Fotot ekskluzive/ Fahriu braktis pace-pilafin për bananen e rrushin – CNA
Connect with us

Aktualitet

Fotot ekskluzive/ Fahriu braktis pace-pilafin për bananen e rrushin

Publikuar

-

memet me pikante

Fahri Balliu që shpesh është parë si njeriu që ha vetëm paçe, pilaf, duke u rrumbullosur, ka vendosur seriozisht ta ndërroj ushqimin. Tani do banane dhe rrush.

Ndërkohë që djali i tij proteston çdo ditë tek Unaza e re, Fahriu, pas këshillave të marra nga presidenti Ilir Meta ka menduar të ndërroj ushqim.

LEXO EDHE:  Qëndrimi i prerë i Ilir Metës/ “Me 30 Qershor nuk do të ketë zgjedhje”

Në një foto të siguaruar nga CNA.al, shihet se Fahriu i shoqëruar nga presidenti Meta ka filluar të hajë banane dhe rrush./CNA.al

 

Aktualitet

Shehi tregon të vërtetën: Ja pse u largova nga Skënderbeu

Publikuar

-

By

Orges Shehi ka fituar në Korçë më shumë se kushdo. Ishte i pari që u bë pjesë e projektit fitues që lindi nëntë vite më parë, ku pas një ftese të ishpresidentit Agim Zeqo, pranoi të linte në atë kohë Besën për t’u bërë pjesë e Skënderbeut.

Fitoi 7 tituj kampionë, ndërsa në sezonin e fundit, për herë të parë, i drejtoi korçarët si trajner. Arriti të fitonte Superkupën e Shqipërisë, më pas e çoi ekipin deri në gjysmëfinale të Kupës dhe mbylli një sezon në vend të katërt në kampionat, një pozicion që të çon në Kupat e Europës.

Por, befas pas 9 vitesh, Shehi i tha lamtumirë Skënderbeut. Mes tij dhe presidentit Takaj pati një krisje, por trajneri durrsak nuk është nga ata që bën polemika. Megjithatë, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport”, rrëfen disa të pathëna, që nga raporti me lojtarët, mungesa e një mesazhi mirënjohjeje në fund dhe deri tek idhulli i tij.

Keni thënë se në Korçë nuk ju mbante kontrata. Si është e vërteta e këtij “divorci”?

Pikërisht e kam thënë një gjë të tillë pasi në këto vite nuk e kam pasur asnjëherë mendjen te kontrata dhe nuk është se në Korçë më ka mbajtur kontrata jo vetëm tani si trajner, por edhe si futbollist. Nëse lojtarët kishin kontrata 2-vjeçare, unë ndryshe nga ata e kisha 1-vjeçare, por kurrë nuk e kam pasur mendjen te fundi i saj, pasi rinovohej me një bisedim.

Fakti që klubi ka kontaktuar me Dajën këtë periudhë, ishte kjo një arsye që ju bindi për të parë një tjetër variant për të ardhmen?

Këtë nuk e di nëse kanë kontaktuar me Dajën apo jo, pasi nuk jam në dijeni. Unë e kam thënë se ishte një vendim për të marrë një rrugë tjetër pas kaq shumë sezonesh në këtë ekip.

Klubi zyrtarisht, por edhe presidenti Takaj, nuk kanë bërë qoftë edhe një mesazh kortezie në mënyrë publike pas largimit tuaj. Jeni i habitur?

Janë pyetje që do duhet t’u drejtohen të tjerëve. Për mendimin tim ka pak rëndësi deklarata. Ndoshta dhe ajo do të vijë. Mbase klubi është i zënë me çështje të tjera tani dhe është më i përqendruar te përgatitjet e sezonit.

Cili ka qenë mesazhi më i bukur që keni marrë pas largimit, nga kush dhe si?

Kanë qenë shumë. Të them të drejtën jam ndierë mirë nga aq shumë mesazhe sa kam marrë. Ky është një sinjal sjelljeje nga ana ime, por edhe një tregues raporti. Kanë pasur përballë një person mirëkuptues, që u ka qëndruar gjithnjë pranë dhe nuk ka “ndëshkuar” askënd, por është bërë krah me lojtarët duke i motivuar për t’u marrë maksimumin gjithmonë.

Në sezonin e parë si trajner te Skënderbeu, cili ka qenë momenti më i keq që vërtet e keni përjetuar shumë?

Humbjet e njëpasnjëshme që vinin për shkaqe të ndryshme. U bënë shumë humbje rresht dhe secila prej tyre vinte për shkaqe jo të njëjta. E them me bindje se kjo ka qenë periudha që më ka mërzitur më shumë gjatë kësaj kohe. Vërtet e kam përjetuar keq.

Po momenti më i mirë nga ky vit?

LEXO EDHE:  Mesazhi i Korçës për Bashën/ Me Monën dhe Metën në rrugë pa krye  

Ka pasur shumë për sa u përket rezultateve. Situata në dhomat e zhveshjes ka qenë nën kontroll dhe kjo është një meritë e veçantë për të ecur përpara, sidomos kur ke një ekip të ri. Fillimi, padyshim me fitoret radhazi, ka qenë për t’u vlerësuar, por edhe fundi kur ne e arritëm objektivin ka qenë gjithashtu i mirë. E them këtë pasi të gjithë e dinë si e nisëm sezonin, me sa shumë vështirësi, aq sa mendonim se si do ia dilnim të ishim në zonën europiane pas shumë ndryshimeve. Nga ana tjetër, mund të veçoj edhe dy zbulimet, Pëllumbin dhe Dajsinanin që tani janë pjesë e kombëtares Shpresa. Janë dy lojtarë që mua më bëjnë krenar të them se ua kam dhënë unë hapësirat për t’u rritur.

Me cilin nga lojtarët keni pasur më shumë përplasje, qoftë edhe për ndonjë ide, jo thjesht në kuptimin negativ të fjalës përplasje?

Me asnjë, pjesa që unë kam qenë më parë në fushë më ka ndihmuar shumë. Nuk e kanë bërë dysh fjalën time apo detyrat që u caktoheshin, por mund të bënin më të mirën. Humbjet e shumta të këtij sezoni them se erdhën nga moseksperienca e disa lojtarëve, nga gabimet individuale, jo për shkaqe të mosndjekjeve të trajnerit.

Si kanë qenë raportet tuaja me lojtarët veteranë si Vangjeli, Muzaka, Radas?

Raporte korrekte, nuk ishim gjithë kohës bashkë si në fillim, pasi kishim pozicione të tjera. I kam kuptuar edhe në momente të vështira që ata mund të kishin. Unë kam pasur raporte shumë të mira me ta. Nuk e di se cili është mendimi i tyre.

Ku e shikoni veten sezonin e ardhshëm, në një ekip në Superiore apo do të pranoni edhe ndonjë klub me emër nga Kategoria e Parë?

Është herët për të folur. Unë këtë rrugë kam marrë dhe rrugën e trajnimit do të vazhdoj. Të shohim se çfarë do të ndodhë.

A keni pasur një ofertë konkrete së fundmi?

Mund të them se në mënyrë indirekte ofertat nuk kanë munguar, jo vetëm si trajner, por edhe si drejtues i lartë në një klub të rëndësishëm në vend. Por, do të vlerësoj gjithçka me qetësi para se të vendos.

Cili trajner në futbollin e sotëm ju frymëzon dhe kërkoni sadopak t’i ndiqni taktikat e tij?

Unë e kam thënë që në fillim se kampionati shqiptar ka shumë trajnerë të mirë. Një trajner i mirë duhet të jetë menaxher i mirë. Për nga mënyra se si sillet, si një zotëri i vërtetë, mund të veçoj Ançelotin, por edhe në disa raste jam treguar rebel edhe unë si Simeone.

Në karrierën si lojtar, kush është trajneri që do të kujtoni më gjatë?

Kam kaluar shumë trajnerë. Sigurisht që me Josën kam ndarë shumë suksese dhe me të mbaj akoma kontakte. Kam mësuar shumë nga mënyra e menaxhimit edhe nga De Biazi. Por, edhe me trajnerë të tjerë kam kaluar mjaft mirë. Të më falin nëse nuk po ua përmend emrat, por janë shumë. Nuk kam kaluar keq me askënd edhe për shkak të natyrës time jo konfliktuale.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Temperaturat e larta një rrezik i madh për shëndetin/ Ja disa mënyra për tu mbrojtur

Publikuar

-

Vera është stina më e preferuar për shumë njerëz por sigurisht dhe shumë e rrezikshme për shkak të temperaturave të larta.

Për grupmoshat mbi 50 vjeç duhet shmangur sa më shumë dalja në mesditë ku dhe temperaturat arrijnë kulmin maksimal. Më të prekurit janë:

Personat që nuk ushtrojnë aktivitet fizik

Njerëzit që merren me aktivitete fizike dhe e teprojnë me stërvitje. Gjithashtu të moshuiarit duhet të jenë të kujdesshëm pasi duek mos patur energji dhe shumë etje, rregullimi i temperaturës së trupit të tyre është më e vështirë. Po ashtu shumë të rrezikuar janë njerëz me probleme të qarkullimit të gjakut në zemër, si psh: me hipertension dhe të sistemit nervor qendror, si psh: epilepsi.

Edhe disa medikamente mund të rrisin rrezikun për sëmundje të nxehtësisë. Këtu hyjnë për shembull ilaçet diuretike, antihistaminikët dhe antidepresivët, të cilat ndikojnë djersitjen në kushte të caktuara. Faktorë të tjerë rreziku janë mbipesha, mbimotivimi ( tek sportistët) dhe veshja e gabuar.

Si të shmangim dëmtimet nga temperaturat e larta

Në rast temperaturash të larta këshillohet të shmangen aktivitetet e lodhshme.Aktivitetet sportive duhet të planifikohen për në orët e para të mëngjesit dhe në mbrëmje. E rëndësishme është të pihen sa më shumë lëngje. Veçanërisht për të moshuarit vlen: pini edhe atëherë kur nuk ndjeni etje. Këshillohet gjithashtu, një ushqim që tretet lehtë dhe me përmbajtje uji si: fruta dhe perime të freskëta. Një veshje e lirshme dhe një kapele e lehtë që lejon ajrosjen pengojnë bllokimin e nxehtësisë.

LEXO EDHE:  Përplasje civile me 30 Qershor/ Rama zbulon informatorin e Metës  

Në temperatura të larta, sportistët duhet të bëjnë pushime të shpeshta për tu freskuar dhe të pakësojnë kohëzgjatjen dhe intensitetin e stërvitjes, si për shembull vetëm një gjysmë ore ecje të lirë apo vrap i ngadaltë në vend të një ore. Veshje funksionale dhe një kapele që lejon ajrosjen garantojnë një ndjenjë të këndshme lëkure.

Çrregullimet nga mungesa e lëngjeve eliminohen duke pirë lëngje në mënyrë të vazhdueshme në sasira të vogla para dhe gjatë stërvitjes- çdo dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta. Ideal është uji mineral pa dyoksid karboni dhe lëngje me elektrolite. Pas stërvitjes shkoni menjëherë në hije dhe mundësisht sa më shpejt bëni një dush me ujë të vakët apo të ftohtë.

Çfarë duhet bërë në rast urgjence?

Në rastin e një goditje nga nxehtësia llogaritet çdo minutë: është i nevojshëm një freskim urgjent. I prekuri duhet sjellë menjëherë në hije, apo në një dhomë të freskët, rrobat duhen hapur dhe duhen vënë kompresa të ftohta dhe të njoma mbi kokë. Njoftoni mjekun apo urgjencën në çdo rast, pasi pacienti duhet shtruar sa më shpejt në spital.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Qëndrimi i prerë i Ilir Metës/ “Me 30 Qershor nuk do të ketë zgjedhje”

Publikuar

-

By

30 qershor nuk ka zgjedhje

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një intervistë për televizionin “Al Jazzera” ka folur rreth vendimit të tij për shfuqizimin e Dekretit të zgjedhjeve të 30 Qershorit me anë të një Dekreti tjetër.

Meta e ka quajtur Dekretin për shfuqizim si vendim kushtetues dhe shumë solid.

“Unë kam qenë deputet i Parlamentit për 25 vite me radhë dhe e di shumë mirë se si funksionon ky institucion. Unë jam zgjedhur në postin e Presidentit të Republikës nga një Parlament plotësisht legjitim dhe jo nga ky që kemi aktualisht.

Por që nga momenti që u zgjodha dhe u betova mbi Kushtetutën e Shqipërisë si President i Republikës unë i përkas Republikës dhe Republika u përket qytetarëve.

LEXO EDHE:  Mesazhi i Korçës për Bashën/ Me Monën dhe Metën në rrugë pa krye  

Në këtë aspekt, dua t’i siguroj të gjithë se dekreti im për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zhvillimin e zgjedhjeve vendore është një vendim kushtetues shumë solid, i bazuar mbi përgjegjësitë e mia kushtetuese si President i Republikë”,-u shpreh Meta.

Më tej pyetjes nëse do ta njohë rezultatin e zgjedhjeve nëse qeveria do t’i zhvillojë ato Meta iu përgjigj prerë se me 30 Qershor nuk do të ketë zgjedhje.

“Nuk do të ketë zgjedhje më 30 qershor. Ky dekret është publikuar tashmë në Fletoren Zyrtare dhe të gjithë kanë detyrimin ta zbatojnë atë”,-është shprehur Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Trending

Read previous post:
Viti 2018/ Pasqyra e zhvillimeve kryesore në Kosovë

Tensionet e larta ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përshkuan tërë vitin 2018, gjatë të cilit pati edhe momente kur dukej se...

Close