Connect with Us

Sandër Lleshaj, sërish gënjen publikisht

Politikë

Sandër Lleshaj, sërish gënjen publikisht

Publikuar

-

Skandali me makinën Luksoze/ Maqedonia e Veriut leksion Sandër Lleshajt

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, sërish sot ka gënjyer publikisht.

Pasi deputeti Andi Përmeti i ka kërkuar që të zbardhë dosjen e gazetarit Elvi Fundo, ngjarjen kriminale të tre viteve më parë, ku gazetari u dhunua barbarisht në mes të Tiranës, Sandër Lleshaj është ngritur dhe ka thënë se ky gazetari ka shpifur dhe se ai nuk ka blerë makinë private.

CNA.al edhe një herë e rithekson se asnjëherë dhe në asnjë rast ne nuk kemi thënë se kjo është një makinë e blerë privatisht nga Sandër Lleshaj.

Por, është një mjet i blerë me procedurë ekstraligjore nga Policia e Shtetit.

Pra, Zoti Lleshaj gënjeu publikisht kur tha se ne kemi shkruar se ka blerë mjet privat.

Gënjen, gënjen dhe vetëm gënjen.

Së dyti, duke përsëritur rastin e tij kriminal të sulmit ndaj medias, tha se ne kemi thënë 150 mijë euro. Asnjëherë dhe në asnjë rast ne nuk e kemi thënë këtë.

Ne kemi thënë një makinë që vlen rreth 100 milionë lekë, dhe kjo vlerë është përcaktuar nga vlera e tregut e këtij mjeti.

Dhe ia kemi treguar me fakte konkrete Ministrit të Brendshëm, i cili thotë se e ka blerë rreth 50 mijë euro.

Por, sërish theksojmë se i kemi çuar shkresë Ministrisë së Brendshme dhe Policisë së Shtetit, e cila nuk ka kthyer përgjigje dhe nuk na vendos në dispozicion dokumentet.

LEXO EDHE:  Skandali në “Stop”/Shpërthen Ndocaj: Pse më kërcënoi Altin Jaku dhe beteja ime me drejtësinë

Theksojmë se mjeti, për të cilin Lleshaj thotë se është blerë 50 mijë euro, me doganë, TVSh dhe vlerat e tjera që duhet t’i shtohen shkon në 70-80 milionë lekë.

A ka luksin Shqipëria, që ministry i Brendshëm të blejë një makinë 80 milionë lekë në kulmin e pandemisë dhe pas tërmetit katastrofik?

Së fundi theksojmë se Sandër Lleshaj nga foltorja e Kuvendit u shpreh se ne nuk kemi asnjë të drejtë të investigojmë mjetet që përdor ministri i Brendshëm.

Ne kemi të drejtë të investigojmë çdo mjet që paguhet nga taksat e shqiptarëve. Gjithçka që qarkullon në shtetin shqiptar, nga paratë e shqiptarëve të varfër, të cilat përdoren për BMW luksoze dhe kthehen në mjete që përdoren me targa falso për luksin e zyrtarëve të korruptuar të shtetit shqiptar.

CNA.al paralajmëron padi penale ndaj ministrit Lleshaj.

Duke qënë se i kërkoi deputetit Andi Përmeti që t’i drejtohej Gjykatës, do të jemi ne ata që do t’i drejtohemi gjykatës./ CNA.al

Kërcënoi publikisht gazetarin/ Andi Përmeti vë me “shpatulla pas muri” Sandër Lleshajn

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Publikoi skandalin e makinës luksoze/ Gazetari sfidon publikisht Sandër Lleshajn

Faktet që “kryqëzojnë” Lleshajn/ Sa kushton BMW luksoze

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Berisha zbulon emrat/ Kush qëndron pas aferës së inceneratorëve

Publikuar

-

Nga

“A do jetë Berisha në listë për deputet?”/ Përgjigjet Basha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një video që lidhet me inceneratorët në vendin tonë, që kanë vjedhur miliona euro nga taksat eb shqiptarëve.

Berisha e cilëson kryeministrin Edi Rama si peshkun e madh, ndërsa thotë se pas tij qëndron ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj.

Sipas tij, në këtë aferë janë përfshirë edhe ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka, drejtori i Top Channel Ben Blushi dhe Mirel Mërtiri me Klodian Zoton.

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Ramës ndaj mediave/ Ish-ministri rendit arsyet pse është një deklaratë e rëndë dhe shqetësuese

LEXO EDHE:  Nuk ka 30% të listave të mbyllura/ Ja çfarë thotë marrëveshja e 5 qershorit

Arben Ahmetaj kryesor pas peshkut të madh Edvin Hajdutit në aferën e djegësave dhe plehrave.

Në këtë aferë janë edhe duart e zeza të Veliajt, Terr Kokës dhe Arben Malavitës.

Në të tre djegesat Elbasan-Fier-Tiranë janë përdorur për të firmosur si fitues të tendervjedhjes së madhe dy sekserë famoz Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto. Kjo video flet vetë!! Sb”, shkruan ish-kryeministri në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Në Hagë për kufirin detar/ Bashkurti jep alarmin: Ja rreziku që i kanoset Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Në Hagë për kufirin detar/ Bashkurti jep alarmin: Ja rreziku që i kanoset Shqipërisë

Profesori për marrëdhëniet ndërkombëtareLisien Bashkurti e cilëson pozitive gjetjen e gjuhës së përbashkët me Greqinë për të zgjidhur çështjen e kufirit detar në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës, por nga ana tjetër thekson se Shqipëria nuk ka ende një projekt.

Diplomati gjatë një interviste në Euronews Albania tha se në praktikën diplomatike zgjidhja e këtyre çështjeve kalojnë përmes katër institucioneve: negociatat që është zgjidhja më e mirë dhe më e qëndrueshme, ngritja e komisioneve ndërkombëtare, arbitrazhi dhe zgjidhja përmes gjykatës ndërkombëtare.

“Në këtë rast duket se pala shqiptare dhe greke kanë shkuar në instancën e fundit. Procesi ka filluar në vitin 2006 që prodhoi një marrëveshje që u hodh poshtë nga Gjykata Kushtetuese. Metodologjia ishte e pasaktë në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Pas kësaj palët janë kontradiktuar jo vetëm faktorët brenda mes Shqipërisë por edhe me faktorët e jashtëm, Greqinë”, deklaroi profesori.

Sipas z. Bashkurti zgjidhja e çështjes në Gjykatën e Hagës kërkon një projekt nga ana e Shqipërisë, gjë që deri tani mungon.

“Ka qenë shumë e vështirë me sa duket për t’u rikthyer në tryezën e bisedimeve. Kjo është zgjidhja më e lehtë nga  pikëpamja teknike pasi nuk implikon aktorët e brendshëm por nuk është zgjidhja ideale. Në gjykatë shkohet me projekt, pala shqiptare nuk ka një projekt të mirëfilltë se si e shikon nga pikëpamja e saj zgjidhjen e problemit”, theksoi diplomati.

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Ramës ndaj mediave/ Ish-ministri rendit arsyet pse është një deklaratë e rëndë dhe shqetësuese

LEXO EDHE:  1 milion dollarët e Alfred Pezës/ Flasin Andi Bejtja, Blendi Fevziu, Saimir Kodra, Artan Hoxha dhe Poli Hoxha

Vizitën e ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias ai e cilëson takim pozitiv duke shtuar se, zgjidhja e kufirit detar do të hapë për dy vendet mundësi për shfrytëzimin e resurseve të gazit dhe naftës.

“E rëndësishme që palët kanë ardhur në pikën kur çështja duhet zgjidhur pasi shkarkon tensionin mes dy vendeve dhe krijon mundësinë për shfrytëzimin e rezervave të naftës dhe gazit. Por zgjidhja e marrëveshjeve të detit është tepër komplekse. Ka rreth 70 raste nga Gjykata e Detit të Hamburgut, por kemi edhe një sërë vendimesh të Gjykatës Ndërkombëtare siç janë rastet e Britanisë dhe Gjermanisë”, përfundoi z. Bashkurti.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çështja e detit në Hagë/ Ish-deputeti i PS i hakërrehet Ramës: Të mbrosh shtetin tënd përballë Greqisë do b***

Publikuar

-

Nga

Çështja e detit në Hagë/ Ish-deputeti i PS i hakërrehet Ramës: Të mbrosh shtetin tënd përballë Greqisë do b***

Ish-prefekti i Tiranës dhe ish-deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Dedja, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama për çështjen e detit me Greqinë, të cilën do ta çojë në Hagë.

Dedja deklaron se me këtë veprim kreu i qeverisë lau duart si Pons Pilati, ndërsa kujton faktin që Turqia dhe Greqia që kanë një konflikt edhe më të madh, po e zgjidhin mes tyre çështjen e detit.

Ai thotë se të mbrosh shtetin tënd përballë atyre që historikisht pretendojnë pa të drejtë territorin e tij do b…, ndërkohë pretendon se territori shqiptar nuk mund të mbrohet nga Rama.

“Rama në lidhje me çështjen e Detit me Greqinë lau duart si Pons Pilati. Ndërkohë Turqia dhe Greqia, po për të njejtën çështje, me rekomandimin e BE, do ulen sërish në bisedime, pra nuk do ti drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare. Të mbrosh shtetin tënd përballë atyre që historikisht pretendojnë pa të drejtë territorin e tij do b… por s’ke ç’pret nga ata që i kanë zëne për gryke me afera të pista. Territorin e shtetit shqiptar dhe interesat e kombit shqiptar nuk mund t’i mbrojë dot Edvin Kristaq Rama, Kalorësi i betuar i Kishës Greke! Herët ose vonë, historia i damkos tradhëtarët dhe ata që për interesa karriere politike shesin dhe kombin dhe shtetin!”, shkruan ish-deputeti në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE