Connect with Us

Dy vila për t’u tërhequr nga Teatri?

Politikë

Dy vila për t’u tërhequr nga Teatri?

Publikuar

-

Prej gati një jave mediat raportojnë se kreu i Republikës së re, Lulzim Basha është spostuar nga banesa e tij në një apartament qendër të Tiranës, dhe ka shkuar në vilën e një oligarku, në periferi të kryeqytetit. Në një nga zonat më të shtrenjta rezidenciale.

CNA.al ishte e para që ngriti pyetjen publike. “Pse Lulzim Basha dhe Republika e re nuk po e sulmonin më Agron Papulin?” Njeriun të cilin për disa vite e kishin në shënjestër të sulmeve të tyre si një oligark që kishte lidhje të afërt me Ramën dhe si një njeri që fitonte milionat e eurove nga qeveria.

Por, ndodhi një ditë që akuzat dhe sulmet ndaj Papulit të pushonin dhe pas më shumë se një viti, Lulzim Basha u shfaq në një nga vilat e rezidencës Long Hill, të Agron Papulit.

Disa media të qeverisë publikuan edhe foto të mercedezit të Lulzim Bashës duke hyrë atje. Më pas CNA.al publikoi sesi Lulzim Basha ndryshoi targat. Njerëzit afër tij dhe kunatit, vartës të Landmark shkruan në rrjetet sociale atë që PD tha zyrtarisht. Se vila ishte më e vogël dhe se ndodhej aty me qira, për shkak se apartamenti po rikonstruktohej, për shkak të dëmeve nga tërmeti.

Nuk u vërtetua asnjë herë, asnjë dëmtim i pallatit dhe asnjë leje në bashki për rikonstruksion. Asnjë kontratë qiraje nuk është publikuar, por Lulzim Basha gënjeu publikisht, ashtu si dhe lista e pagatorëve të kunatit të tij që përpiqen të na thonë gënjeshtra.

Por, asnjëherë nuk e mohojnë faktin se vilat në Long Hill janë të ndërtuara dhe janë pjesë e rezidencës së Agron Papulit, të cilin Basha nuk po e sulmon më. As emrin nuk ia zë më në gojë. Për shkak se atje ka marrë dy vila. Një me qira në emër të dikutj tjerë, siç ka bërë shpesh herë edhe me makinën. Mohon që ia ka marrë Agron Papulit, por nuk e mohon dot kurrë se vilën ku ai jeton tani e ka ndërtuar oligarku Agron Papuli, i akuzuar prej tij për afera miliona euro me qeverinë dhe si një mik dhe bashkëpunëtor i ngushtë i kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Del udhëzimi i Bashës për zgjedhjet në degët e PD-së

Por, pse këty dy vila?

Një pyetje që të shkon ndërmend është “Dy vila për një pazar”?. Një pazar për t’u tërhequr ndoshta nga Teatri, atju ku disa artistë, aktorë, njerëz të shoqërisë civile, por edhe militantë të Lulzim Bashës protestojnë sepse pretendojnë se ka një aferë korruptive. Se ka një korrupsion, duke falur tokën e Teatrit tek një oligark tjetër për të ndërtuar pallat, ku fitimet mund të shkojnë në qindra million euro, ndërkohë që shqiptarët mund të fitojnë një Teatër me 30 milion euro, i cili mund të ndërtohej nga vetë buxheti i shtetit.

A mos vallë këto dy vila i janë dhënë Lulzim Bashës dhe ky i fundit hesht për këto dy vila, të marra me qira apo të blera s’ka rëndësi, që të mos flasë për Teatrin?

A mos është Teatri pazari i Lulzim Bashës me Agron Papulin?/ CNA.al

Vilat e Lulzim Bashës në kompleksin e Papulit/ “Fiks Fare” sjell fakte të reja për denoncimin e bërë nga CNA.al

Pse PD nuk flet më për Agron Papulin?

Basha gënjen publikisht/ “Po rikonstruktoj shtëpinë”, por ska leje dhe as punëtorë në objekt

Skandali/ Vërtetohet me fakte, Lulzim Basha e përdor PD-në për gjoba ndaj biznesit dhe interesat e tij korruptive

Pyetje publike Lulzim Bashës/ Në pronësi të kujt janë këto dy vilat tek rezidenca e Agron Papulit?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Videoja intime e ambasadorit me zyrtaren e Rilindjes/ Meta ia hedh fajin mediave

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për marrëdhëniet me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Sorecën, për të cilin moderatorja Eni Vasili zbuloi se mbante disa foto të Kreut të Shtetit në zyrë.

Meta tha se nuk kanë marrëdhënie të shkëlqyera, por vetëm bashkëpunim për shqetësimet e qytetarëve.

“Nuk janë marrëdhënie të shkëlqyera. Por që në ditën e parë që ka ardhur ka pasur bashkëpunimin tonë. I kam treguar edhe shqetësimet për marrëdhëniet me ambasadorën përpara tij”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

Teksa u pyet nga Eni Vasili për videon intime që u tha se do të publikohej, ku u aludua se ishte protagonist Soreca me një zyrtare të Rilindjes, presidenti mohoi se ekziston një e tillë.

LEXO EDHE:  Protestat e opozitës/ Basha takim me Kryemadhin dhe Vasilin

LEXO EDHE:  Plas “lufta” brenda PD/ Mbështetësit e Balliut dhunojnë të deleguarit e Bashës

“Është paraqitur se ka një shantazh ndaj një ambasadori. Videoja është një fabul e të gjitha portaleve, me në krye Meron se ai i ka qejf këto historitë me romanca. Kjo është një histori e portaleve të Rilindjes”, theksoi Meta, duke larguar përgjegjësinë nga vetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj flet me shifra/ “Na kanë dhuruar vetëm 400 milion euro, të tjerat kredi të buta”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj, ka sqaruar donacionet që i janë dhuruar Shqipërisë për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ahmetaj deklaroi se 400 milionë euro janë grante, ndërsa 650 milionë eurot e tjera janë kredi të buta.

“Tani, 400 milionë janë grante, që janë para që na i dhurojnë, nuk janë borxhe, pra janë donacione të drejtpërdrejtë. Rreth 650 milionë janë kredi të buta, me një kosto shumë të ulët, si në aspektin e interesit nuk janë kredi tregtare. Disa i kanë nën 2 % interes, janë disa interesa gati-gati tek 1. Këto janë të asociuara më të gjithë dëmin që kemi pasur ne më 26 nëntor dhe po ta lexosh të gjithë raportin e BE dhe parimet, qoftë janë të raporti, qoftë u nënvizuan sot, shkojnë përtej thjesht rindërtimit, shkojnë tek rimëkëmbja ekonomike”, u shpreh ministri në emisionin “Opinion”.

Me tej, socialisti tregoi se Franca na ka dhuruar 1 milion euro, ndërsa 60 milionë janë kredi të buta.

LEXO EDHE:  Miratimi i paketës “Anti KÇK”/ PD: Rama po i jep policisë kompetencat që ia rrëzoi Kushtetuesja

LEXO EDHE:  Ambasadori gjerman në zyrën e Bashës/ Pritet deklaratë për mediat

“Franca dha 60 milionë euro kredi të butë, plus 1 milion grante. T’ju sqaroj 100 milionëshin? Është një instrument financiar përtej rindërtimit, është për zhvillimin ekonomik që e firmosi kryeministri para se të fillonte. Është 100 milionë kredi e butë”, theksoi Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“O zot, sa njeri i zi…”/ Kreshnik Spahiu nxjerr zbuluar Berishën

Publikuar

-

Nga

Shqipëria mblodhi 1.15 miliardë euro në Konferencën e Donatorëve sot në Bruksel, teksa shumë shtete u solidarizuan duke ofrur ndihmën e tyre, që konsiston në grante, hua, projekte zhvillimi e investime.

Një sukses ky që u përshëndet nga shumë personalitete, dhe padyshim dhe krerët e partive në vend, përfshirë këtu Bashën dhe Kryemadhin.

Por ai që ka heshtur deri më tani, është ish kryeministri Sali Berisha.

Kjo heshtje duket se nuk i ka shpëtuar ish-kreut të Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu.

LEXO EDHE:  Ralf Gjoni tregon “dhëmbët”/ Kërcënon hapur Bashën dhe Kryemadhin 

LEXO EDHE:  Plas “lufta” brenda PD/ Mbështetësit e Balliut dhunojnë të deleguarit e Bashës

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Spahiu shprehet se Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë, por sot me këtë dhuratë (100 milion euro dhuratë dhe 60 mln hua) heshti.

“Sali Berisha falenderoi zyrtarisht Macron-in kur votoi kundër Shqipërisë dhe po hesht sot që Franca i dhuroi 100 milionë euro shqiptarisë. O zot, sa njeri i zi…” shkruan Spahiu./CNA.al

LEXO TE PLOTE