Connect with Us

Bashkëshortja e gjyqtarit të Administratives/ E piketuar nga DASH drejt SPAK-ut

Aktualitet

Bashkëshortja e gjyqtarit të Administratives/ E piketuar nga DASH drejt SPAK-ut

Publikuar

-

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

27 prokurorë, kanë aplikuar pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë, për t’u bërë pjesë e SPAK-ut. Një ndër ta është edhe prokurorja e Tiranës, Elida Kaçkini (Celami).

Prokurorja Kaçkini, ka hetuar më herët katër aktivistët e shoqërisë civile, të cilët më 22 shkurt 2016 protestuan për paligjshmërinë dhe dhunimin e dhjetra ligjeve nga Bashkia Tiranë për ndërtimin e një këndi lojërash në park.

Pas disa muajsh hetimesh, prokurorja i ka kërkuar gjykatës dënimin e aktivistëve.

Bëhet fjalë për aktivistët Mimoza Boçari, Ardit Mekshiqi, Orges Zani dhe Altin Kuko.

Në aspektin profesional, vetëm kjo çështje mund të konsiderohet e ndjeshme që ka kaluar në duart e prokurores Kaçkini.

CNA.al ka zbardhur pasurinë e prokurores Elida Kaçkini (Celami), e cila duket se ka qenë e “përkëdhelur” nga Ambasada Amerikane, e cila  e ka radhitur në listën e trajnimeve të DASH-it.

Prokurorja rezulton se ka marrë dieta nga Ambasada Amerikane dhe DASH, në seminarin një mujor, 17.02.2014-16.03.2014.

E trajnuar nga DASH, prokurorja Kaçkini duket se e ka të hapur rrugën për t’u bërë pjesë e SPAK-ut.

Edhe bashkëshorti i prokurores, Elida Kaçkini (Celami),është pjesë e sistemit të drejtësisë. Bezart Kaçkini është gjyqtar në Gjykatën Administrative të Shkallës së parë.

Çifti në fjalë, të ardhurat kryesore i ka nga paga dhe rezultojnë të pastrehë. Të paktën sipas të dhënave që kanë deklaruar pranë ILDKPI-së.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga prokurorja Elida Kaçkini (Celami), sipas të dhënave të Opend Spending Albania.

Viti  2006, deklarata fillestare

Gjendje cash, 2000 dollarë.

Të ardhura nga shpërblimet si studente e mgjistraturës, 928 800 lekë.

Borxh, hua vëllait, 3.000.00, në vitin 2005.

Viti 2006

Nga momenti, i emërimit provizor, në Prokurorin e Tiranës, janë shtuar 207.306 lekë.

Viti 2007

Automjet Opel Corsa blerë më 14.02.2007, blerë 250 000 lekë.

Nga momenti, i emërimit në Prokurorinë e Tiranës, janë shtuar 820 000 lekë.

Kredi bankare, 400 000 lekë, paguar 199.690 lekë, pa papaguar, 200 310 lekë.

Viti 2008

Paga si prokurore në Lushnjë, 876 472 lekë.

Viti 2009

Kursime nga paga vjetore, 200 000 lekë.

Paga si prokurore në Lushnjë, 841 677 lekë.

Të ardhura nga trajnimi i zhvilluar, në Romë, Napoli, për një periudhë dyjavore, në nëntor të vitit 2008, 438 euro.

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i ISP/ Ndal sulmet ndaj drejtësisë dhe gjyqet politike

Po nga i njëjti trajnim, ka përfituar dieta, 160 euro.

Ka përfunduar pagesën e kredisë prej 400 000 lekë.

Viti 2010

Të ardhura nga paga, nga data 01.01.2010, deri me datën 5.10.2010,  në Prokurorinë e Lushnjës, 731 503 lekë.

Të ardhura nga paga, nga data, 5.10.2010 deri me datën 31.12.2010, në Prokurorinë e Tiranës, 208 371 lekë.

Shpenzime për fakultetin ekonomik, Universiteti i Tiranës, master të administrimit publik, 100 000 lekë.

Viti 2011

Të ardhura nga paga si prokurore në Tiranë, 856,168 lekë.

Viti 2012

Paga si prokurore në Tiranë, 867 366 lekë.

Paga e bashkëshortit, Bezart Kaçkini si gjyqtar në Shkodër, 902 245 lekë.

Pagesa e bashkëshortit si pedagog dhe lektor në Universitetin privat “Gjon Buzuku”, në Shkodër, 77 400 lekë.

Viti 2013

Llogari bankare (kursime nga paga e vitit 2013), 201 948 95 lekë.

Paga si prokurore në Tiranë, 856 459 lekë.

Paga e bashkëshortit, 136 261 lekë.

Pagesa e bashkëshortit si pedagog dhe lektor në Universitetin privat “Gjon Buzuku”, në Shkodër,106 110 lekë.

Viti 2014

Blerje automjeti (volsvagen 3 passat), viti i prodhimit 2002, me vlerë 500 000 lekë, në  bashkëpronësi me me bashkëshortin.

Llogari bankare, 163,321,71 lekë.

Depozitë me afat njëvjeçar, 300 000 lekë.

Kursime nga paga në shumën e lekëve, 78,941 88 lekë.

Paga si prokurore në Tiranë, 1098535 lekë.

Dieta, të marra nga Ambasada Amerikane dhe DASH, në seminarin një mujor, 17.02.2014-16.03.2014,  afro 900 dollarë.

Paga e bashkëshortit, 1 032  793 lekë.

Pagesa e bashkëshortit si pedagog dhe lektor në Universitetin privat “Gjon Buzuku”, në Shkodër, 34 153.

Viti 2015

Llogari bankare, 241,676, 54 lekë.

Interesa nga depozita me afat njëvjeçar, 7 650 lekë.

Kursime nga paga, 128 699 87 lekë.

Paga si prokurore në Tiranë, 1 104 225 lekë.

Paga e bashkëshortit, 1 053, 568 lekë.

Viti 2016

Llogari bankare, 246 001 lekë.

Interesa nga depozita me afat njëvjeçar, 5 501 lekë.

Kursime nga paga, 146 333 lekë.

Paga si prokurore në Tiranë, 1101,490 lekë.

Paga e bashkëshortit, 1 073 421 lekë.

Të ardhurat e bashkëshortit të përfituara nga Shkolla e Magjistraturës, 15 000 lekë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Raporti “bombastik” i DASH/Shqipëria qendër e krimit, porta ku kalon droga!

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i ISP/ Ndal sulmet ndaj drejtësisë dhe gjyqet politike

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Top lista e dosje të SPAK/ Roland Qafoku liston deputetët në krye

LEXO EDHE:  Raporti "bombastik" i DASH/Shqipëria qendër e krimit, porta ku kalon droga!

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: