LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Largimi i të rinjve nga vendi/ Meta shfaqet i shqetësuar

31 Mars 2021, 08:07, Politikë CNA
Largimi i të rinjve nga vendi/ Meta shfaqet i shqetësuar

Presidenti Ilir Meta është shprehur se fenomeni i shpopullimit në Shqipëri është përkeqësuar gjatë viteve të fundit.

Referuar një studimi, Meta thotë se largimi i trurit dhe i forcave të reja duhet ndalur sa më parë.

Më tej shton se të rinjve u duhet ofruar më shumë shpresë, alternativa edukimi dhe punësimi, ndërsa të arsimuarve më shumë shanse të barabarta, vlerësim meritokracie dhe vende pune, ku të shfaqin talentin dhe potencialin e tyre intelektual.

?Largimi i trurit dhe i rinisë është një plagë e madhe për vendin.

Një tjetër institucion prestigjoz, Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës, bën me dije se fenomeni i shpopullimit në Shqipëri, gjatë viteve të fundit është përkeqësuar sidomos me largimin e grupmoshave 20-24 vjeç.

Studimi vëren se nga 105 mijë qytetarë që ikin nga Shqipëria, 40,700 persona janë të arsimuar ose 40 për qind e totalit.

Largimi i trurit dhe i forcave të reja dhe më krijuese të shoqërisë duhet ndalur sa më parë.

Të rinjve tanë u duhen ofruar më shumë shpresë, alternativa edukimi dhe punësimi, ndërsa të arsimuarve më shumë shanse të barabarta, vlerësim meritokracie dhe vende pune, ku të shfaqin talentin dhe potencialin e tyre intelektual.

Shqipëria ka nevojë për ?brain gain? dhe jo ?brain drain?!

Koha për të ndalur shpopullim është tani! ???, shkruan Meta në postimin e tij./ CNA.al

Lajmet e fundit nga