Connect with Us

Matura Shtetërore/ Andi Përmeti “kryqëzon” Shahinin

Aktualitet

Matura Shtetërore/ Andi Përmeti “kryqëzon” Shahinin

Publikuar

-

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, ka thirrur sot në interpelancë në Kuvend, ministren e Arsimit, Besa Shahini lidhur me ndryshimin që është bërë për mesataren e maturarantëve që dëshirojnë të vazhdojnë studimet e larta.

Përmeti i bëri Shahinit disa pyetje që lidhen me këto ndryshime në mënyrë që të mund të sqarojë qytetarët për arsyet që kanë çuar në rritjen e mesatares vetëm dy javë para se të fillonin provimet shtetërore.

“Askush  nuk do t’ia di nëse Meta do bëhet President apo nëse do shkoj në burg. Qytetarëve u intereson më shumë buka e fëmijëvë, arsimi dhe shëndetësia, Ne paguhemi për t’u marrë me problemet e shqiptarëve.

Për këtë arsye kam thirrur interepelancë me ministren Shahini për plotësimin e kritereve për pranimin në ciklin e parë dhe të dytë të studimeve.

Bëhet fjalë për ligjin 295 i cili ka hyrë në fuqi në datën 10/5/2019, për përcaktimin e notës mesatare lidhur me studimet në institucionet  e arsimit të lartë.

Ky vendim ka propozuar rritjen e mesatares duke lënë rreth 10 mijë shqiptarë pa arsim të lartë.

LEXO EDHE:  Basha:Ligji për arsimin e lartë është i papranueshëm. Mobilizim dhe përballje me shqiptarët

Do doja t’ju shtroja disa pyetje zonja ministre:

  1. Cila është arsyeja që keni marrë një vendim të tillë për të rritur mesataren e arsimit të lartë?
  2. A keni referencë ndërkmbëtare për një ndryshim të tillë?
  3. Në cilin nenë të arsimit të lartë shkruhet se ju lejohet ju ta bëni një ndryshim të tillë?
  4. Ku thuhet se keni të drejtë të bëni këtë VKM?
  5. A e keni diskutuar me grupet e interesit, nxënësit dhe studentët?
  6. A mendoni se keni shkelur të drejtat e njeriut duke kufizuar të drejtën e arsimit të shumë të rinjëve në Shqipëri?
  7. Përse duhet ta përcaktoni ju mesataren edhe për institucionet private kur ligji ju jep të drejtë të ndryshoni vetëm ligjin për arsimin publik?
  8. Si mund të ndryshohet ligji dy javë para se të jepen provimet?
  9. A jeni ju të disponueshëm ta shtyni këtë vendim duke lënë mesataren që ishte në fuqi para se të bëhej ky ndryshim?”, – ka thënë Përmeti në seancën e sotme plenare./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Rama justifikon dështimin e reformës/ Zgjidhja që ofron për tarifat e larta

LEXO EDHE:  Përmbyset ligji i Henri Çilit, shkatërron universitetin publik

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  Raport mbi korrupsionin në Arsimin e Lartë

LEXO EDHE:  Rama justifikon dështimin e reformës/ Zgjidhja që ofron për tarifat e larta

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: