Connect with Us

Fakti-Basha tallet me kandidatët për deputetë/ Listat do i plotësojë vetë

Politikë

Fakti-Basha tallet me kandidatët për deputetë/ Listat do i plotësojë vetë

Publikuar

-

Do hapet-s'do hapet / Si po flet me vete Republika e Re

Disa ditë më parë, kreu i Republikës së re, Lulzim Basha ka nxjerrë një udhëzim dhe një formular. Një udhëzim të cilin në fakt as nuk ka denjuar ta firmosë. Po ta shohësh udhëzimin i ka vënë vetëm një vulë. Pra, ai është kaq i zënë sa nuk ka kohë të merret me udhëzimet që nxjerr Gaz Bardhi.

Por, përtej këtij fakti. Pra, zhvlerësimi që i bën Lulzim Basha duke mos e firmosur vetë, ai ka një hile në gjithë atë mal propagande që po ngre çdo ditë, se ai ka bërë një hapje të PD-së, se ai do të bëjë garë brenda partisë, se Republika e re do të ndryshojë PD-në, e të tjera si këto që në fakt i hedh poshtë me një pikë në udhëzim.

Po ta lexosh udhëzimin thekson se listat 20% do të vendosen nga kryetari dhe kryesia. Dhe jo më pak se 80% do e ketë anëtarësia.

 

Tani çfarë ndodh me këtë përqindje?

Së pari, e sigurtë në lista janë vetëm 20%. Pra, vendi i parë dhe i dytë nëpër qarqe. Duke pasur parasysh që numrat total në parlament janë 140, duke hequr shifrat e Tiranës, 20% e tyre janë të sigurtë në lista.

Pra, nëse Tirana ka 35 deputetë në qark, Lulzim Basha thotë se shtatë të parët do i vendos unë. Ndërkohë që gjithsej PD-ja në Tiranë ka marrë 10 mandate.Deklaratat e Yuri Kim/ Basha: Çdo zvarritje në emërimin e gjyqtarëve të GJK mban mbyllur dyert e BE

Anëtarësia do vendosë vetëm tre, ose po fitoi edhe ndonjë më shumë.

Ka edhe një aspekt tjetër.

Pra, përveç faktit që listën fituese primare e plotëson Basha, dhe këtë nuk e ka çuar në bazë, por ia ka lënë atribut vetes së tij loja vazhdon më tej.

Në shtatë vite çfarë ka bërë Lulzim Basha?

Thjeshtë ka “vrarë” dhe ka “masakruar” elitën e Partisë Demokratike, duke nxjerrë në krye të saj ata që ai donte vetë.

“Vrasjen” e fundit e bëri në listat e vitit 2017 dhe pastaj e vazhdoi me djegien e mandateve në 2019, protestat dhe atë që sot po tenton ta shesë si hapje e ka thjeshtë dhe vetëm thellimin e kapjes së PD-së, dhe shtrëngimin në karrigen e tij në rast humbje.

Çfarë ndodh me 80%-shin që do zgjedhë baza?

Lulzim Basha duke “sakatuar” në shtatë vite kontribuesit dhe elitën e partisë, ka vënë në krye të saj personazhe të cilat janë produkte të tij. Siç janë Grida Duma, Ervin Salianji, Xhemal Gjunkshi, Klevis Balliu, Oriola Pampuri, Dhurata Çupi, e të tjerë si këta.

Pra, është mjaft i qartë që 20% do i vërë Lulzim Basha, ata që do ai, i voton apo nuk i voton baza dhe 80% do jenë ajo pjesë e Republikës së re, e cila ka shtatë vite që lufton dhe janë vënë në krye të saj mbështetësit e Lulzim Bashës dhe të zgjedhurit prej tij.

E gjithë kjo skemë dhe e formalizuar me udhëzim na tregon qartë se Lulzim Basha nuk ka ndërmend të bëjë një hapje të partisë, nuk ka ndërmend të bëjë një garë në bazë, por tashmë gara ka mbaruar ende pa filluar. 20% të listës do ta vendosë Luli, pjesa tjetër e listës janë sërish njerëzit e Lulit të cilët kanë kapur PD-në në bazë.

Lulzim Basha tallet jo vetëm me kandidatët, por me gjithë demokratët, që sërish po i përdor për qëllimet e tij meskine.

LEXO EDHE:  Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

Në Korçë, kush do zgjidhet?

20% e listës me 11 deputetë janë 2-3 deputetë vendosen nga Basha. Kush është një apo dy deputetë të tjerë që do fitojnë? Këta do jenë ata që do votohen në Korçë. Ervin Salianji, Andrea Mano apo ndonjë emër tjetër, që janë si “ushtarët” në radhë, në partinë e Lulzim Bashës.

E njëjta situatë është në Pogradec. Kush do votohet?

Do të votohet Klevis Balliu.

Le të shkojmë të shohim qarkun e Fierit, ku do të votohet Luan Baçi si kryetar dege dhe ndoshta Enkelejd Alibeaj. Lulzim Basha do t’i shtojë Genc Pollon dhe ndonjë tjetër.

Më tej, po të sjellim një shembull tjetër, në qarkun e Vlorës. Do të votohet Agron Shehaj, ndoshta edhe Genc Deromemaj, që është kryetari i degës, dhe ndoshta edhe ndonjë tjetër që Luli e fut nga aleatët.

Pra, e gjithë loja 20% i vendos qendra dhe 80% anëtarësia, është thjeshtë dhe vetëm një ripërsëritje e vitit 2017, me disa korrigjime pë të thënë se janë futur emra të rinj.

Kryesia do të përzgjedhë njerëz nga bota e biznesit dhe bota akademike. Kuptohet, ashtu siç ndodhi me shitjen e mandateve në 2017 do të ndodhë edhe në vitin 2021, por këtë herë shitja e mandateve do t’iu faturohet jo familjes dhe Lulit, por anëtarësisë dhe kryesisë.

Pra, ku është ai 20%-shi dhe 80%-shi?

Me çfarë përfaqësohet anëtarësia? Me Agron Shehajn që e futi në lista Lulzim Basha në vitin 2017? Apo me Ervin Salianjin që edhe ky u fut nga Basha në listat e 2017. Apo me Klevis Balliun, Oriola Pampurin? E të tjerë si këta.

Që të gjithë këta sot janë gati për listat e 2021, dhe të gjithë e sigurtë që do jenë në lista. Këta që janë në listat e 2017-ës, janë edhe pjesë e kryesisë. Këta janë pjesë e 20%-shit të kryesisë, ose e 80%-shit të anëtarësisë. Asgjë nuk ka ndryshuar. Thjeshtë dhe vetëm do të ndryshojë mënyra sesi Lulzim Basha do të shesë tek demokratët dhe tek opinioni publik listën e tij, për të hequr të gjithë përgjegjësinë nga vetja.

Pra, në rast humbje do të thotë se listën e kemi bërë me anëtarësinë, me kryesinë dhe ai vetë nuk ka përgjegjësi në rast të një humbje shumë të mundshme.

C

Por, të shpëtojë sa të mundë dhe të bëjë gjithçka për të mbajtur karrigen e kreut të PD-së.

Siç duket do ta ketë mjaft të vështirë dhe mënyra e zgjedhjes, udhëzimi dhe strategjia që tani po bën, duke ngritur frymën “të gjithë pas Lulzim Bashës, se fitorja është e sigurtë”, janë thjeshtë dhe vetëm hapa që Lulzim Basha i merr me një qëllim, justifikimin e humbjes nesër.

Sepse në fakt anëtarësia nuk ka për të zgjedhur asgjë sepse ata që do jenë në lista për deputetë tashmë janë të zgjedhur, qoftë nga kryesia, qoftë dhe nga mënyra sesi ka vepruar Basha në këto vite me emrat që iu ka përcjellë degëve, me emërimet e kryetarëve të tyre, por edhe tek të deleguarit apo njerëzit që kanë qënë deputetë në listat e vitit 2017.

Njerëzit do shkojnë të garojnë, do përplasen, e në fund listen e bën Luli siç do vetë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vendimi negativ për negociatat/ Vjen reagimi nga Komisioneri për Zgjerim

Publikuar

-

Nga

Vendimi negativ për negociatat/ Vjen reagimi nga komisioneri për Zgjerim

Komisioneri për zgjerimi, Oliver Varhelyi ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, pasi ministrat e jashtëm të vendeve të BE nuk vendosën një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Me një postim në Tëitter, Varhelyi thotë se të dy vendet, si Shqipëria edhe Maqedonia  e Veriut, kanë bërë përparim të dukshëm.

Ai thekson se do të punohet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, për të dy vendet, brenda vitit 2021.

LEXO EDHE:  Parashikimi i frikshëm i ish-zv.kryeministrit të Berishës/Çfarë do ndodhë pas 22 korrikut

LEXO EDHE:  “Rama nuk ka ndërmend të largohet”/ Basha tregon pikën “kyçe” për zgjedhje të lira

“Kur bëhet fjalë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, është bërë shumë gjatë muajve të kaluar, ku është arritur një përparim i dukshëm. Ne do të vazhdojmë të punojmë që në vitin 2021 të mbajmë Konferencën e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si një çështje me përparësi”, shkruan Varhelyi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vera nuk do jetë e qetë”/ Fuga: Nën dhe luhen tensione dhe negociata të mëdha

Publikuar

-

Nga

Bangladeshi kërkonte puntorë shqiptarë/ Fuga ironizin Ramën: Njerëz babaxhanë thoshin për ne, s’duan të drejta!

Akademiku Artan Fuga ka bërë një parlajmërim të fortë, teksa ka komentuar situatën politike në vendin tonë.

Fuga tha se vera nuk do të jetë e qetë, pasi pretendon se do të kemi shumë “ankthe” derisa opozita të vedosë së çfarë do të bëjë me mandatet e deputetëve.

“Është e pamundur ta parashikosh, e pamundur ta parashikosh për arsye sepse ka disa gjëra që janë në proces. Është organizimi i Kongresit të PD a Kuvendi Kombëtar, është në proces si të thuash shqyrtimi nga Gjykata Kushtetuese lidhur me votimin për shkarkim të Presidentit të Republikës nga Kuvendi, janë në proces tensionet për procedurat lidhur me të, hapja ose jo e bisedimeve për çeljet e negociatave për integrimin e Shqipërisë.

Një sërë çështjesh të tjera që më duket se në ndryshim nga vitet e tjera, kjo verë besoj se nuk do jetë aq e qetë, aq më shumë kemi dhe ankthe në thonjëza, sociale, kolektive, politike lidhur me atë nëse opozita, pra PD dhe aleatët e saj do të marrin këtë apo atë vendim lidhur me pjesëmarrjen apo jo të tyre në kuvendin e ardhshëm që hapet në shtator, dhe po kështu mund të numërohet si formimi i qeverisë së ardhshme, ministrave, riorganizimi, marrëdhëniet brenda forcës drejtuese qeveritare, jemi në një proces shumë të rëndësishëm sa i përket vendimmarrjes në GJK për zgjedhjet e pushtetit lokal të kërkuara për tu shqyrtuar nga shoqata e Bashkive, tensionet brenda kësaj Shoqate, suspense të tjera, si ato që kanë të bëjnë me faktin që nëse presidenti i republikës do të vazhdojë të kryejë funksionet e tjera, cili është raporti i tij me mandatin, Kushtetuta që i cakton atij, paracakton për t’ia dhënë zotit Rama si kryetar i kësaj force”, u shpreh ai në News 24.

LEXO EDHE:  Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

LEXO EDHE:  “Rama nuk ka ndërmend të largohet”/ Basha tregon pikën “kyçe” për zgjedhje të lira

Sipas tij, nën dhe luhen tensione të mëdha, negociata të mëdha, luhen aleanca dhe konflikte të mëdha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Edhe për 5 vite nuk do të kemi sistem drejtësie”/ Ballanca: Reforma duhet të kishte qasje tjetër

Publikuar

-

Nga

‘Edhe për 5 vite nuk do të kemi sistem drejtësie”/ Ballanca: Reforma duhet të kishte qasje tjetër

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca thotë se reforma në drejtësi do të kërkojë të paktën edhe pesë vite të tjera kohë. Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin Përballë, Ballanca tha se reforma duhet të kishte një qasje tjetër në mënyrë që të ishte funksionale brenda afateve kushtetuese.

“Unë e kam thënë që para katër vitesh që kjo reformë duhet të kishte një qasje tjetër. Unë mendoj se aktualisht është e pamundur…Ne dhe për pesë vite të tjera nuk do të kemi një sistem drejtësie funksional, minimalisht.”

Po çfarë do të ndodh pas 5 vitesh?

LEXO EDHE:  Parashikimi i frikshëm i ish-zv.kryeministrit të Berishës/Çfarë do ndodhë pas 22 korrikut

LEXO EDHE:  Koordinatorët e Bashës, dështim me sukses

” Pastaj shpresojmë që do të funksionojë nëse të gjitha gjërat do të shkojnë mirë. Që do të thotë që të gjithë gjyqtarët e rinj që do të emërohen do të kenë hequr dorë njëherë e përgjithmonë nga qasja korruptive në sistemin e drejtësisë.” – tha Ballanca në Përballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE