LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si do të zgjidhen gjyqet e Top Channel në Gjykatën e Lartë?!

14 Mars 2020, 13:57, Politikë CNA
Si do të zgjidhen gjyqet e Top Channel në Gjykatën e Lartë?!

CNA.al ka paralajmëruar disa herë një problematikë në lidhje me aksionet, përplasjet dhe gjyqet e pafundme të një prej aksionerëve të Top Channel dhe të Top Medias, Vjollca Hoxha, e cila po përplaset dyerve të gjykatave me aksionerët e shumicës, Albert Sino dhe Aurel Baci. Apo edhe dhjetëra ish-bashkëpunëtorë të të ndjerit Dritan Hoxha. Me aksionerët e Digitalb e të tjerë bashkëpunëtorë të ngushtë.

CNA.al do të vijojë të sjellë ditë pas dite dosjen e plotë të këtyre gjyqeve, të këtyre skandaleve kryesore që kanë ndodhur në Gjykata, në të gjitha nivelet e tyre në lidhje me gjyqet e Vjollca Hoxhës.

Por, sot po përqëndrohemi në një tjetër pikë. Dje ka bërë betimin në në Presidencë, si anëtar i Gjykatës së Lartë Ervin Pupe, baxhanaku i drejtorit të Top Channel, Ben Blushit.

Kujtojmë këtu se kur kishte një përplasje të madhe mes aksionerëve të shumicës në Top Channel, në atë kohë televizioni sulmoi në mënyrë barbare dhe të pamëshirshme disa gjyqtarë, anëtarë të Gjykatës së Lartë dhe në të njëjtën kohë drejtori i Top Channel, Ben Blushi u fotografua me Ardian Dvoranin, të vetmin anëtar të ngelur deri një ditë më parë në Gjykatën e Lartë.

Tani kësaj Gjykate i shtohet edhe

baxhanaku i Ben Blushit, Ervin Pupe, apo edhe dy anëtarë të tjerë që Top Channel iu ka mbajtur ?ison?dhe nuk ka ndërhyrë fare për të thënë asnjë fjalë të vetme se kur do bëhet Vettingu i këtyre tre personave që do të kapin Gjykatën e Lartë. Vettingun atyre do tua bëjë Ardian Dvorani, i Ben Blushit.

Pra, Dvorani do të bëjë Vettingun e baxhanakut të Ben Blushit, i cili më pas do të bëjë Vettingun e Dvoranit për ta çuar atë në Gjykatën Kushtetuese.

Por, përtej këtij skandali proçedurial, sot Gjykata e Lartë ka disa anëtarë dhe dy prej tyre janë në skemë të drejtpërdrejtë, të fotografuar dhe me lidhje familjare me Ben Blushin, pa folur pastaj dhe për ata që Top Channel i mban ?ison?.

Si do të veprohet me gjyqet e Top Channel? Kush do ti shqyrtojë çështjet e padive të shumta dhe priocedurat që po ndiqen në gjykata dhe që pa asnjë dikutim do të përfundojnë në Gjykatën e Lartë? Dosjeve skandaloze kush do t?iu vërë vulën? Ardian Dvorani, baxhanaku i Blushit, apo ata që Top Channel iu mban ?iso?, duke mos thënë asnjë fjalë dhe duke heshtur për një skandal procedurial?!

A nuk është kjo një kapje e sistemit të drejtësisë? A nuk është kjo një garanci që mund të hedhë poshtë Reformën në Drejtësi edhe për një shkak të tillë? Sesi individë të caktuar, me lidhje okulte, do të kenë në dorë të gjykojnë çështje me dhjetëra million euro, aksione dhe pasuri.

Të gjithë të lidhur me Top Channel, ku Ben Blushi është drejtor dhe anëtarët e Gjykatës së Lartë i ka familjarë apo miq të tij personal.

Dhe janë këta persona që pritet që në Shqipëri të vënë drejtësi për çështjet e Top Channel dhe ata që janë përballë me Vjollca Hoxhën. Dhe duket se në fund të tunelit aspak nuk ka dritë për drejtësinë./ CNA.al

Top Channel dhe Vjollca Hoxha shantazh gjyqtarëve

Dështimi i Reformës në Drejtësi/ Si gjyqtarë pa vetting do të kapin Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuesen

Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

Dorëheqje dhe shkarkime në Digitalb/ Vjollca Hoxha në “luftë” me aksionerët, gati për betejën e madhe me Aleksandër Frangajn

Dosja “Top Channel”/ Skandalet nga aksionet tek gjyqet dhe shantazhet

Lajmet e fundit nga