Connect with Us

Si do të zgjidhen gjyqet e Top Channel në Gjykatën e Lartë?!

Politikë

Si do të zgjidhen gjyqet e Top Channel në Gjykatën e Lartë?!

Publikuar

-

CNA.al ka paralajmëruar disa herë një problematikë në lidhje me aksionet, përplasjet dhe gjyqet e pafundme të një prej aksionerëve të Top Channel dhe të Top Medias, Vjollca Hoxha, e cila po përplaset dyerve të gjykatave me aksionerët e shumicës, Albert Sino dhe Aurel Baci. Apo edhe dhjetëra ish-bashkëpunëtorë të të ndjerit Dritan Hoxha. Me aksionerët e Digitalb e të tjerë bashkëpunëtorë të ngushtë.

       Dritan Hoxha dhe bashkëpunëtorët

CNA.al do të vijojë të sjellë ditë pas dite dosjen e plotë të këtyre gjyqeve, të këtyre skandaleve kryesore që kanë ndodhur në Gjykata, në të gjitha nivelet e tyre në lidhje me gjyqet e Vjollca Hoxhës.

Por, sot po përqëndrohemi në një tjetër pikë. Dje ka bërë betimin në në Presidencë, si anëtar i Gjykatës së Lartë Ervin Pupe, baxhanaku i drejtorit të Top Channel, Ben Blushit.

Kujtojmë këtu se kur kishte një përplasje të madhe mes aksionerëve të shumicës në Top Channel, në atë kohë televizioni sulmoi në mënyrë barbare dhe të pamëshirshme disa gjyqtarë, anëtarë të Gjykatës së Lartë dhe në të njëjtën kohë drejtori i Top Channel, Ben Blushi u fotografua me Ardian Dvoranin, të vetmin anëtar të ngelur deri një ditë më parë në Gjykatën e Lartë.

Tani kësaj Gjykate i shtohet edhe

           Ben Blushi, Ardian Dvorani

baxhanaku i Ben Blushit, Ervin Pupe, apo edhe dy anëtarë të tjerë që Top Channel iu ka mbajtur “ison”dhe nuk ka ndërhyrë fare për të thënë asnjë fjalë të vetme se kur do bëhet Vettingu i këtyre tre personave që do të kapin Gjykatën e Lartë. Vettingun atyre do tua bëjë Ardian Dvorani, i Ben Blushit.

Pra, Dvorani do të bëjë Vettingun e baxhanakut të Ben Blushit, i cili më pas do të bëjë Vettingun e Dvoranit për ta çuar atë në Gjykatën Kushtetuese.

LEXO EDHE:  Ngërçi në drejtësi/ Reagon Meta: Të mos cënohen interesat e qytetarëve

Por, përtej këtij skandali proçedurial, sot Gjykata e Lartë ka disa anëtarë dhe dy prej tyre janë në skemë të drejtpërdrejtë, të fotografuar dhe me lidhje familjare me Ben Blushin, pa folur pastaj dhe për ata që Top Channel i mban “ison”.

          Sokol Sadushi, Ervin Pupe, Ilir Panda

Si do të veprohet me gjyqet e Top Channel? Kush do ti shqyrtojë çështjet e padive të shumta dhe priocedurat që po ndiqen në gjykata dhe që pa asnjë dikutim do të përfundojnë në Gjykatën e Lartë? Dosjeve skandaloze kush do t’iu vërë vulën? Ardian Dvorani, baxhanaku i Blushit, apo ata që Top Channel iu mban “iso”, duke mos thënë asnjë fjalë dhe duke heshtur për një skandal procedurial?!

A nuk është kjo një kapje e sistemit të drejtësisë? A nuk është kjo një garanci që mund të hedhë poshtë Reformën në Drejtësi edhe për një shkak të tillë? Sesi individë të caktuar, me lidhje okulte, do të kenë në dorë të gjykojnë çështje me dhjetëra million euro, aksione dhe pasuri.

Të gjithë të lidhur me Top Channel, ku Ben Blushi është drejtor dhe anëtarët e Gjykatës së Lartë i ka familjarë apo miq të tij personal.

Dhe janë këta persona që pritet që në Shqipëri të vënë drejtësi për çështjet e Top Channel dhe ata që janë përballë me Vjollca Hoxhën. Dhe duket se në fund të tunelit aspak nuk ka dritë për drejtësinë./ CNA.al

Top Channel dhe Vjollca Hoxha shantazh gjyqtarëve

Dështimi i Reformës në Drejtësi/ Si gjyqtarë pa vetting do të kapin Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuesen

Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

Dorëheqje dhe shkarkime në Digitalb/ Vjollca Hoxha në “luftë” me aksionerët, gati për betejën e madhe me Aleksandër Frangajn

Dosja “Top Channel”/ Skandalet nga aksionet tek gjyqet dhe shantazhet

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Krenar për Shqiponjat tona!”/ Meta publikon foto të infermierëve te Infektivi

Publikuar

-

Nga

Në këto ditë të vështira, ku Shqipëria po përballet me betejen kundër koronavirusit, sytë e të gjithëve mbeten tek “heronjtë e kësaj “lufte”, që janë mjekët dhe infermierët.

Edhe presidenti Ilir Meta ka publikuar sot një foto të infermierëve të Infektivit, duke shprehur kështu mirënjihjen për punën e tyre.

“Krenar për Shqiponjat tona!”-shkruan Meta bashkangjitur fotos./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-Monika Kryemadhi siç nuk e keni parë ndonjëherë/ Si po e kalon Ditën e Verës

Publikuar

-

Nga

Dita e Verës, si asnjëherë më parë i ka gjetur shqiptarët të mbyllur në shtëpi, masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit në vendin tonë.

Duket se nasave të qeverisë iu është bindur edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila këtë ditë po e kalon e mbyllur në shtëpi.

Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi shkruan se këtë vit Dita e  Verës festohet ndryshe, ndërsa thekson se me masat e duhura së bashku do tia dalim.

Krahas postimit Kryemadhi publikon edhe një foto, ku shfaqet duke hekurosur.

“Ditën e verës e festojmë ndryshe këtë vit. Një përshëndetje për të gjitha gratë, nënat, gjyshet, që i janë dedikuar me orare të zgjatura gjatë këtyre ditëve të qëndrimit në shtëpi, higjienës dhe mirëqenies së përgjithshme të familjes.

LEXO EDHE:  Ngërçi në drejtësi/ Reagon Meta: Të mos cënohen interesat e qytetarëve

LEXO EDHE:  Ngërçi në drejtësi/ Reagon Meta: Të mos cënohen interesat e qytetarëve

Gjendja e krijuar prej ndryshimit të rrjedhës normale të jetës ka krijuar ndjenja pasigurie, por ndërsa marrim masat e duhura dhe lutemi për më të mirën, le të ndalojmë për të vlerësuar ngrohtësinë familjare dhe mundësinë për të kaluar sa më shumë kohë pranë.

Të kujdesemi për familjen, të kujdesemi për njëri-tjetrin dhe bashkë do t’ja dalim”-shkruan Kryemadhi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjerohen masat drastike kundër koronavirusit/ Rama bën një tjetër njoftim të rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka bërë sot një tjetër njoftim të rëndësishëm në lidhje me masat drastike kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se të gjitha kompanitë prodhuese duhet të sigurojnë autobusët e transportit të punonjësve dhe akreditimin e tyre (si edhe akreditimin e automjeteve private të personelit) në adresën:

[email protected]

Po ashtu, kreu i qeverisë thekson se për çdo sqarim të nevojshëm mbi procedurën, duhet të telefonojnë policinë e shtetit në numrat:

0694122223

0694122224

Ndër të tjera, Rama deklaron se të gjitha kompanitë duhet të sigurojnë standartet e sigurisë kundër përhapjes së epidemisë në mjediset e tyre të punës. në të kundërt do të përballen me sanksione të rënda

LEXO EDHE:  Të gjitha faktet/ Ben Blushi, gjobaxhiu që gjuan me Top

LEXO EDHE:  Blushi zbulon komplotin/Rama grusht shteti me Metën!

Gjithashtu kreu i qeverisë bën të ditur se masat drastike do të shtrihen edhe në qytetet e tjera. Kështu nga nesër në 06.00 të mëngjesit lokalet dhe mjediset e tjera të mbyllura fillimisht në qarqet tr/dr dhe sot në qarqet shkodër, lezhë, elbasan, fier dhe vlorë, do të mbyllen në të gjithë shqipërinë

“Lëvizjet e paautorizuara me automjet të kujtdo që nuk ka një arsye pune, sipas kategorive të funksioneve shtetërore apo shërbimeve private të autorizuara, do të dënohen me heqje të patentës 3 vjet dhe sekuestrim të automjetit!

Frikë aspak, kujdes po!”-shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE