Connect with Us

Plas në Durrës/ Socialistët i vërsulen Valbona Sakos

Politikë

Plas në Durrës/ Socialistët i vërsulen Valbona Sakos

Publikuar

-

Ende pa ngrohur mirë karrigen e kryetares së Bashkisë së Durrësit, Valbona Sako e zgjedhur më 30 qershor me një rivale nga Bindja Demokratike ka filluar të ketë probleme në marrjen e Bashkisë së Durrësit.

Me marrjen e detyrës së saj, Valbona duket se ka filluar reprezaljet për largimet nga administrata e bashkisë dhe për këtë CNA.al ka mësuar se pak ditë më parë është bërë dhe një mbledhje me strukturat dhe zyrtarë të lartë socialist, sepse baza e partisë ka kundërshtime të forta ndaj saj dhe socilistët pretendojnë se kryetarja e zgjedhur po i sulmon në mënyrë të padrejtë thjesht dhe vetëm sepse njihen si mbështetës së PS-së dhe Vangjush Dakos.

Së fundi, duket se përplasja është bërë publike. CNA.al ka mundur të sigurojë një informacion të plotë në lidhje me reklamimin e një investimi nga kryetarja e bashkisë në detyrë, ku dhjetra qytetarë i thonë se ai nuk është investimi i saj, se ajo nuk ka ngrohur ende karrigen por investimi është bërë nga Vangjush Dako.

LEXO EDHE:  Valbona Sako dha dorëheqjen/ Zëvendësohet brenda disa orësh

Duken dhjetra eksponentë që shkruajnë kundër kryebashkiakes në detyrë e cila kujdeset me anë të stafit të saj që ti heqë ato. Por kjo duket të jetë vetëm sipërfaqja dhe një përplasje e lehtë në rrjetet sociale dhe gjithçka tjetër duket të jetë më e thellë dhe më e ashpër brenda strukturave të Partisë Socialiste në Durrës.

CNA.al do të sjellë të dhëna të plota në lidhje me një konflikt që duket se është ndezur ashpër në qytetin bregdetar ku pas tërmetit të disa ditëve më parë, thashmë ka një “tërmet” tjetër, por këtë herë në skenën politike./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Dokumentet e bëra publike nga Meta”/ Bardhi: Provat e Presidentit tronditëse, çmontoi tentativën kriminale të Ramës për kapjen e Kushtetueses

Publikuar

-

Nga

Pas publikimit të fakteve të reja nga Presidenti Ilir Meta për kapjen e Gjykatës Kushtetuese, ka ardhur edhe reagimi nga Partia Demokratike.

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gzment Bardhi përmes një reagimi në rrjetet sociale thotë se dokumentet e bëra publike janë tronditëse dhe se Qeveria, parlamenti, KED janë pjesë e një organizate mafioze për të asgjësuar pavarësinë e Gjykatës Kushtetueses.

“Tentativa kriminale e Edi Ramës për uzurpimin e Gjykatës Kushtetuese u çmontua sot me të tjera fakte të pakundërshtueshme nga Institucioni i Presidentit të Republikës.

Qeveria e Edi Ramës me Etilda Gjonajn, Parlamenti i Edi Ramës me Gramoz Ruçin,  Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i Edi Ramës me Ardian Dvoranin tani janë të provuar me dokumenta zyrtarë se janë pjesë e një organizate mafioze për të asgjesuar pavarësinë e Gjykatës Kushtetuese që në lindje. Me një skemë kriminale, Qeveria ka ndërmarrë veprime aktive për t’i rrëmbyer kompetencën kushtetutese Presidentit të Republikës për emërimin e një anëtari të Gjykatës Kushtetuese dhe për të emëruar aty një shërbëtore politike të Qeverisë.

LEXO EDHE:  Balla bën avokatin e Dakos/ Thirrje Prokurorisë të zbardhë të vërtetën

LEXO EDHE:  Valbona Sako dha dorëheqjen/ Zëvendësohet brenda disa orësh

Dokumentat e bërë publikë nga Presidenti janë tronditës. Qeveria boton në Fletoren Zyrtare një akt për llogari të KED-së, që sipas Kushtetutës është një institucion pa asnjë lidhje me Qeverinë.  Është një tjetër akt i paprecedentë që minon ndarjen dhe balancimin mes pushteteve, shtetin ligjor dhe besimin e qytetarëve tek drejtësia, zhbën Reformën në Drejtësi dhe thellon krizën politike dhe institucionale në vend”, shkruan Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Projekti kriminal që hap zgavrat fiskale në të gjithë Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Një projektvendim i beftë i qeverisë i hap rrugën rikthimit të dyqaneve pa taksa në të gjitha pikat kufitare tokësore të vendit. Të njohura ndryshe si “Duty Free”, dyqanet që tregtojnë mallra pa taksa u mbyllën në vitin 2003 nga ish qeveria e Fatos Nanos për shkak të presionit të fortë të Bashkimit Europian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, të cilat i quanin ato si gropa të zeza në sistemin tatimor. E vetmja pikë “Duty Free” që u lejua ishte ajo e Aeroportit të Rinasit për të stimuluar turizmin, por edhe vetë aeroportin i cili në atë kohë ndodhej në gjendje të mjerueshme.

Por 17 vjet pas mbylljes, qeveria po tenton të rikthejë sërish çibanët fiskalë në të gjitha doganat tokësore të vendit. Madje jo vetëm kaq. Sipas projektaktit, bizneset që do të marrin lejet për “Duty Free”-t në doganat tokësore do të kenë të drejtën të shesin edhe karburant pa taksa.

Ky është një projekt pas të cilit qëndrojnë interesa të forta ekonomike. Arsyeja është e thjeshtë. Në Shqipëri karburanti është një mall i taksuar fort. Sipas sistemit aktual, në cdo 1 litër karburant që kushton rreth 170 lekë, vetëm 70 lekë janë kosto produkti, ndërkohë që 100 lekë janë taksat që mbledh shteti.

Biznesi ose bizneset që do të marrin lejen për të hapur duty free-t nëpër doganat tokësore do të kenë të drejtën të shesin karburant pa paguar asnjë lekë taksë. Pra të shesin karburant me 70 lekë duke realizuar fitime marramendëse në kurriz të buxhetit dhe qytetarëve.

Sipas të dhënave zyrtare, aktualisht tregu i karburanteve në Shqipëri qarkullon rreth 1.2 miliardë euro në vit. Nga këto 700 milionë euro shkojnë direkt si taksa për qeverinë, ndërsa pjesa tjetër është kosto dhe fitim tregtarësh.

LEXO EDHE:  Nga dorëheqja e Sakos te viktimat e tërmetit/ Maliqi thirrje qytetarëve, opozitës dhe SPAK

LEXO EDHE:  "Një lajm i mirë dhe një i keq për Dakon"/ Basha nuk heq dorë nga gjëegjëzat

Prej këtej nuk është e vështirë të kuptohet se çfarë ndodh nga përhapja e dyqaneve pa taksa në të gjitha pikat tokësore të kufirit. Një pjesë e mirë e 700 milionë eurove, që sot shkojnë si të ardhura në buxhet do të përfundojnë në llogaritë e bizneseve që do të kenë Duty Free-t në dogana. Por ky mund të jetë edhe një biznes i vetëm, pasi të gjitha liçencat mund të përfundojnë në një dorë duke krijuar kështu monopolin e zi të shkallmimit të sistemit tatimor. Dhe këto llogari janë vetëm për karburantin, pa përfshirë cigaret apo mallrat e tjerë të akcizës.

E gjithë çështja tashmë është kush qëndron pas këtij projekti? Ose më saktë kush po e privatizon buxhetin e shtetit duke krijuar zgavra fiskale në të gjithë Shqipërinë? Kjo do të mësohet shumë shpejt nëse qeveria do të avancojë përpara me nismën, e cila tashmë është në fazën e projektaktit.

Vetëm 5 vjet më parë, kjo qeveri vendosi të kufizojë deri në 200 litra sasinë e karburantit që një automjet mund të merrte në vendet kufitare si Maqedonia e Veriut apo Kosova ku nafta kushton më pak për shkak të taksave më të ulëta. Sot nga skutat e qeverisë që përfaqësojne interesa okulte kriminale del një plan për të shndërruar Shqipërinë në qendrën rajonale të kontrabandës, me interesin e vetëm që ata të cilët janë pas këtij projekti të përfitojnë qindra milionë euro në vit.
Ky projekt duhet ndalur me çdo kusht.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Donacionet për rindërtimin/ SHBA ultimatum Ramës: Transparenca thelbësore

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me fondet e mbledhura nga Konferenca e Donatorëve për procesin e rindërtimit të zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Sipas diplomates amerikane, përgjegjësia për të shpërndarë paratë është thelbësore ndersa shton se kjo është arsyeja se përse do të krijohet një Akademi Transparence.

“Transparenca dhe përgjegjësia janë thelbësore. Kjo është arsyeja pse dhurimi amerikan do të krijojë një Akademi të re të Transparencës për të mbështetur qeverisjen transparente, qeverisjen e përgjegjshme ndaj qytetarëve, trajnimet kundër korrupsionit dhe reformën gjyqësore.”

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Kur debati politik merr fytyrën e Gjushit

LEXO EDHE:  Do investoni për një shtëpi?/ Ja sa vite i duhen një çifti shqiptar për të blerë 100 metra katrorë

Reagimi i Kim vjen në mbështetje të deklaratës së diplomatit të BE-së Luigi Soreca i cili më herët u shpreh se: “Konferenca e Donatorëve në Bruksel ishte një sukses i madh. Tani është e rëndësishme për të siguruar mekanizma të qartë, efikas, pjesëmarrës dhe transparent të financimit që lejojnë përgjegjshmërinë për fondet. Të krijojë hapësirë për të gjithë donatorët për të ekzekutuar zotimin e tyre. 9 parimet do ta udhëheqin këtë punë.”

LEXO TE PLOTE