Connect with Us

Basha gënjen publikisht/ “Po rikonstruktoj shtëpinë”, por ska leje dhe as punëtorë në objekt

Politikë

Basha gënjen publikisht/ “Po rikonstruktoj shtëpinë”, por ska leje dhe as punëtorë në objekt

Publikuar

-

Dje CNA.al i drejtoi disa pyetje Lulzim Bashës në lidhje me dy vilat që ndodhen në rezidencën “Long Hill” në kryeqytet.

Sot ishte “Dritare.net”që fotografoi makinën e Lulzim Bashës  duke hyrë  në këtë rezidencë. Por CNA.al dje solli me fakte se si investitori  i kësaj rezidence, Agron Papuli, prej më shumë se një viti nuk sulmohej më nga PD si oligarku i Edi Ramës, por gjithçka kish kaluar në heshtje.

Sot në mbrëmje Parita Demokratike ka shpërndarë një njoftim ku thekson se portale pranë Edi Ramës po dizinformojnë dhe ambjentet janë marrë me qira, një ambjent i vogël, pa pishinë, përkohësisht pasi Lulzim Basha po rikonstrukton shtëpinë e tij të dëmtuar nga tërmeti i datës 21 shtator.

Në fakt, sërish duket se Basha gënjen. Gënjen në mënyrë të paturpshme.

Së pari gënjen, pasi në shtëpinë e tij, në pallatin e tij, nuk po bëhet asnjë rikonstruksion, duket lehtësisht nga jashtë dhe gjithçka mund të filmohet dhe shikohet, edhe nëse nesër do të çojë ndonjë kamion me dhe.

Por edhe po të tentojë të bëjë diçka, Basha sërish po gënjen sepse minimalisht duhet të kishte një leje nga Bashkia e Tiranës për rikonstruksionin e apartamentit ku jeton i cili në fakt ka një shtesë kati pa leje, të cilën duhet ta bente publike. Pa folur për raportimin tek emergjencat civile per demet.

Është denoncuar kohë më parë pallati i Bashës dhe shtesa që ai ka bërë, ndërsa sot na thotë se po rikonstrukton apartamentin e tij, ndërkohë që minimalisht duhet të na kishte treguar lejen e Bashkisë së Tiranës.

LEXO EDHE:  Fotot/ Basha dhe Meta trokasin gotat

Por pyetja që lind është: a duhet ta arrestojë policia Lulzimin Bashën pas gënjeshtrës së sotme se po rikonstrukton pa leje, kur çdo ditë, fshatrave të Shqipërisë apo në qytete të ndryshme arrestojnë njerëz se bëjnë punimet  në shtëpitë e tyre pa leje. Prandaj gënjeshtra e sotme e Lulit nuk është asgjë tjetër, por thjeshtë një nga strategjitë e tij. Nesër CNA.al do të jap më shumë detaje për të dyja vilat për të cilat ne i kemi shtruar pyetjet.

Për atë që është përdorur nga Ambasada Suedeze dhe për atë nga Ambasada Sllovene. Njëra që është shitur, e tjera që është me qira.  Të gjitha të dhenat do i bëjmë nesër publike me detaje.

Deklarata e PD

“Në disa media është shpërndarë një dezinformim i qëllimshëm lidhur me banesën e kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Pas disa dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, banesa e zotit Basha do të duhet t’i nënshtrohet disa punimeve të domosdoshme. Për këtë arsye zoti Basha dhe familja e tij janë zhvendosur përkohësisht në një banese me qira, që nuk ka asnjë lidhje me fotot e rreme të shpërndara nga disa portale të kontrolluara nga qeveria. Banesa me qira e familjes se zotit Basha jo vetëm nuk ka pishinë, por është më e vogël sesa banesa e tij në rindërtim. Gjithçka tjetër është trillim i sponsorizuar nga qeveria.”

Skandali/ Vërtetohet me fakte, Lulzim Basha e përdor PD-në për gjoba ndaj biznesit dhe interesat e tij korruptive

Foto/ Zbulohet vila e Lulzim Bashës në zonën rezidenciale

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Keqdashës ndaj interesave të shqiptarëve”/ Deputeti: Të shpërndahet Parlamenti! 

Publikuar

-

Nga

Ka habitur me mesazhin që ka shpërndarë, pak më pare, në faqen e tij në rrjetet sociale, deputeti i listës së PD-së, Leftër Maliqi. Nëpërmjet tij, krahas të tjerave, ai shprehet kategorik për shpërndarjen e Parlamentit gjë që nevojë urgjente dhe duhet për të mbrojtur fatin e demokracisë.Pa marrë parasysh faktin se një veprim i tillë i heq atij dhe kolegëve të tij, mandatin e deputetit, Maliqi, shkruan:

“Shperndarja e Parlamentit domosdoshmeri jetike per fatet e demokracise dhe mbrojtjen e Kushtetutes.
Me sa duket ora finale po afron, verdikti si gjithmone qe nga lashtesia deri tani do i takoj sovranit. Sovrani eshte ai qe ka vendosur dhe ai qe do vendos tani. Do vlersoja maksimalisht aktin sublim ne sherbim te interesave te Shqiperise, te demokracise, shperndarjen e ketij parlamenti laraman, pa dinjitet dhe keqdashes ndaj interesave te shqiptareve e Shqiperise.

Nuk ka ndodhur dhe kam bindjen qe nuk do te ndodh as ne te ardhmen qe kuvendi i sovranit aty ku thirren burrat e mencur per ta cuar perpara Shqiperine tone te veproj me bindje ne sherbim te interesave oligarkike te nje grushti njerzish, prandaj shperndarja e parlamentit eshte e vetmja rruge per ta kthyer Shqiperine ne shinat e demoktacise, ne zgjedhje te lira e pluraliste nga Sovrani.

Gjithsesi si antar i ketij parlamenti jam munduar me sa kam pasur mundesi qe te denoncoj hapur cdo afere, uzurpim, mosqeverisje te grupeve te caktuara qe kane pushtuar qeverisjen e Shqiperise. Vlersimin per kete e jepni ju te respektuar elektorat, popull, motra e vellezer qe si asnjehere tjeter jemi te rraskapitur e drobitur, te rrenuar e keqtrajtuar. Mos e humbni shpresen, ajo po vjen shpejt.

LEXO EDHE:  Vettingu në politikë/ Basha: Rruga e vetme për të shpëtuar vendin

LEXO EDHE:  Blerja e votave/ LSI sulmon OSBE

Dita e bardhe e zgjedhjeve po afrohet nxitimthi, prandaj me mencurine, zgjuarsine, ndershmerine tuaj, mos u mashtroni, mos u joshni nga aktrimet e Rilindjes por te jeni rreth bashkuar me opoziten shqiptare per te larguar kete te keqe te madhe. Sot si asnjeher tjeter nuk eshte betej per forcat politike por betej per mbrojtje e Kushtetutes dhe per Shqiperin Demokratike.Gjithmone me ju dhe zeri juaj Lefter Maliqi”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

SHBA nuk i zë besë Ramës/ Lubonja ngren alarmin: Kryeministri nuk mund t’i menaxhojë 1.15 miliardë euro

Publikuar

-

Nga

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar shifrën prej 1.15 miliardë euro të cilat u mblodhën dje në Konferencën e Donatorëve.

Në një lidhje për emisionin “Opinion” në News 24, Lubonja theksoi se qeveria ka bërë një farë pune për të marrë kaq donacione pasi Rama është i aftë për të propaganduar dhe për të paraqitur një Shqipëri të tronditur.

Por ai kritikon Ramën përsa i përket menaxhimit të këtyre donacioneve, pasi thotë se është më i keqi i mundshëm për t’i menaxhuar në mënyrë transparente.

“Po, nuk e di se çfarë kupton fjala sukses fakti që u mblodhën aq shumë para por besoj se është pak tragjike ta quash sukses. Sukesesi i shkon tërmetit pasi rriti ndjeshmërinë e ndërkombëtarëve është sidoqoftë për tu përshëndetur.
Fakti që Shqipëria është në Europë ka ndikuar besoj. Qeveria ka bërë një farë pune pasi Rama është i aftë për të propaganduar për të paraqitur një Shqipëri të tronditur. Suksesi i vërtetë është se sa dhe si do të menaxhohen këto para të cilat mesa di unë nuk janë të gjitha para donatorësh, pra që 700 milion euro janë kredi të buta ose borxh, nuk janë ndihma. Duhet parë si do menaxhohen.
Kemi shumë gjëra për të thënë.

LEXO EDHE:  “31 vite më parë u ekzekutua zëri i poetit të lirë”/ Basha kujton Havzi Nelën

LEXO EDHE:  Përmbushet “profecia” e pedagogut/ Si u tall Basha me intelektualët

Rama është kryeministër, dhe kujtdo që do i ndodhte do punonte për të kërkuar ndihma mbi të gjitha është ndihma e ndërkombëtarëve që duhet çmuar në këtë rast.
Duhet parë në sy kritik, pasi nuk është e kondicionuar pasi Shqipëria është vendi që emigron më shumë, është dhe një interes i ndërkombëtarëve.

Tek ato ndihmat që u dhanë, pashë që SHBA dha 5 milion dollarë për transparencën, monitorimin dhe menaxhimin pasi s’ka besim. Ne i kemi institucionet për monitorim por nuk funksionojnë. Edi Rama nuk mund t’i menaxhojë këto para në mënyrë transparente”, u shpreh Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Rama nuk ka arkëtuar 1.15 bilion, ka hapur orekse sa për 1.15 bilion

Publikuar

-

Nga

Ka një shifër marramendëse të dalë nga Konferenca e djeshme e Donatoreve. Një shifër që përveç Ramës që i ndodhur në qendër të vëmendjes e përjetoi dje lavdinë e radhës, sot çdo orë që kalon po zgjeron orekset e grupit parlamentar, të biznesmenëve afër qeverisë dhe të të tjerëve që nuk i pengon asgjë që për momentin të bëhen ndërtues. Fundja për të hapur një kompani ndërtimi nuk eshtë se duhet ndonjë diplomë. Mjafton dashuria për atdheun në këto momente të vështira.

Shkollimi i Ramës si piktor, e ndihmon që mos kuptojë fare se çdo të thonë termat “grant”, “hua” dhe “kredi”, ndaj si mjeshtër ngjyrash i njëson të gjitha me ngjyrat e topave me kartmonedha. Dhe është normale që 1.15 bilion euro ti duken shumë të bukura.

Personazhi tjetër që po kalon në ekstazë (dhe nuk është çudi të ketë filluar edhe ti harxhojë ndërkohë 1.15 bilionët) është Arbeni. Sot mund ta dëgjoni që të dalë në TV e të premtojë apartamente kristali për të prekurit nga termeti. Fundja ai ka sot detyrë të shpenzojë 1.15 bilion euro dhe kjo është detyrë me përgjegjësi të madhe. Vetëm një financier si Arbeni mund ta përballojë.

Ndërkohë opozita me ndonjë përjashtim si rasti i zonjës Tabaku që sheh pamundësinë e arkëtimit të atyre shifrave, çuditërisht po bën thirrje për administrimin e kujdesshëm të 1.15 bilionshit. Lul Basha si rilindja po i bën llogaritë me 1.15 bilion të arkëtuara. Dhe ai si Arbeni e ka hallin vetëm tek shpenzimi.

Por cila mund të jetë shifra që realisht mund të parashikohet që të arkëtohet nga totali tronditës prej 1.15 bilion?

Shifra prej 885 milionë janë premtime për hua dhe kredi. Edhe nëse ato kalkulohen sot si të mundura, deri kur të bëhen të arkëtueshme, do duhet një proces i gjatë, negocimi për kushtet dhe afatet e shlyerjes. Nëse analizojmë pastaj efektet e shifrës apo pjesëve të saj, në nivelin e borxhit të jashtëm, në afektimin që i bëhet dispozitave kushtetuese e ligjore për nivelin e borxhit dhe monitorimit që i bëhet këtij niveli nga BB, FMN dhe jo vetëm, në fund do kuptojmë që mbase vetëm një pjesë e vockël e 885 bilionve mund të arkëtohet realisht.

LEXO EDHE:  Gazetari ja thotë copë Bashës/ “Ju s’keni frymë, po mos ishte Berisha …”

LEXO EDHE:  Përmbushet “profecia” e pedagogut/ Si u tall Basha me intelektualët

Më tej nga totali prej 1.15 bilion, vetëm 300 milion janë premtime për donacione, pra para që nëse akordohen nuk mbartin asnjë detyrim financiar nga buxheti i shtetit.

Historia e donacioneve të konferencave ka treguar që të gjithë donatorët rrugës së nënshkrimit të marrveshjeve, rrudhin ofertat e tyre deri në përgjysmim të shumave.

Duke ndjekur këtë arsyetim, sot si fonde të sigurta mund të kalkulohen vetëm 150 milion euro.

Ndaj këshilla që duhet ti japin Ramës ata pak njerëz me mend në kokë që ka vërdallë, është që ta marri me qetësi këtë kapadajllëkun e fundit.

E vetmja gjë e sigurtë sot është që orekset rrotull Ramës kapin shifrën 1.15 bilion Euro.

Dhe këtë shifër Rama dhe Ahmetaj arritën t’ua sqarojnë të gjithëve.

Është rrugë e gjatë tani për t’ja sqaruar vetës si fillim dhe gjithë të tjerëve më pas, se ka pasur një gabim të vockël në parashikime.

Këtë do fillojnë ta bëjnë kur të shohin që shifra në fund nuk do jetë 1.15 bilion por vetëm 150 milion.

Dhe nga ai moment Rama do i ketë kundra të gjithë.

Të vetët se do ju ketë prishur ëndrrat dhe Lulin që do e akuzojë Ramën se zhduku 950 milion euro! Atë ditë Ramës do i mbetet vetëm të bëjë shembull Arbenin!/CNA.al

LEXO TE PLOTE