LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Më të mirët në dynja”/ Tritan Shehu bën reagimin e pik dhe tallet keq me Ramën

2 Maj 2020, 20:48, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa të dhëna nga ?Coronavirus Ëorldometer? ku shkruante ?Shqipëria më mirë se tërë dynjaja deri tani në bilancin e kësaj lufte të mallkuar.?

Kjo ka sjellë edhe reagimin e ish deputetit të PD-së, Tritan Shehu i cili shkruan me tone ironike se Rama i kujtoi sot cmimin tonë të parë në ?Botë për Ushqimin? në fund të viteve 80-të.

?Rama me kujtoi sot Cmimin tone te pare ne ?Bote per Ushqimin?!
Besoj ju kujtohet ajo ndodhi ne fund te viteve 80-te, sa qeshem e qame atehere kur e degjuam, ishte vertete nje tragjiko-komedi!
Por eshte shume here me e dhimbeshme e komike ta degjosh sot nga Kryeministri, jo per ushqimin kete here, por per Covid 19: ?qenkemi me te miret ne dynja?!!
Dhe kjo kur mortaliteti sipas shifrave zyrtare te ne eshte me i larti ne Rajon, kjo prej paralizes se mjekut te familjes, centralizimit ekstrem e prej standarteve ne strukture e pajisje shume latg atyre europiane te sektoreve mjekues e vecanerisht te Reanimacionit, ku megjithe sherbimin profesional e me vetmohim te personelit nuk po arrihet ajo qe duhet.
Ndoshta mund te ?mburremi? me kurben tone epidemiologjike, krejt e cuditeshme, e vecante kjo, e realizuar mbi numrin e testimeve virologjike (tampon) me te voglin ne Kontinent, por krejt e sigurte sipas ?fallxhoreve?!
Ndersa ato imunologjike harrojini! Sa budallenj qenkan te gjthe te tjeret qe po mobilizojne gjithecka per te shtuar numrin e tyre si nje garanci objektive, ndersa ne e kemi thjesht, hedhim ?fall?, ne fakt dhe rezultatet e atyre pak qe bejme nuk i shpallim pa kontrollin e ?magjistareve?!
Ne nje kohe qe kudo flitet per dhjetra miliona maska ne kete faze te re, ne nuk i ?rekomandojme? ato, sepse jane te ?rrezikeshme?, mund te ?bllokojne? frymemarjen, pra me mire pa ato! Te tjeret qenkan vertet ?budallenj?qe rrezikojne duke paguar; ne as paguajme dhe nuk rrezikojme, mbrohemi si dikur mbi armiqte, kur fitonim per ushqimin!
O tempora o mores!?/CNA.al

Lajmet e fundit nga