LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Meta pështyn shqiptarët

12 Mars 2021, 09:37, Politikë CNA

Prej disa kohësh Ilir Meta e ka harruar detyrën e presidentit dhe ka nisur fushatën elektorale.

Meta ka ndezur motorrët e fushatës dhe shpesh zhvillon takime duke mbledhur grupe të ndryshme mbështetësish të LSI. Madje së fundi, Meta është shfaqur krah ish deputetes së LSI, Erisa Xhixho duke shkuar derë më derë për të takuar nga afër qytetarët.

Erisa Xhixho është numri dy i listës së Tiranës, është njësoj si Petrit Vasili në listë. Ashtu si në Tiranë, Ilir Meta mund të dalë në Korçë të bëjë fushatë, mund të shkojë në Shkodër, në Durrës, në Vlorë. Tani që ka filluar fushata, me Kushtetutë presidenti është mbi palët politike dhe tani i bie që presidenti ynë të shkojë të bëjë fushatë edhe për Edi Ramën për të tretin të Vlorës e të Durrësit apo për të parin e Tiranës që është Lulzim Basha, s? ka pse ngelet tek dyshi i LSI.

Në asnjë vend të botës nuk ndodh kjo, vetëm atje ku presidenti është diktator, ai del në fushatë. Vetëm Hugo Chavez dilte në fushatë elektorale.

Shteti shqiptar e ka të ndaluar meKushtetutë që presidenti të dal në fushatë elektorale. Ilir Meta nuk i bën karshillëk Edi Ramës se doli në fushatë, apo po ndihmon Lulzim Bashën. Ilir Meta po pështyn mbi shqiptarët pasi ja ndalon ligji dhe kushtetua të dalë nëpër fushata.

Presidenti po kërkon të bëhet nje Referendum më 25 prill dhe kërkon të mbledhe sa më shumë njerëz për të larguar të keqen dhe të vijmë në normalitet. Por a mund të vijmë në normalitet kur një persident del dhe bën hapur fushatë elektorale për partinë e tij që ka një çetë me gjobaxhinj korrupsioni.

Akti i presidentit është një pështymë që hedh mbi ligjin, mbi Kushtetutën dhe mbi fytyrën e shqiptarëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga