Skandali me inceneratorët/ PD padit qeverinë në SPAK

19 Tetor 2020, 09:52, Politikë CNA
Skandali me inceneratorët/ PD padit qeverinë në SPAK

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar sot nga Lulzim Basha, Partia Demokratike ka paditur në SPAK qeverinë, për skandalin e koncesionit të inceneratorëve.

Sekretari për çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata në një prononcim për mediat tha se kallëzimi në SPAK, është bërë për ?Grup të Strukturuar Kriminal?.

?E kemi trajtuar si grup të strukturuar kriminal, ku përfshihen Edi Rama, Arben Ahmetaj, Erion Veliaj, Lefter Koka, Klodian Zoto, Klodian Mërtiri.

Vjen një kompani pa përvojë, pa para, bëhen dhjetëra vendime qeverie dhe administrates, brenda ditës pa lexuar asgjë kalohen dhjetëra milionë euro deri tani, e priten edhe dhjetëra qindra të tjera. Kanë kompani të regjistruara në parajsa fiskale?-tha Gjata.

Ndërsa, ish-deputetja e PD Jorida Tabaku tha se kostot për buxhetin e shtetit janë mbi 430 milion euro vetëm për inceneratorin e Tiranës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga