Connect with Us

Arrestimi i autorëve të dyshuar për atentatin e biznesmenit/ Artan Hoxha jep detaje

Kronika

Arrestimi i autorëve të dyshuar për atentatin e biznesmenit/ Artan Hoxha jep detaje

Publikuar

-

“Është ushtar i një grupi krimina”/ Hoxha për Vis “korçarin”: Do marrë në qafë jetë të pafajshme, të dënohet!

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje pas arrestimit të katër personave të dyshuar si autoret e atentatit të dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima të enjten e kaluar.

Hoxha thekson se nga hetimi ka rezultuar se të njëjtët persona, janë përfshirë më parë edhe në ngjarje të tjera me rrezikshmëri të theksuar kriminale.

“Arrestohen katër persona të dyshuar si autorët e atentatit të dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima të enjten e kaluar.
Pas një hetimi të shpejtë, me ndihmën dhe të pamjeve filmike, policia e kryeqytetit ka identifikuar personat e dyshuar si autorë të ngjarjes së datës 15 tetor 2020, në hyrjen e pallatit përballë stadiumit “Dinamo”. Nga hetimi ka rezultuar se të njëjtët persona, janë përfshire më parë edhe në ngjarje të tjera me rrezikshmëri të theksuar kriminale. Nisur nga sensibiliteti i ngjarjes, policia e kryeqytetit ka kryer një punë operative profesionale, e cila ka çuar në identifikimin e autorëve”, shkruan Hoxha.

Sipas tij, gjatë orëve të vona të mbrëmjes së 20 tetorit, policia ka organizuar njëkohësisht dy aksione paralele, që kanë synuar arrestimin e autorëve dhe gjetjen e provave materiale për zbulimin e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen armë dhe drogë në banesën e një çifti shqiptar në Greqi

“Si rezultat janë arrestuar dy persona në zonën e Brrylit dhe dy të tjerë në zonën e mozaikut të Tiranës. Nga hetimet paraprake rezulton se atentati i dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima është kryer nga 4 persona, dy nga të arrestuarit kanë qenë autorët, ashtu si duken nga pamjet filmike të transmetuara ditën e shtunë nga AbcNews. Ndersa dy të tjerë kanë qenë ne rolin e bashkëpunëtorit dhe ndihmësit. Gjatë aksionit policia ka ushtruar kontroll në banesat e të arrestuareve, ku ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale, armë zjarri dhe maska të përdorura edhe në ngjarje të tjera”, shkruan më tej Hoxha.

Ai thekson se gjatë ditës së sotme pritet që policia të publikojë identitetin e personave të arrestuar dhe detaje të tjera mbi hetimin e ngjarjes./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Dhunonte djalin dhe gruan/ Arrestohet efektivi i policisë

Publikuar

-

Nga

I dënuar me pesë vite burg në Itali/ Arrestohet 43 vjeçari në Durrës

SHÇBA ka arrestuar një punonjës policie në Laç, me dyshimin për dhunë në familje.

Në pranga është vënë shtetasi n N.GJ., 53 vjeç, punonjës policie i Patrullës së Përgjithshme, në Komisariatin e Policisë Kurbin.

Arrestimi i punonjësit të policisë u krye pas kallëzimit për “Dhunë në familje” nga ana e bashkëshortes dhe djalit të tij.

“Nga ana e specialistëve të SHÇBA u kryen të gjitha verifikimet për rastin në fjalë duke u administruar raporti mjeko-ligjor, si edhe duke i kërkuar Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin për nxjerrjen e urdhërit të mbrojtjes për dy shtetasit”, thuhet në njoftimin e SHÇBA./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Terror në Shkodër/ Mjekja tregon çfarë ndodhi në Spitalin Psikiatrik: Nuk është rasti i parë

Publikuar

-

Nga

Mjekja e spitalit psikiatrik të Shkodrës Mirela Gjokaj ka folur për rastin e  dhunimit të infermierit nga një pacient i shtruar për shkak të problemeve të shëndetit mendor.

Në një prononcim për abcneës, Gjokaj ka deklaruar se i riu 25-vjeçar është shtruar në gjendje të rënduar dhe pas ndërhyrjes mjekësore ka shfaqur shenja përmirësimi.

Një orë më pas, ai është përkeqësuar sërish dhe ka shfaqur shenja agresiviteti duke sulmuar personelin dhe duke rrëzuar objekte.

Mjekja thekson që ky nuk është rasti i parë që përballen me një situatë të tillë, kjo pasi në spital mungojnë dhomat e izolimit për pacientë në gjendje të rënduar.

“Konkretisht tek ne ka ardhur për t’u hospitalizuar një djalë 25-vjeçar i cili ishte në gjendje të rëndë të shëndetit mendor. Ka ardhur i shoqëruar nga ambulance dhe forcat e rendit. I kemi bërë ndërhyrje mjekësore por tek ne mungon dhoma e izolimit. Rasti një orë pas marrjes së terapisë, është axhituar përsëri dhe ka sulmuar stafin.

Ka vazhduar më tej duke shprehur agresivitetin e tij kundrejt ambienteve të spitalit, ka tentuar të thyejë xhamat e makinave të parkuara jashtë. Kanë reaguar menjëherë forcat e rendit. Ai është dërguar në psikiatrinë e QSUT-së.

Infermieri është mirë por të gjithë si staf jemi të traumatizuar. Përballja me sulmin dhe agresionin është një traumë më vete. Ka pasur edhe raste të tjera. Te ne qëndron problemi i infrastrukturës. Nuk kemi mjete të mbrohemi nga këto forma të axhitimit”, u shpreh mjekja.

Video-Dyshemeja e larë me gjak / I droguari  terrorizon spitalin psikiatrik

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bie nga skela punëtori/ Niset me urgjencë drejt Tiranës

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Pogradec, ku një punëtor ka rënë nga skela e katit të dytë teksa punonte në një banesë.

Mësohet se i plagosuri është 59 vjeçari, i identifikuar si R.L.

Ai është nisur me urgjencë drejt Tiranës për mjekim më të specializuar.

Ende nuk dihet gjendja shëndetësore e 59 vjeçarit.

LEXO TE PLOTE