Connect with Us

“Çmendet” PS dhe Veliaj/ Raportojnë CNA.al për shkrimet kritike

Aktualitet

“Çmendet” PS dhe Veliaj/ Raportojnë CNA.al për shkrimet kritike

Publikuar

-

Pas shkrimeve të shumta dhe denoncimeve që CNA.al ka bërë ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, ky i fundit sot ka bërë edhe hapin e tij të fundit kriminal, duke përdorur edhe Partinë Socialiste.

Nga Dhurata Isufaj, bëhet e ditur se është raportuar domeini i CNA.al, tek serveri ynë tek kompania në Gjermani, se ne kemi abuzuar me një foto të Erion Veliajt, në një lajm të publikuar.

Në fakt, kjo është thjeshtë dhe vetëm hileja, që kërkon të përdorë i akuzuari si “vrasësi” i Ardit Gjoklajt, i cili është tërbuar dhe po “çmendet” nga denoncimet e përditshme të CNA.al.

Pak ditë më parë biznesmenë dhe sponsorë të CNA.al ndërhynë që të hiqnim shkrimet kundër Veliajt, por kjo u refuzua nga ana jonë dhe ne kemi vazhduar të shkruajmë çdo ditë.

Më pas një kompani private e quajtur “Acromax”, e cila nuk ka asnjë të drejtë ligjore të merret me politikanë dhe të ushtrojë autoritet në emër të tyre, duke keqpërdorur të drejtat e saj ka kërkuar që ne të heqnim lajmet, në të kundërt do të na raportonte në Facebook, por edhe tek kompania ku ne kemi serverin.

Pasi ne treguam të gjitha provat se ne nuk kemi bërë asnjë shkelje ligjore, një kompanie private që po merrte rolin e Gjykatës për të na dëmtuar, ata u tërhoqën.

Por, mesa duket dardha e ka pasur bishtin prapa. Veliaj nuk është tërhequr në betejën e tij kundër CNA.al.

Tani ka bërë aktin e tij të fundit, duke na sulmuar në server. Argumenti i tij, është se kemi përdorur një foto, të drejtën e së cilës e paska zyrtarisht Partia Socialiste.

Në fakt, shpesh vijnë foto zyrtare të Erion Veliajt, por CNA.al është një agjenci lajmesh që ka kontratë me kompaninë LSA, një kontratë të rregullt dhe kryen pagesa të rregullta mujore.

Por, Veliaj duhet të mësojë se fotot e bëra publike, të nxjerra në faqet e partive, nuk kanë copy-right, përderisa ato publikohen gjatë eventeve politike.

Por më përpara Erion Veliaj, i “çmendur” në urrejtjen e tij ndaj CNA.al shkuli tabelat e reklamave tona tek stadiumi Selman Stermasi, gjithashtu edhe bllokoi dhe gjobiti makinat që qarkullonin me logon e CNA.al në Tiranë. Vetëm e vetëm sepse ne themi të vërtetën për të, se ai nuk do të mund ta fshehë dot kurrë “vrasjen” e Ardit Gjoklajt.

LEXO EDHE:  FOTOT/ Nuk do ta besoni si duket Gigi Hadid me tuta sportive

Por, si duket halli i Veliajt nuk ka qënë te fotoja. Halli i Veliajt ishte vetëm tek një gjë, tek denoncimet tona. Ai për të na dëmtuar, ka tentuar që nëpërmjet fotove të hiqen edhe shkrimet.

Por, kryebashkiaku i Tiranës duhet ta mësojë dhe ta vërë vëth në vesh. Ne nuk bëjmë pas. Do të ecim përpara dhe do ta denoncojmë këtë politikan të korruptuar dhe të shumë akuzuar. Njeriu i cili po “vret” për së dyti Ardit Gjoklajn, i cili u gjet i vdekur në landfillin e Sharrës.

Nuk ka pizeveng të çdo lloji të ndalë fjalën e lirë dhe të drejtën e CNA.al për të denoncuar një kryebashkiak, i cili paguhet nga taksat tona. Nga stafi i CNA.al i cili është nga të parët që paguan taksa rregullisht dhe nuk fshihet, por është i hapur.

CNA.al (CityNews Albania) do të vazhdojë ta denoncojë kryebashkiakun. Ai do raportojë dhe ne do të vazhdojmë të shkruajmë. Ai do të çojë kompani private dhe ne do të vazhdojmë sërish të shkruajmë. Ai do të çojë biznesmenë dhe do të heqë reklamat dhe ne sërish do të vazhdojmë të shkruajmë.

Erion Veliaj duhet të kuptojë se ka vdekur përfundimisht ajo kohë kur një dorë kontrollonte mediat dhe pushtetin në Shqipëri.

Prandaj, i bëjmë thirrje publike të bëjë pas nga sulmet ndaj CNA.al, në të kundërt, Veliaj do të mbajë përgjegjësi penale, në Gjykatë. Jo në Shqipëri atje ku e ka kapur drejtësinë “ati i tij shpirtëror” Edi Rama, por në një gjykatë europiane.

Nga ana tjetër bën mirë të heqë dorë nga abuzimi me socialistët e vërtetë, sepse Veliaj në fakt është njeriu që i nxori në opozitë dhe i luftoi socialistët. Veliaj nuk mund të quhet ndryshe veçse armiku i socialistëve dhe medias në Shqipëri./CNA.al

Veliaj sulm ndaj CNA.al

Foto-Veliaj sulmon mediat/ CNA.al i përgjigjet  

Rama dhe Veliaj, shkatërruesit e medias

Veliaj përfshihet në skandal/ I akuzuari si “vrasësi” i Ardit Gjoklajt, pa diplomë?

Pse tmerrohet Erion Veliaj nga vrasja e Ardit Gjoklajt

“Vrasësi” i veshur me Prada

Vendimi skandaloz për Gjoklajn/ Ilirjan Blloshmi “kryqëzon” gjyqtarët

Skandali me dosjen e “Ardit Gjoklajt”/ Prokurori deklaron “fajtor” viktimën

Një “vrasës” pa pagesë, në krye të Bashkisë së Tiranës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj Lubonjës/ Nard Ndoka krahason agresorin me Ramën

LEXO EDHE:  Ahmetaj tregon sesi e helmoi Salianjin

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ahmetaj tregon sesi e helmoi Salianjin

LEXO EDHE:  Ç’Rilindje do Rama në PD? Analizë nga Armir SHKURTI

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: