Connect with Us

“Shitet prokurori i Adriatik Llallës”?/ Dështimet e njëpasnjëshme të Gjergji Takos

Vetingu

“Shitet prokurori i Adriatik Llallës”?/ Dështimet e njëpasnjëshme të Gjergji Takos

Publikuar

-

Vettingu po vijon, por edhe skandalet në gjykata dhe prokurori nuk kanë të ndaluar.

Prokuroria e Tiranës, së fundmi ka prodhuar skandalin e radhës me anë të prokurorëve Gjergji Tako dhe Ervin Karanxha.

Këto janë dy prokurorët që trumbetuan se kanë përfunduar hetimet ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha, ish sekretari të Përgjithshëm Arben Ristani dhe ish shefit të financave Ilir Dervishi, në lidhje me lobimin rus në SHBA.

Dosja është bërë gati për Gjykatë dhe më tej pritet përballja e Bashës dhe dy të tjerëve me togat e zeza.

Ajo çfarë bie në sy nga përpilimi i akuzës është dyshimi i prokurorisë për falsifikim të vulave, duke mos i shkuar çështjes më tej dhe duke e ndihmuar kështu Bashën t’ia hedhë pa u lagur.

Jo se Basha e ka për herë të parë që tenton t’i shpëtojë drejtësisë, pasi ka eksperiencën me abuzimet e rrugës së Kombit, por në këtë rast është ndryshe, pasi skandali merr jetë nga prokurorët, të cilët dyshohet se kanë manipuluar dosjen.

             Dokumenti i Prokurorisë

Ndonëse sipas akuzës, Basha ka pranuar se janë paguar 500 mijë dollarë për llogari të PD-së në SHBA, prokurorët nuk kanë dashur t’ia dinë për lidhjen e Bashës me këto para që kanë shërbyer për lobimin e tij.

Prokurorët nuk i kanë thelluar hetimet, se kush i ka paguar këto miliona dollar, burimin e tyre, por janë mjaftuar me akuzën e të vulave dhe stampave.

Nëse prokurorët janë shitur dhe po punojnë me stilin tashmë të famshëm “kap çfarë të kapësh”, ose janë rëndë profesionalisht, këto  janë cështje që duhet t’i shikojë me detaje Gjykata, duke e kthyer pas akuzën për plotësim por edhe Vettingu nuk duhet ta lërë mënjanë këtë skandal.

CNA.al do të kalojë në filtër një nga prokurorët e çështjes, për të hedhur dritë mbi të kaluarën e tyre profesionale dhe mbi pasurinë e tyre.

Prokurori Gjergji Tako, njihet ndryshe si prokurori i preferuar i Adriatik Llallës.

Nuk dihet nëse ende vijon të zbatojë urdhrat e Llallës, edhe pse nuk e ka më shef, por zbutja e Takos në rastin e Bashës, lë vend për dyshime.

Kujtojmë se prokurori Gjergji Tako, ka dështuar edhe me hetimet ndaj ish- drejtorit të  Policisë së Shtetit Haki Çako me akuzën e përgjimit të paligjshëm të bërë nga ana e Policisë me pajisjen e Interforcës Italiane.

Një tjetër dështim që mban emrin e prokurorit Tako ka lidhje edhe me hetimet për ndërtimet në Parkun e Lodrave të Liqeni.

Ndërsa sa i përket pasurisë, sipas të dhënave të ILDKPKI-së, rezulton se të ardhurat e vetme i ka nga paga si prokuror dhe si pedagog tek ish-Universiteti “Kristal”.

Në formularët e deklarimit të pasurisë, prokurori Tako deklaron edhe amortizimin e shtëpive dhe makinave.

Nga një banesë që kishte në vitin 2004, është berë me 2 të tilla në vitin 2015.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga prokurori Gjergji Tako.

Viti 2004

Ka deklaruar apartamenti banimi në vlerën 3 400 000 lekë.

Depozitë bankare-180 000 lekë.

Autoveturë, Benz viti i podhimit 1984 që kushton 650 000 lekë.

Autoveturë, viti i podhimit 1989 që kushton 550 000 lekë, në emër të Ermal Takos.

Depozitë bankare në shumën 150 000 lekë, në emër të Pavllo Takos.

Depozitë bankare në shumën 200 000 lekë, në emër të Ermal Takos.

Depozitë bankare në shumën 169 000 lekë, në emër të Ermal Takos

Viti 2005

Ka deklaruar se  i kanë vjedhur automjetin, Benz viti i podhimit 1984.

Ka blerë një automjet 5 mijë euro.

Automjet -90 000 lekë.

Pagën dhe shpërblimet-1 162 088 lekë.

Paga, si prokuror në Lushnjë -1 162 088.

Humarrje -600 000 lekë.

Viti 2006

Pagën si prokuror në Lushnje- 867 376 lekë.

Hua i marrë nga i afërm-500 000 lekë.

Viti 2007

Të ardhura nga paga-992 127 lekë.

Viti 2008

Paga- 854 829 lekë.

Viti 2009

Paga-862 800 lekë.

Pensioni i babait-234 000 lekë.

Pensioni i nënës-133 920

Kredi bankare për blerjen e një apartamenti, por nuk deklaron shifrën e plotë.

Over-draft:65 000 lekë.

Llogari bankare-303 263

Llogari bankare-707 616 lekë.

Aparaturë eko-5 000 euro.

Viti 2010

Paga-938 788 lekë.

Pensioni i babait-239 400 lekë.

Të ardhura nga shfrytëzimi i licensës personale të babait-200 000 lekë.

Viti 2011

Depozitë bankare-58 056 lekë.

Ka deklaruar se i është amortizuar aparati Eko.

Pensionin e babait-247 836 lekë.

Viti 2012

Paga-942 218 lekë.

Pensioni i babait-262 992 lekë.

Paga e babait pranë klinikës “Tre yjet”-70 192 lekë.

Paga si pedagog pranë universitetit “Kristal”-91 800 lekë.

Kredi bankare e marrë me 24.06.2009 me kapar 11 800 euro, Afati i kredisë deri më 2013, por që rezulton e paguar që më 2012-n.

Kredi Bankare për blerje apartamenti marrë me datë 14.09.2012 me afat 20 vjeçar, në shumën 3 450 000 lekë.

Over draft-260 000, ku ka pa paguar edhe 181 524 lekë.

Viti 2013

Pagën si prokuror në Tiranë-952 753 lekë.

Honorar si  pedagog tek Kristali -101 250 lekë

Të ardhura nga një ambjent banimi i lëshuar me qira-120 000 lekë.

Paga e atë atit nga puna në një klinikë private-210 576 lekë.

Pensioni i babait-273 276 lekë.

Hua për të plotësuar shumën për blerjen e apartamentit-8 mijë euro.

Viti 2014

Paga: 1 216 238 lekë.

Të ardhura nga ambjenti i banimit me qira-180 000 lekë.

Paga nga puna e të atit-234 432 lekë.

Pensioni i babait-273 276 lekë.

Viti 2015

Ka deklaruar se i është amortizuar banesa në rrugën “Niko Avrami”.

Ka deklaruar se i është amortizuar apartamenti në Kashar.

Ka deklaruar se është amortizuar automjeti.

Paga:1 249 798 lekë

Të ardhura nga ambjenti i banimit me qira-120 000 lekë.

Paga nga puna e të atit-195 360 lekë

Pensioni i babait-278 616 lekë

Viti 2016

Ka deklaruar se i është amortizuar automjeti

Ka shitur automjetin-140 000 lekë

Ka blerë automjet-200 000 lekë

Ka blerë automjet-135 000 lekë.

Paga: 1 387 921 lekë

Të ardhura nga ambjenti i banimit me qira-153 000 lekë.

Paga nga puna e të atit-234 432 lekë

Pensioni i babait-284 832 lekë

Paga e bashkëshortes nga ALUIZNI-120 000 lekë.

Të ardhura nga shitja e automjetit-140 000 lekë.

Automjet në emër të bahkëshortes Mirela Tako- 4 000 euro.

Paga e bashkëshortes nga Drejtoria e Burgjeve në periudhën 1.01.2016-30.07.2016: 351-400 lekë.

Viti 2017

Të ardhurat nga orët dhe gatishmëria në shumë 1 257  040 lekë.

Të ardhura nga puna e babait në klinikën mjekësore “3 Yjet”, në shumën 255 720 lekë.

Pensioni i pleqësrisë së të atit në shumën 295 272 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Mirela Tako Nga ALUIZNI dhe raporti i lejes së lindjes në shumën 310 881 lekë.

Të ardhura nga Bashkia që jep për të lindurit në shumën 5 000 lekë.

Kredi bankare në shumën 3 450 000 lekë, për blerje ap. Shuma e shlyer është pricipali, 77 418 lekë, ndërsa interesat 374 238 lekë.

Kredi bankare, shuma 700 000 lekë, për pesë vite. Shuma e shlyer, principali është 138 250 lekë, ndërsa interesat 67 914 lekë.

Overdraft në shumën 300 000 lekë. Shuma e pashlyer është 270 000 lekë.

Hua e marrë në shumën 8 000 euro, për blerje ap. Shuma e pashlyer është 7 500 euro.

Viti 2018

Të ardhurat nga orët dhe gatishmëria në shumë 290 683 lekë.

Të ardhura nga puna e babait në klinikën mjekësore “3 Yjet”, në shumën 255 720 lekë.

Pensioni i pleqësrisë së të atit në shumën 302 400 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Mirela Tako Nga ALUIZNI dhe raporti i lejes së lindjes në shumën 471 901 lekë.

Kredi bankare në shumën 3 450 000 lekë, për blerje ap. Shuma e pashlyer është 3 053 751 lekë.

Kredi bankare, shuma 700 000 lekë, për pesë vite. Shuma e pashlyer është 244 898 lekë.

Overdraft në shumën 300 000 lekë. Shuma e pashlyer është 210 000 lekë.

Hua e marrë në shumën 8 000 euro, për dhjetë vite pa interes,  për blerje ap. Shuma e pashlyer është 7 500 euro./CNA.al

Prokurori i batakut të lobimit rus/ Si u përfshi Ervin Karanxha në skandal

Loja me hetimet ndaj Bashës/ A do ta nxjerrin prokurorët Lulin të pafajshëm?

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Faktet/ Të gjithë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese me mandat të debatueshëm

Publikuar

-

Nga

vendimi 2017

Institucioni më i lartë gjyqësor në vend, Gjykata Kushtetuese kishte nëntë anëtarë në fillim të procesit të Reformës në Drejtësi, ndërsa dorëheqjet, tërheqjet nga detyra dhe vettingu e reduktuan atë në një anëtar.

Zëvendësimi i vakancave ka sjellë përplasje të forta mes Presidencës dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Nga ana tjetër, mazhoranca socialiste pretendon se Gjykata Kushtetuese do të jetë funksionale, brenda këtij viti.

Por, duket se ringritja e Gjykatës Kushtetuese, ka nisur në mënyrën më të keqe të mundshme.

Aktualisht Gjykata Kushtetuese ka 5 anëtarë, nga nëntë që do duhej të kishte në total.

Por, edhe këta 5 anëtarë të Gjykatës Kushtetuese, secili prej tyre ka madat të debatueshëm.

E fillojmë së pari me Besnik Muçin, i cili u shkarkua sot nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit.

Besnik Muçi pretendon se KPA nuk ka tagrin ta shkarkojë, pasi sipas tij Vettingu për të ka nisur si prokuror, ndërkohë që ai me betimin tek Presidenti si anëtar i Gjykatës Kushtetuese, ka humbur statusin si prokuror.

Por, a ka moral të qëndrojë Besnik Muçi si anëtar i Gjykatës Kushtetuese, ndërkohë që sipas vendimi të KPA ka probleme me pastërtinë e figurës dhe nuk justifikon pasurinë.

LEXO EDHE:  Humor/ Basha-Ramës: Porosit dy kafe, se do vij me Lu-në në takim

Shkojmë më tej tek Vitore Tusha, e cila është me mandat të përfunduar.

Gjyqtarja e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, është gjyqtarja e parë shqiptare e cila e kaloi me sukses procesin e Vetingut. Tusha është anëtare e Gjykatës Kushtetuese që prej vitit 2008.

Një tjetër anëtare e Gjykatës Kushtetuese e shumë debatuar është Marsida Xhaferllari. Kjo e fundit është dekretuar nga presidenti, por e klasifikuar jashtë listës prej 3 kandidaturash.

Arta Vorpsi: e klasifikuar e para nga KED, porn ë një process shumë të debatuar. Por përtej akuzave dhe kundër akuzave, apo përtej vlerësimit të figurës së saj si jurist, fakti është se Arta Vorpsi nuk është dekretuar nga Presidenti.

Arta Vorpsi është betuar tek një noter, duke anashkaluar institucionin e Presidencës.

Po ashtu janë edhe dy anëtare të tjera të Gjykatës Kushtetuese, Fiona Papajorgji dhe Elsa Toska, emra të cilat u votuan nga parlamenti, port ë dyja janë përzgjedhur si kandidatura të vetme, dhe jo nga një listë prej tre kandidaturash.

Këta janë anëtarët e Institucionit më të lartë gjyqësor në vend./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Me dy paga, 15 000 euro kursime/ Gjyqtarja e Tiranës, e pastrehë dhe me kredi

Publikuar

-

Nga

Gjyqtarët dhe prokurorë shpeshherë çudisin me pasuritë që deklarojnë.

CNA.al, ashtu siç e kemi thënë edhe më herët, po hedh dritë mbi pasurinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve, paralelisht me hetimet që po kryen Vettingu.

Këtë radhë në focus do të jetë gjyqtarja e shkallës së parë të Gjykatës së Tiranës, Irena Plaku, e cila është bërë pjesë e sistemit gjyqësor në vitin 2010.

Burimet e saj të të ardhurave, sipas të dhënave të ILDKPKI-së, burojnë nga paga e saj dhe e bashkëshortit.

Që në deklaratën  e parë atë të vititn 2010, gjyqtarja Plaku deklaron kursime.

Si patundshmëri deklaron një tokë me sipërfaqe 3 dynym, në fshatin Gradishtë, Lushnje, përfituar sipas ligjit 7501, nga bashkëshorti.

Në vitin 2015,bashkëshorti i gjyqtares deklaron kontratë huaje me vlerë 15 000 euro. Po në të njëjtin vit ai deklaron një kontratë për kalim të drejtash, por nuk e sqaron se për cfarë. Por, si shumë të shlyer ai deklaron  30 000 euro, 15 000 euro rrjedhin nga kontrata e huasë dhe 15 000 euro nga kursimet, ndërsa si shumë të pashlyer deklaron 29 878 euro .

Për disa vite radhazi ajo deklaron se ka paguar qira për banesën ku ka jetuar, ndërkohë nëse iu referohemi asaj  çfarë deklaron rezulton e pastrehë.

Në vitin 2017 deklarohet edhe një kredi bankare në shumën 1 000 000 lekë, ndërsa në vitin 2018, kursimet i deklarojnë në shumat 40 067 26 lekë në llogarinë rrjedhëse, 30 000 lekë të padepozituara dhe 259 389 83 lekë, kursime nga paga e bashkëshortit.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Irena Plaku.

Viti 2010 (Deklarata fillestare)

Të ardhura nga paga mujore në shumën 65 300 lekë.

Detyrim mujor për qira banese në shumën 20 000 lekë.

Bashkëshorti deklaron, tokë me sip 3 dynym, në fshatin Gradishtë, Lushnje, përfituar sipas ligjit 7501.

Paga e bashkëshortit nga Ministria e Brendshme, Garda e Republikës në shumën 68 000 lekë.

Viti 2010 (Deklarata vjetore)

Kursime nga të ardhurat, nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj në shumën 200 000 lekë. Nga kjo shumë 100 000 lekë cash në shtëpi dhe 100 000 lekë në llogari.

Viti 2011

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 310 000 lekë.

Kursime në shpi nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj, në shumën 200 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Korcë, në shumën 65 300 lekë.

Detyrim mujor për qira banese në shumën 12 000 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si komandant tek Garda e Republikës, në shumën 69 500 lekë në muaj.

Viti 2012

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 100 000 lekë.

Kursime në shpi nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj, në shumën 600 000 lekë.

Të ardhura nga paga dhe shpërblime si gjyqtare në Korcë, në shumën 871 767 lekë dhe 587 767 lekë.

Të ardhura nga leje-lindja në shumën 284 000 lekë.

Pagesë qiraje banese në shumën 144 000 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si komandant tek Garda e Republikës, në shumën 625 812 lekë.

Bashkëshorti, deklaron automjet tip ford focus, vit prodhimi 2001, me vlerë 300 000 lekë.

Viti 2013

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 160 251 lekë.

Kursime nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj, te depozituara në bankë, në shumën 1 000 000 lekë.

Kursime nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj, të padepozituara në shumën 100 000 lekë.

Të ardhura nga kompesimi për barrëlindje, në shumën 57 760 00 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Korcë, për 11 muaj në shumën 726 158 lekë.

LEXO EDHE:  Basha me demokratët e Përmetit/ Hapje, bashkim dhe qëndrim pranë njerëzve

Pagesë qiraje banese në shumën 144 000 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si komandant tek Garda e Republikës, në shumën 611 307 lekë.

Viti 2014

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 893 339 lekë.

Kursime nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj, te depozituara në bankë, në shumën 1 100 000 lekë.

Të ardhura nga kompesimi për barrëlindje, në shumën 285 437 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Korcë, në shumën lekë 603 964 lekë.

Pagesë qiraje banese në shumën 144 000 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si komandant tek Garda e Republikës, në shumën 645 190 6 lekë.

Viti 2015

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 671 819 56 lekë.

Kursime nga paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit të saj, te depozituara në bankë, në shumën 1 100 000 lekë. Kjo depozitë ka përfunduar me datë13.10.2015.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Korcë, në shumën lekë 1 075 993 lekë.

Pagesë qiraje banese në shumën 144 000 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si komandant tek Garda e Republikës, në shumën 669 330 lekë.

Bashkëshorti, kontratë huaje me vlerë 15 000 euro.

Bashkëshorti, kontratë për kalim të drejtash, (nuk e sqaron se për cfarë). Tek kategoria e shumës së shlyer shkruan 30 000 euro , 15 000 euro rrjedhin nga kontrata e huasë dhe 15 000 euro nga kursimet. Ndërsa në kategorinë e shumës së pashlyer shkruan 29 878 euro .

Viti 2016

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 236 177 lekë.

Kursime nga paga të padepozituara në shumën 150 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Korcë dhe mëpas në Tiranë,  në shumën lekë 1 025 965 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si efektiv tek Garda e Republikës, në shumën 697 436 lekë.

Pagesë qiraje banese në shumën 144 000 lekë.

Kontratë huaje me vlerë 15 000 euro.

Kontratë për kalim të drejtash. Shuma e shlyer 7 500 euro, që rrjedh nga kursimet dhe paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit. Shuma e pashlyer është 22 378 euro.

Viti 2017

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 10 646 lekë.

Kursime nga paga të padepozituara në shumën 20 000 lekë.

Kursime nga paga e bashkëshortit në shumën 224 979 33 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Tiranë,  në shumën lekë 1 003 756 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si efektiv tek Garda e Republikës, në shumën 795 665 lekë.

Pagesë qiraje banese në shumën 220 000 lekë.

Kontratë huaje me vlerë 15 000 euro.

Kontratë për kalim të drejtash. Shuma e shlyer 10 000 euro, që rrjedh nga kursimet dhe paga e subjektit deklarues dhe bashkëshortit. Shuma e pashlyer është 12 378 euro.

Kontratë kredie bankare në shumën 1 000 000 lekë.

Viti 2018

Kursime nga pagat ne llogarinë rrjedhëse në shumën 40 067 26 lekë.

Kursime nga paga të padepozituara në shumën 30 000 lekë.

Kursime nga paga e bashkëshortit në shumën 259 389 83 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Tiranë,  në shumën lekë 1 061 978 lekë.

Të ardhurat nga paga e bashkëshortit Fotjon Dorre, si efektiv tek Garda e Republikës, në shumën 883 905 lekë.

Kontratë huaje me vlerë 15 000 euro.

Kontratë për kalim të drejtash. Shuma e shlyer 2 000 euro. Shuma e pashlyer është 8 378 euro.

Kontratë kredie bankare në shumën 1 000 000 lekë. Shuma e shlyer është 243 177 6 lekë dhe  pashlyer është shuma 676 934 47 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Ish shefja e kabinetit të Ina Ramës, “çmend” me pasuri/ Zbulohet një tjetër prokurore milionere 

Publikuar

-

Nga

Ish kancelarja e Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, Miranda Bushi që në vitin 2008, drejtoi kabinetin e Prokurores se Përgjithshme, të asaj kohe, Ina Rama, bën pjesë në listën e milionerëve.

Sot, Miranda Bushi, e cila është prokurore në shkallën e parë të Prokurorisë së Tiranës,  ia faturon pasurinë emigracionit nga vitet 1997, 1998 dhe deri në vitin 2004.

Të ardhurat ndër vite i ka nga paga e saj dhe e bashkëshortit si pedagog, por nga një biznes që deklarohet nga bashkëshorti si pronë e tij.

Llogaritë e prokurores janë të  “çmendura”, por ne si media kemi për detyrë ti pasqyrojmë pasi sa i përket hetimit janë organet si ILDKPKI apo edhe Vettingu që do t’i filtrojnë në mënyrë të detajuar.

Si patundshmëri ajo deklaron në vitin 2008 një apartament banimi me sipërfaqe  118 m2, të pahipotekuar dhe të regjistruar në emër të bashkëshortit me vlerë 62 540 euro. Për blerjen e këtij apartamenti në Tiranë, prokurorja deklaron se ka marrë kredi në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj.

Gjithashtu ajo deklaron një lokal tregtie me sipërfaqe ndërtimi 390 m2 dhe me sip totale 1214 m2, në emër të bashkëshortit, blerë nga asetet e firmës piramidë Vefa në vitin 2001 me vlerë 7 500 000 lekë.

Kjo pronë deklarohet se i është lënë vëllait të prokurores, i cili e ka vënë në emër të tij dhe së motrës ijep 1 200 000 lekë në vit. Në fakt, sipas asaj që prokurorja ka deklaruar këtë shumë e kanë marrë deri në vitin 2012, më pas nuk jepet asnjë sqarim se çfarë ka ndodhur më këtë pronë.

Në vitin 2008, bashkëshorti i saj ka blerë, automjetin tip Golf 4, në me vlerë 8 000 euro dhe se për të mobiluar shtëpinë ka shpenzuar 30 000 euro.

Një vit më pas, prokurorja ka blerë edhe një apartament banimi në Vlorë, me sip 68 m2, me vlerë 35 000 euro. Shpezimet miliona lekë vijojnë më tej me shkollimin e vajzës dhe më vonë të djalit në Angli.

Në vitin 2016, bashkëshorti i prokurores sërish ka blerë një automjet, Audi Q3, vlerë 38 300 euro. Paguar 23 677 euro. Në deklaratë thuhet se është blerë me të ardhurat e kursyera ndër vite dhe me paratë që ka dërguar vajza nga Londra.

Për më tepër po sjellim të detajuar pasurinë e prokurores Miranda Bushi.

Viti 2008 (Deklarata fillestare)

Ap banimi me sip 118 m2, i pahipotekuar dhe i regjistruar në emër të bashkëshortit me vlerë 62 540 euro. Ap është blerë me të ardhurat e krijuara në emigracion në Itali  përgjatë viteve 1998-2004 dhe me kredi bankare.

Lokal tregtie me sip ndërtimi 390 m2dhe me sip totale 1214 m2, e regjistruar në hipotekë në emër të bashkëshortit. Ëështë blerë nga asetet e firmës piramidë Vefa në vitin 2001 me vlerë 7 500 000 lekë.

Autoveturë tip Benz, blerë në vitin 2002, në emër të bashkëshortit, me vlerë 500 000 lekë.

Gjendje cash në banesë 100 000 euro.

Të ardhura nga puna në emigracion në Itali  përgjatë viteve 1998-2004, në shumën 40 000 euro.

Të ardhura nga puna e bashkëshortit në emigracion përgjatë viteve 1997-2004, në shumën 150 000 euro.

Të ardhura nga lokali në qytetin e Burrelit, në shumën 24 milion lekë.

Të ardhura nga paga si kancelare pranë Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, gjatë periudhësshkurt 2004-janar 2008, në shumën  5 000 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj.

Viti 2008 (Deklarata vjetore)

Blerje automjeti tip Golf 4, në emër të bashkëshortit me vlerë 8 000 euro.

Prokurorja thotë se ka deklaruar gabimisht, autoveturë tip Benz, blerë në vitin 2002, në emër të bashkëshortit, me vlerë 500 000 lekë. Sipas saj ajo është e vëllait, Helidon Bushi.

Depozitë bankare me afat 6 mujor, me vlerë 52 000 dollarë. Duke pakësuar gjendjen cash të deklaruar më parë.

Shpenzime për mobilimin e shtëpisë me vlerë 30 000 euro.

Të ardhurat nga paga si drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme, në shumën 1 367 165 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, në shumën 671 455 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog i jashtëm në dy universitete private, në shumat 84 400 lekë dhe 55 800 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 404 euro, ndërsa e pashlyer është 12 000 euro.

Pakësuar gjendja cash prej 100 000 euro.

Shtuar 10 000 euro të ardhurat vjetore nga pagat ku bën pjesë dhe vëllai.

Gjendje cash në banesë 33 000 euro.

Bashkëshorti Osman Hysa deklaron se nga data 31 dhjetor 2007, , lokalin me sip 390 m2 në qytetin e Burrelit, ia ka lënë vëllait të bashkëshortes Helidon Bushi, i cili e ka regjistruar në emrin e tij. Për këtë ai paguan shuman 1 000 000 lekë të vjetra në muaj.

Viti 2009

Të ardhurat nga paga si drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme, në shumën 1 419 824 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, në shumën 673 200 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog i jashtëm në tre universitete private, në shumat 97 200 lekë dhe 259 200 lekë dhe 1 600 euro.

Të ardhura nga lokali në Burrel lënë në përdorim të vëllait, në shumën 1 200 000 lekë.

Blerje ap banimi me sip 68 m2, në Vlorë, me vlerë 35 000 euro.

Depozita më afat 6 mujor, është pakësuar me 6 000 USD. Ishte 52 000 USD dhe është bërë 46 996 USD, pas blerjes së ap.

Pakësuar në zero gjendja cash prej 33 000 euro për blerjë ap.

Shtuar gjendja cash nga kursimet dhe të ardhurat vjetore në shumën 2 200 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 519 euro, ndërsa e pashlyer është 9 500 euro.

Viti 2010

Shtuar depozita bankare me afat 6 mujor me shumën 1 627 dollarë. Ishte 46 996 USD dhe është bërë 48 623 USD.

Shtuar gjendja cash nga kursimet dhe të ardhurat me vlerë 1 200 000 lekë.

Ngurtësuar për llogari të një kolegji të huaj, si garanci për frekuentimin e studimeve deri në fund, shuma 2 500 paund.

Të ardhurat nga paga si drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme, në shumën 1 514 876 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, në shumën 642 705 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog i jashtëm në një universitet privat, në shumën 152 000 lekë.

Të ardhura nga lokali në Burrel lënë në përdorim të vëllait, në shumën 1 200 000 lekë.

Interesi i depozitës në USD, në vlerën 10 333 USD.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 450 euro, ndërsa e pashlyer është 6 980 euro.

Shpenzime për shkollimin e vajzës në Angli në shumën 5 200 paund.

Gjendja e akumuluar e kursimeve ndër vite në shumën 3 400 000 lekë.

Viti 2011

Pakësuar depozita bankare me afat 6 mujor me shumën 8 598 dollarë. Ishte 48 623 USD dhe është bërë 40 025 USD.

Depozitë me afat 6 mujor, nga kursimet e akumuluara në shumën 19 500 USD.

Depozitë me afat 6 mujor, në shumën 3 mijë paund.

Të ardhurat nga paga si drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme, në shumën 1 513 584 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, në shumën 922 279 lekë.

Të ardhura nga lokali në Burrel lënë në përdorim të vëllait, në shumën 1 200 000 lekë.

Interesi i depozitës në USD, në vlerën 875 USD.

LEXO EDHE:  Humor/ Basha-Ramës: Porosit dy kafe, se do vij me Lu-në në takim

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 424 euro, ndërsa e pashlyer është 6 000 euro.

Shpenzime për shkollimin e vajzës në Angli në shumën 6 000 paund.

Viti 2012

Depozitë me afat 6 mujor në emër të bashkëshortit, shtuar me 688 USD. Vlera është 40 713 USD.

Depozitë me afat 6 mujor në emër të bashkëshortit, pakësuar me 1 234 USD për shpenzime familjare. Vlera e mbetur është 18 266 USD.

Depozitë me afat 6 mujor në emër të subjektit deklarues, shtuar me 1540 paund. Vlera është 4 540 paund.

Depozitë bankare në emër të djalit, 300 USD.

Të ardhurat nga paga si drejtore kabineti në Prokurorinë e Përgjithshme dhe më pas si prokurore në shkallën e parë, Tiranë  në shumën 1 127 883 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 724 417 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit me kohë të pjesshme pranë fakultetit të inxhinierisë së ndërtimit, Tiranë, në shumën 49 680 lekë.

Të ardhura nga lokali në Burrel lënë në përdorim të vëllait, në shumën 1 200 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 424 euro, ndërsa e pashlyer është 8 665 euro.

Viti 2013

Depozitë me afat 6 mujor në emër të bashkëshortit, pakësuar me 404 USD. Vlera e mbetur është 40 309 USD.

Bashkëshorti ka tërhequr nga depozita e tij bankare shumën 18 266 USD, për shkollimin e vajzës në Angli.

Subjekti deklarues ka tërhequr nga depozita e saj bankare shumën 4 540 USD, për shkollimin e vajzës në Angli.

Të ardhura nga paga si prokurore në shkallën e parë, Prokuroria, Tiranë, në shumën 1 006 554 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 1 118 088 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit me kohë të pjesshme pranë fakultetit të inxhinierisë së ndërtimit, Tiranë, në shumën 52 920 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 400 euro, ndërsa e pashlyer është 6 779 euro.

Viti 2014

Depozitë me afat 6 mujor në emër të bashkëshortit, pakësuar me 8 097 USD. Vlera e mbetur është 32 212 USD.

Pakësuar gjendja cash me vlerë 2 000 000 lekë, për shkak të shpenzimeve të shkollës së vajzës në Angli dhe shpenzimeve të tjera familjare.

Të ardhura nga paga si prokurore në shkallën e parë, Prokuroria, Tiranë, në shumën 1 228 114 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 1 030 985 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit me kohë të pjesshme pranë fakultetit të inxhinierisë së ndërtimit, Tiranë, në shumën 112 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 400 euro, ndërsa e pashlyer është 5 054 euro.

Viti 2015

Depozitë me afat 6 mujor në emër të bashkëshortit, pakësuar me 30 205 USD, për shkak të kthimit të depozitës në lekë.

Pakësuar gjendja cash me vlerë 1 500 000 lekë, për shkak të shpenzimeve familjare.

Krijimi i depozitës nga keshi i akumuluar në vite në shumën 950 000 lekë.

Krijimi i depozitës, krijuar nga konvertimi i depozitës në dollar si dhe nga kursimet në shumën 5 000 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokurore në shkallën e parë, Prokuroria, Tiranë, në shumën 1 195 403 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 1 124 342 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit me kohë të pjesshme pranë fakultetit të inxhinierisë së ndërtimit, Tiranë, në shumën 49 109 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Shuma e shlyer është 2 160 euro, ndërsa e pashlyer është 3 004 euro.

Vajza, Keisi Hysa, të ardhura nga puna në bankën amerikane “Mery Lynch”, në Londër dhe të shpenzuar për shkollim në universitetin UCL si dhe për jetesë në shumën 21 883 paund.

Viti 2016

Depozitë bankare sëbashku me interesat në 5 076 500 lekë.

Shpenzim i depozitës në shumën 950 000 lekë, për blerje e një Audi Q3 nga bashkëshorti.

Audi Q3, blerë nga bashkëshorti me vlerë 38 300 euro. Paguar 23 677 euro. Në deklaratë thuhet se është blerë me të ardhurat e kursyera ndër vite dhe me paratë që ka dërguar vajza nga Londra.

Të ardhura nga paga si prokurore në shkallën e parë, Prokuroria, Tiranë, në shumën 1 152 711 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 1 012 180 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit me kohë të pjesshme pranë fakultetit të inxhinierisë së ndërtimit, Tiranë, në shumën 108 819 lekë.

Të ardhura nga puna e vajzës në bankën amerikane në Londër në shumën 10 471 paund, të cilat 7 471 paund i ka transferuar në llogarinë e babait të saj, ndërsa shumën 3 000 paund e ka sjellë kur ka ardhur me pushime.

Kredi për blerje ap në shumën 16 000 euro me afat 10 vite, me këst mujor 200 euro në muaj. Ka përfunduar.

Kredi me vlerë 14 623 euro, me këst mujor 300 euro me shlyerje afati 5 vjet, për llogari të “Porche lising Albania”. Shuma e shlyer është 1 800 euro, ndërsa pashlyer janë 16 200 euro.

Vajza, Keisi Hysa, të ardhura nga puna në bankën amerikane “Mery Lynch”, në Londër, në shumën 68 000 paund.

Viti 2017

Depozitë me afat maturimi 3 mujor  prej 25 052 19 paund

Të ardhura nga paga si prokurore në shkallën e parë, Prokuroria, Tiranë, në shumën 1 918 159 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 1 151 253 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit me kohë të pjesshme pranë fakultetit të inxhinierisë së ndërtimit, Tiranë, në shumën 113 084 lekë.

Kredi me vlerë 14 623 euro, me këst mujor 300 euro me shlyerje afati 5 vjet, për llogari të “Porche lising Albania”. Shuma e shlyer është 3 600 euro, ndërsa pashlyer janë 12 600 euro.

Vajza, Keisi Hysa, të ardhura nga puna në bankën amerikane “Mery Lynch”, në Londër, në shumën 90 000 paund.

Viti 2018

Depozitë me afat maturimi 3 mujor  prej 11 372 19 paund. Kjo depozitë u krijuar nga konvertimi i një pjesë të depozitës ekzistuese në lekë, ndërsa pjesë tjetër është përdorur për shkollimin e djalit në Angli.

Depozitë prej 7 700 paund.

Pakësim me 5 980 paund i depozitës ekzistuese, për shkak të shkollimit të djalit në Angli.

Të ardhura nga paga si prokurore në shkallën e parë, Prokuroria, Tiranë, në shumën 1 163 592 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortit si pedagog në UAMD, dhe anëtar i këshillit të fakultetit të teknologjisë pranë të njëjtit universitet, në shumën 1 114 352 lekë.

Kredi me vlerë 14 623 euro, me këst mujor 300 euro me shlyerje afati 5 vjet, për llogari të “Porche lising Albania”. Shuma e shlyer është 3 600  euro, ndërsa pashlyer janë 9 000 euro.

Vajza, Keisi Hysa, të ardhura nga puna në bankën amerikane “Mery Lynch”, në Londër, në shumën 88 333 paund.

Ngurtësuar për llogari të një kolegji në Londër, si garanci për frekuentim deri në fund të kolegjit, për vëllain Klaus Hysa, shuma 3 000 paund./CNA.al

LEXO TE PLOTE