaret kane paguar edhe 43 milion edhe 10 milion te reja biles edhe mbi 20 milion te reja per token e objektin ish-pishina.

LEXO EDHE:  Durrësi po mbytet nga ndotja/ Rama-Dako po varrosin arkeologjinë

6-Mashtroi publikisht kur shfaq nje pagese prej 2 milion lekesh te reja si pagesen e vetme te kryer ndersa jane paguar mbi 40-fishi i asaj vlere.

7-Mashtroi kur deklaroi ish pishinen si private, pasi pati 8 vjet gjyqe qe vertetuan se ish objekti pishine ishte prone e klubit dhe e blere nga pronaret me para ndersa pala qe e kishte uzurpuar u vertetua ne dy shkalle gjyqsore qe e kish me letra fallso ndaj pala humbese ka pranuar falsifikimin dhe ka paguar demin. Pra ndonese di qe dy shkalle gjyqsore i kane dhene te drejte pronareve legjitime, ka mashtruar opinionin duke paraqitur si pronar ate qe u gjet fajtor per falsifikim.

8-Mashtroi me deklarimin se procedurat kishin kaluar nga institucione te qeverise, pasi te gjitha hartat per privatizimin e objekteve ne 2008-2009 kane kaluar nga Bashkia e Tiranes dhe kane te pakten nga 5 deri 8 firma shefash e drejtoresh te edi rames. Nese do kishte qofte edhe parregullsine me te vogel keto nuk do ecnin si procedura.

9-Mashtroi sikur kishte mbi 4000m2 toke shteterore kur ne fakt ne kontrate sqarohet se keto ishin siperfaqe e objekteve te ndertuara qe do shiteshin ndersa toka ishte e 5 familjeve themeluese te Tiranes qe jua kish vjedh komunizmi.

10-Mashtroi kur paraqiste ish-klubin funksional normal kur ne te vertete zyrtaret socialiste (ai Isai qe mbante arkivolin e enverit ne 1985) perkundrejt rryshfetit kishin futur mbi 40 familje informale, pra e kishin kthyer de facto ne nje zone masive informale.

Kur Carlo ne 1 emision ben 10 mashtrime e shpifje, kur top inceneratori ne 1 emision ben 8 mashtrime e shpifje, imagjinoni sa mashtrime e shpifje mund te beje ceta e hajduteve te edi rames dhe korruptonjesve te Soros! Pavaresisht sa shume mashtrime dhe shpifje mund te bejne Rama-Soros, shoqeria ka nevoje qe te perballet me te vertetat dhe mashtrimet qe te dalloje mes te dyjave. Ndaj ejani ballafaqohemi ne gjyq. Mos u fshihni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Pas dënimit të Adriatik Llallës/ Rama për mediat franceze: Pandëshkueshmëria nuk është më një normë në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas dënimit të ish prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nga apeli i GJKKO me dy vite burg, kryeministri Edi Rama, në një intervistë për median e njohur franceze, Tv5 Monde, është shprehur se pandëshkueshmëria nuk është më një normë në Shqipëri.

Rama thekson se fakti që para gjykatave po dalin njerëz me pushtete të forta dhe po dënohen, tregon se Shqipëria po bën një luftë të hapur kundër korrupsionit.Fakti që pandëshkueshmëria në Shqipëri nuk është më një normë, dhe fakti që ka njerëz nga pushtete të forta që kanë dalë para gjykatave dhe janë dënuar, flet vetë. Po bëjmë një luftë të hapur kundër korrupsionit, po bëjmë një luftë të hapur për shtetin e të drejtës dhe dua të shtoj edhe luftën kundër trafikut të drogës; së pari nuk jemi një përjashtim në Evropë, së dyti  po të flasim për sasi, jemi ndër vendet me sasinë më pak të konsiderueshme dhe së treti kemi bërë përparime shumë të rëndësishme edhe në këtë drejtim”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE