LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arrestimi për prostitucion i “Zogut të Tiranës”/ Detajet e plota të policisë

24 Nëntor 2019, 13:48, Kronika CNA

Policia e Shtetit ka dhënë njoftimin zyrtar  lidhur me arrestimin e Hermes Nikaj, i njohur nga të gjithë me emrin “Zogu i Tiranës”.

Sipas njoftimit të Policisë, mësohet se Nikaj është shoqëruar gjatë mbrëmjes së djeshme, gjatë operacionit te koduar “Your Tourn” (Radha Jote).

Bashkë me Nikajn, janë arrestuar edhe 3 persona të tjerë. Ndërkaq janë proceduar në gjendje të lirë dy shtetase, përkatësisht 20 e 32 vjeçare, banuese në Tiranë, të dyshuara për kryerjen e veprës penale të ?prostitucionit?.

Nga hetimet e deritanishme rezulton se shtetasi Hermes Nikaj, siguronte femra të ndryshme për klientë të interesuar për prostitucion, duke i dërguar ato në banesa, ose hotelet, sipas kërkesave të klientëve, kundrejt përfitimit monetar, që varionte nga 10.000 deri 20.000 lekë për 2 orë.

Njoftimi zyrtar:

Finalizohet operacioni ?YOUR TURN?, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit për prostitucion.

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në bashkëpunim dhe me Seksionin e Operacioneve Speciale në DVP Tiranë.

Vihen në pranga 4 shtetas, si dhe procedohen në gjendje të lirë dy shtetase.

Sekuestrohen shuma parash, automjete dhe aparate celularë.

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë dhe Seksionin e Operacioneve Speciale në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, pas një hetimi gati 1-vjeçar me metoda proaktive ka finalizuar me sukses operacionin ?YOUR TURN?, duke goditur një aktivitet të paligjshëm në fushën e shfrytëzimit dhe ushtrimit të prostitucionit.

Në kuadër të hetimeve të këtij procedimi penal, në ambientet e një hoteli në autostradën ?Tiranë-Durrës? janë arrestuar në flagrancë gjatë operacionit ?Your Turn?, shtetasit:

? H. N., 28 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të ?Shfrytëzimit të prostitucionit? dhe ?Prostitucionit?.

? A. Gj., 47 vjeç, banues në Mamurras-Kurbin, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të ?Prostitucionit?.

Në kuadër të këtij operacioni më datë 09.11.2019, janë arrestuar në flagrancë edhe shtetasit:

? A. B., 43 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për kryerjen e veprës penale të ?Shfrytëzimit të prostitucionit?.

? A. N., 43 vjeç, lindur në Fier dhe banues në Kanada, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të ?Prostitucionit?.

Në kuadër të këtij operacioni ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë edhe për dy shtetase, 20 e 32 vjeçare banuese në Tiranë, të dyshuara për kryerjen e veprës penale të ?Prostitucionit?.

Nga hetimet e deritanishme të kryera nga rezulton se shtetasi H. N., siguronte femra të ndryshme për klientë të interesuar për prostitucion, duke i dërguar ato në banesa ose hotelet sipas kërkesave të klientëve kundrejt përfitimit monetar që varionte nga 10.000 deri 20.000 lekë për 2 orë.

Ndërsa shtetasja A. B., nëpërmjet qendrës së saj estetike fillimisht punësonte femra si kursante ose si parukiere dhe më pas i rekrutonte ato për prostitucion duke i dërguar ato në banesa ose hotelet sipas kërkesave të klientëve kundrejt përfitimit monetar që varionte nga 500 deri në 700 Euro nata.

Nga hetimet e deritanishme ka rezultuar se ka patur edhe shumë raste të tjera që shtetasit e lartpërmendur kanë dërguar femra në hotele dhe banesa të ndryshme në qytetin e Tiranës dhe qytete të tjera, ku po punohet për dokumentimin e tyre.

Janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale: 2 fuoristrada të markës BMË, 10 aparate celular të markës I-Phone, Black Berry, Samsung dhe LG, dhe një sasi lekësh, euro dhe dollarë.

Materialet e para procedurale ju përcollën Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale ?Prostitucion?? dhe ??Shfrytëzimi i prostitucionit??./CNA.al

Lajmet e fundit nga