Connect with Us

Skandali/ Vërtetohet me fakte, Lulzim Basha e përdor PD-në për gjoba ndaj biznesit dhe interesat e tij korruptive

Opinione

Skandali/ Vërtetohet me fakte, Lulzim Basha e përdor PD-në për gjoba ndaj biznesit dhe interesat e tij korruptive

Publikuar

-

Ndaj kreut të Republikës së Re, Lulzim Basha ka pasur shpesh akuza për një pasuri të tij të shpejtë dhe të dyshimtë.

Ka patur akuza të forta për korrupsion gjatë kohës së që drejtonte Ministrinë e Transporteve dhe më pas kur ka qenë kryetar i Bashkisë së Tiranës.

Të shumta kanë qenë ato, jo vetëm nga kundërshtarët poltik por dhe brenda Partisë Demokratike. Më tej ai është akuzuar si një person që nuk mban fjalën, por që partinë e përdor për interesa të tij krejtësisht klienteliste dhe korruptive.

Të shpeshta kanë qenë akuzat se dhe se biznesi ka patur probleme. Është sulmuar në mënyrë të padrejtë, thjesht dhe vetëm për interesa të tij personale.

Akuzat ndaj Lulzim Bashës nuk kanë shterur kurrë, por sot është faktuar dhe ajo më e pabesueshmja, që Lulzim Basha është zgjedhur kryetar i PD-së dhe e ka përdorur Partinë Demokratike, që sot e ka kthyer në Republikë të Re  për të  vendosur “gjoba” ndaj biznesit, dhe interesat e tij korruptive dhe për të mbushur xhepat e klientelës së tij.

Janë të paktën dy raste tashmë, të verefikuara sesi Lulzim Basha e ka përdorur PD-në për interesa personale.

Së pari është rasti i Rrugës së Kombit  ku disa dhjetra djem të Kukësit u arrestuan pas protestave për vendosjen e trarit dhe tarifës në këtë rrugë.  Ku investitori ishte privat dhe premtonte disa qindra milion euro investime, pasi rruga nuk ishte përfunduar. Një rrugë e nisur nga Lulzim Basha dhe e lënë rrugës.

Por çfarë ndodhi? Djemtë e Kukësit pas protestës u futën në burg, Luli gjoja doli në krah të tyre, por disa ditë më vonë, firma e cila ka me koncension Rrugën e Kombit e cila është e gjitha në të drejtën e saj, strehoi në ambjentet e godinës se rë që sapo e kishte  privatizuar, biznesin e kunatit të Lulzim Bashës që drejtohet nga gruaja e këtij të fundit.

LandMark Comunications, ndryshoi adresë, shkoi tek Sheratoni dhe që atëherë askush nuk tha më asnjë fjalë në PD. As Luli vetë për Rrugën e Kombit, përveç se faktit se do anullojë koncensionin kur të vij në pushtet. Në qoftëse do mund të vijë ndonjëherë. Por kjo nuk ishte asgjë me atë që ka ndodhur tashmë.

CNA.al verefikoi ndisa të dhëna. Partia Demokratike kishte qenë mjaft e ashpër ndaj Agron Papulit, një biznesmen dhe mik i afërt i kryeministrit Rama, dikur me shtëpi të përbashkëta në Dardhë të Korcës, miq të vjetër  me njohje dhe lidhje të forta familjare.

Por nga njeri shumë i akuzuar, biznesmen oligark që kish fituar 20 milion euro nga interesat klienteliste dhe korruptive me Edi Ramën, u harrua dhe nuk u përmend më. I fundit që e ka përmendur është Flamur Noka në një konferencë për shtyp, mbajtur në gusht të vitit të kaluar. Nga ajo ditë nuk u dëgjua më asgjë.

LEXO EDHE:  Foto+video-Basha në Korçë/ Banderolë ironizuese në hyrje të qytetit

Sot CNA.al, publikoi disa dokumenta dhe fakte duke e pyetur publikusht Lulzim Bashën se çfarë e lidhte atë me Agron Papulin dhe pse ai nuk fliste me për të. Gjithashtu e pyetëm publikisht edhe për dy vilat të ndodhura në Long Hill, rezidencë e ndërtuar nga ky i fundit, një zonë që shpesh frekuenton dhe kryeministri Rama.

Asnjë përgjigje!

Më pas, sot në orët e pasdites, makina e tij, pra e Lulzim Bashës u fotografua duke hyrë në “Long Hill” dhe mediat raportuan  se tashmë Lulzim Basha e ka braktisur apartamentin e tij dhe ka shkuar në një zonë rezidenciale, në “Long Hill”. Atje ai ka siguruar vilën e tij. Për më tepër janë dy. Një e tij dhe një e familjarëve të tij pranë.

Pra ashtu si në rastin e mësipërm, Lulzim Basha ka përdoru foltoren e PD-së, Partinë Demokratike dhe logon e saj për ta sulmuar biznesmenin Agron Papuli dhe më pas për të shkuar për blerë vilën atje. Ashtu sikundër veproi me kunatin e tij. Sulmoi koncensionarin e Rrugës së Kombit dhe stehoi bizneset e kunatit atje, pikërisht tek koncensionari i Rrugës së Kombit.

Pra ky është Lulzim Basha i vërtetë dhe ky është skandali më i padëgjuar ndonjherë në Shqipëri që përdoret partia, për ti gjobitur biznesin, për ti ushtruar shantazh të hapur dhe Luli është i provuar të paktën me dy fakte konkrete, ai ka ushtruar shantazh të hapur, apo minimalisht ka përfituar hapur nga qenia e tij si kryetar i PD-së duke vërsulur me akuza ndaj bizneseve  dhe më pas duke heshtur sapo ka marrë benefitet./CNA.al

Foto/ Zbulohet vila e Lulzim Bashës në zonën rezidenciale

Pyetje publike Lulzim Bashës/ Në pronësi të kujt janë këto dy vilat tek rezidenca e Agron Papulit?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Rama nuk ka arkëtuar 1.15 bilion, ka hapur orekse sa për 1.15 bilion

Publikuar

-

Nga

Ka një shifër marramendëse të dalë nga Konferenca e djeshme e Donatoreve. Një shifër që përveç Ramës që i ndodhur në qendër të vëmendjes e përjetoi dje lavdinë e radhës, sot çdo orë që kalon po zgjeron orekset e grupit parlamentar, të biznesmenëve afër qeverisë dhe të të tjerëve që nuk i pengon asgjë që për momentin të bëhen ndërtues. Fundja për të hapur një kompani ndërtimi nuk eshtë se duhet ndonjë diplomë. Mjafton dashuria për atdheun në këto momente të vështira.

Shkollimi i Ramës si piktor, e ndihmon që mos kuptojë fare se çdo të thonë termat “grant”, “hua” dhe “kredi”, ndaj si mjeshtër ngjyrash i njëson të gjitha me ngjyrat e topave me kartmonedha. Dhe është normale që 1.15 bilion euro ti duken shumë të bukura.

Personazhi tjetër që po kalon në ekstazë (dhe nuk është çudi të ketë filluar edhe ti harxhojë ndërkohë 1.15 bilionët) është Arbeni. Sot mund ta dëgjoni që të dalë në TV e të premtojë apartamente kristali për të prekurit nga termeti. Fundja ai ka sot detyrë të shpenzojë 1.15 bilion euro dhe kjo është detyrë me përgjegjësi të madhe. Vetëm një financier si Arbeni mund ta përballojë.

Ndërkohë opozita me ndonjë përjashtim si rasti i zonjës Tabaku që sheh pamundësinë e arkëtimit të atyre shifrave, çuditërisht po bën thirrje për administrimin e kujdesshëm të 1.15 bilionshit. Lul Basha si rilindja po i bën llogaritë me 1.15 bilion të arkëtuara. Dhe ai si Arbeni e ka hallin vetëm tek shpenzimi.

Por cila mund të jetë shifra që realisht mund të parashikohet që të arkëtohet nga totali tronditës prej 1.15 bilion?

Shifra prej 885 milionë janë premtime për hua dhe kredi. Edhe nëse ato kalkulohen sot si të mundura, deri kur të bëhen të arkëtueshme, do duhet një proces i gjatë, negocimi për kushtet dhe afatet e shlyerjes. Nëse analizojmë pastaj efektet e shifrës apo pjesëve të saj, në nivelin e borxhit të jashtëm, në afektimin që i bëhet dispozitave kushtetuese e ligjore për nivelin e borxhit dhe monitorimit që i bëhet këtij niveli nga BB, FMN dhe jo vetëm, në fund do kuptojmë që mbase vetëm një pjesë e vockël e 885 bilionve mund të arkëtohet realisht.

LEXO EDHE:  Mesazhi mafioz i Denar Bibës, për Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Intervista e plotë/Zyrtari i DASH, Brian Hoyt Yee jemi optimistë për zgjidhjen e krizës

Më tej nga totali prej 1.15 bilion, vetëm 300 milion janë premtime për donacione, pra para që nëse akordohen nuk mbartin asnjë detyrim financiar nga buxheti i shtetit.

Historia e donacioneve të konferencave ka treguar që të gjithë donatorët rrugës së nënshkrimit të marrveshjeve, rrudhin ofertat e tyre deri në përgjysmim të shumave.

Duke ndjekur këtë arsyetim, sot si fonde të sigurta mund të kalkulohen vetëm 150 milion euro.

Ndaj këshilla që duhet ti japin Ramës ata pak njerëz me mend në kokë që ka vërdallë, është që ta marri me qetësi këtë kapadajllëkun e fundit.

E vetmja gjë e sigurtë sot është që orekset rrotull Ramës kapin shifrën 1.15 bilion Euro.

Dhe këtë shifër Rama dhe Ahmetaj arritën t’ua sqarojnë të gjithëve.

Është rrugë e gjatë tani për t’ja sqaruar vetës si fillim dhe gjithë të tjerëve më pas, se ka pasur një gabim të vockël në parashikime.

Këtë do fillojnë ta bëjnë kur të shohin që shifra në fund nuk do jetë 1.15 bilion por vetëm 150 milion.

Dhe nga ai moment Rama do i ketë kundra të gjithë.

Të vetët se do ju ketë prishur ëndrrat dhe Lulin që do e akuzojë Ramën se zhduku 950 milion euro! Atë ditë Ramës do i mbetet vetëm të bëjë shembull Arbenin!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nga Klodian Tomorri/ Donacionet, kreditë dhe borxhi

Publikuar

-

Nga

Një pjesë e opinionit publik është e shqetësuar se shuma e madhe e kredive të mobilizuara një ditë më parë në konferencën e donatorëve do të rrisin borxhin publik të Shqipërisë, madje duke kërcënuar stabilitetin e vendit. Ky shqetësim I qytetarëve është i mirëkupetueshëm. Një pjesë e tij buron edhe nga kakofonia mediatike, që shpesh në ngjarje të këtyre përmasave është e paevitueshme. Megjithatë rritja e borxhit dhe falimenti i Shqipërisë është një rrezik që nuk mund të ndodhë.

Kufiri i huamarrjes dhe borxhit publik është i përcaktuar në ligjin për buxhetin e shtetit. Një qeveri nuk mund të marrë borxh përtej këtij niveli. Për vitin 2020, niveli i humarrjes që lejon buxheti për qeverinë është përcaktuar në 39 miliardë lekë ose rreth 319 milionë euro. Kaq borxh mund të marrë qeveria për të gjithë vitin, asnjë lekë cent më shumë.
Nëse një institucion apo vend donator del sot dhe deklaron se do të japë 2 miliardë euro kredi me interes zero për Shqipërinë, qeveria shqiptare nuk mund t’i marrë dot.

Maksimumi, që ajo mund të marr është 320 milionë euro dhe brenda kësaj shifre një pjesë është borxh I brendshëm, që merret nga bankat vendase. Në të kundërtën orientimi I të gjithë huamarrjes në tregun e jashtëm do të shkaktonte probleme në tregun financiar vendas, për shkak se një pjesë e mirë e biznesit të bankave buron nga blerja e borxhit të qeverisë.

Përtej kufirit të huamarrjes që është përcaktuar në buxhet, ka dhe një filtër tjetër që nuk lejon rritjen e borxhit. Ai është rregulli fiskal. Sipas një ligji të miratuar në vitin 2016, qeveria është e detyruar që çdo vit niveli i borxhit publik si përqindje ndaj Prodhimit Kombëtar të vijë duke u ulur. Pra nëse në fund të vitit të kaluar borxhi publik neto ishte 64.9 për qind e Prodhimit Kombëtar, në fund të këtij viti shifra duhet të jetë me patjetër më e ulët, përndryshe qeveria bie në paligjshmëri.

Pyetja llogjike që mund të shtrohet në këtë rast është se si ka mundësi, që edhe pse qeveria merr 320 milionë euro borxh të ri në vitin 2020, borxhi publik si përqindje e prodhimit kombëtar ulet? Edhe pse në dukje një paradoks I pamundur, ky është një fenomen plotësisht normal. Borxhi publik ulet për shkak të rritjes ekonomike dhe rritjes natyrale të çmimeve. nëse qeveria do të merrte shumë më tepër se 320 milionë euro borxh për këtë vit, atëherë borxhi publik do të rritej, për shkak se huamarrja do të ishte më e lartë se sa shuma që amortizon rritja ekonomike dhe inflacioni.

LEXO EDHE:  Lul Fanatics organizon “Rama ik” party, i ftuar special “Dj Lleshi”/ Plas humori në rrjet

LEXO EDHE:  Lul Fanatics organizon “Rama ik” party, i ftuar special “Dj Lleshi”/ Plas humori në rrjet

Por t’i rikthehemi rrezikut të rritjes së borxhit. Ka vetëm një mënyrë se si qeveria mund të rrisë borxhin. Ai është përmes një ligji të ri, që ndryshon buxhetin e shtetit 2020 dhe një ligji tjetër të ri, që shfuqizon rregullin fiskal. Por nëse qeveria do të vendosë të bëjë një gjë të tillë atëherë kompanitë ndërkombëtare të ratingut dhe institucionet që monitorojnë ekonominë shqiptare do të vepronin menjëherë duke deklasuar financat e Shqipërisë. Ky është një rrezik që nuk do ta merrte asnjë qeveri racionale.

Ironikisht donatorët më të mëdhënj të kredive në konferencën e një ditë më parë, janë pikërisht ata që nuk e lejojnë qeverinë të marrë borxh më shumë se kufiri i përcaktuar në buxhet. Rrjedhimisht shqetësimit e tipit se kreditë e donatorëve do e rrisin borxhin në 80 për qind, janë një risk që nuk ka gjasa të ndodhë. Kush e njeh buxhetin, e di mire kete.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Armir Shkurti/ Ju i bletë Ramës jetë shtesë!

Publikuar

-

Nga

Respekte Edi Ramës! E akuzuan se blen votat me paret e veta? Tani i blen me tuajat! Paratë e mbledhura dje nga Bota dhe përdorimi i mbi 1 miliard eurove sivjet janë eliksiri i përsosur për një mandat tjetër, pa mundim, të këtij regjimi.

Shoh zgjedhjet e ardhshme dhe një fushatë buzagaz, me karrige nën hijet e ndërtesave të sapondërtuara, të kryeministrit në Durrës, Thumanë, Fushë Krujë, Lezhë.
Kreditë që do të paguani JU dhe fëmijët e nipërit tuaj i sigurojnë pa mundim fare një tjetër mandat ” njeriut që mbajti fjalën” , ” njeriut që rindërtoi vendin e shkatërruar nga tërmeti”, ” njeriut që mbajti premtimin”, njeriun që vërtet nga fundi i dheut i gjeti 1 miliardë”…”NJERIUT QË KA MBËSHTETJE TË MADHE NDËRKOMBËTARE”!

Loja e Edi Ramës – sidomos në kushtet e opozitës fasadë të konfirmuar me kohë – është e bukur dhe emocionuese. Nëse ti del kundër miliardëshit të djeshëm, ke mbi shpinë një kope të egërsuar mishngrënësish që nis me hienat e pushtetit dhe përfundon me hallexhinjtë e mbetur në çadra: : “Pra ti do që ata të mbeten rrugëve”? U shfaqën edhe “parimorët” dje, ata që luftojnë ta shporrin Ramën ama që “falenderojmë donatorët për ndihmën” e direkt na del që ” bravo Rama që ua kërreu nga fundi i dheut paratë”.

LEXO EDHE:  Humor/ Basha-Ramës: Porosit dy kafe, se do vij me Lu-në në takim

LEXO EDHE:  Basha si Rama/ Sulmon dhe shantazhon mediat 

As unë pra nuk jam dot kundër ndihmave e kredive që u premtuan dje. Jam – dhe do vazhdoj të luftoj – kundër regjimit antidemokratik të sotëm, i cili dje , e përsëris, bleu me shumë mjeshtëri kohë shtesë jete! Ua bleu fëmijëve që ende nuk kanë lindur. Kaq! Thjesht për të qenë të qartë me veten….

LEXO TE PLOTE