Connect with Us

Shënim- Fillon lufta Rama-Meta/ Veliaj, Xhafaj dhe pazaret në sfond

Aktualitet

Shënim- Fillon lufta Rama-Meta/ Veliaj, Xhafaj dhe pazaret në sfond

Publikuar

-

Presidenti i Republikës SH.T.Z. Ilir Meta nuk ka dekretuar Sandër Lleshajn në postin e Ministrit të Brendshëm.

Në një qëndrim të bërë publik nga zëdhënësi i Metës thuhet “Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta nuk ka krijuar bindjen e plotë për t’i dhënë besimin ka kandidaturës së Z.Sandër Lleshaj si ministër i Brendshëm”. Një fjali që flet më shumë se çdo veprim dhe akt politik.

Presidenti i ka kthyer pas një kandidaturë mjaft serioze Kryeministrit. Një javë, pasi Sandër Lleshaj u propozua nuk u dëgjua asnjë akuzë apo sulm ndaj tij, as bateritë e LSI-së dhe as ato të opozitës nuk goditën dot si duhet, nuk kishin prova dhe fakte për të inkriminuar apo zbuluar lidhje të tij me krimin, çka tregon se Gjeneral Lleshaj ishte një figurë jo problematike dhe nuk dukej të kishte hije në aktivitetin e tij.

Por përtej qëndrimeve publike Ilir Meta e ka refuzuar kandidatin e Kryeministrit, i cili megjithse i pastër shihej si njeri i amerikanëve apo gjermanëve për shkak të dhjetra trajnimeve në këto dy vende.

Çfarë e ka frenuar apo trembur Ilir Metën këtë nuk është vështirë ta kuptosh.

Ose Sandër Lleshaj ka diçka të errët në dosjen e tij, ose Ilir Meta ka pasur frikë nga një Gjerneral me integritet që mund të ishte ushtari i bindur i kryeministrit dhe ndërkombëtarëve në një betejë ku prangat do tundeshin për shumë personazhe politike.

Në sfond të këtij mos dekretimi qëndron edhe vetë Fatmir Xhafaj ministri i larguar. Ky i fundit mbështetej publikisht nga LSI megjithse PD nga ana e saj e sulmonte. Por edhe kryebashkiaku i Tiranës e tirhoqi menjeherë në krah Xhafajn pas largimit të tij nga detyra, por kjo dyshe shpesh muajt e fundit shfaqej solide dhe me axhendë të përbashkët në politikë.

LEXO EDHE:  Bahri Shaqiri në krye të KLSH?/ Reagon mazhoranca

Vetë Meta është mbështetës i linjës së Veliajt dhe LSI e Kryemadhi i kanë siguruar jo pak mbështetje në aktivitetin e Bashkisë së Tiranës.

Një tjetër pamje që vjen pas mosdekretimit të Sandër Lleshit është edhe pazari për kreun e KLSH dhe anëtarët e Bordit të Bankës së Shqipërisë, disa vende vakante ku Ilir Meta si “ujk” i vjetër në politikë vështirë se mund të lëshojë pe. Meta kërkon një emër pranë tij për KLSH që duhet ta votojë Parlamenti, gjë që mësohet se Rama e ka refuzuar.

Por gjithashtu Presidenti kërkon pazar edhe për bordin e BSH, ku dhe PD kërkon 2 nga gjatë vendet vakante. Sa për Lulzim Bashën dhe PD-në duket se nuk ekzistojnë aspak, por nuk mund të përjashtohet roli i Sali Berishës në këtë akt politik të Ilir Metës, pritet që doktori t’a mbështesë publikisht veprimin e Presidentit.

Mos harrojmë SHISH si dhe frikën që Ilir Meta ka nga një ministër i Brendshëm ku ai ska garanci.

“Lufta” për këto poste dhe shtysa e dhënë nga Xhafaj e Veliaj që shfaqen në sfond janë pamja e qartë e faktit pse Presidenti nuk dektetoi Sandër Lleshajn për ministër të Brendshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Plumba në shpinë e në brinjë/ Detaje nga krimi i rëndë në Peqin

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një 45 vjeçar është gjetur i vrarë me armë zjarrin paraditen e sotme në lagjen Çezmë, Peqin, në afërsi të lumit Shkumbin.

Policia ka nisur kontrollin në të gjithë zonën, por ende nuk kanë një autor.Të dhënat e para flasin se 45 vjeçari ka dy plagë me armë, një në shpinë dhe një brinjë.

LEXO EDHE:  Shoqata e bareve dhe restoranteve letër Ramës/ “Rishiko vendimin për hapjen, nuk duam kufizim orari”

LEXO EDHE:  Bahri Shaqiri në krye të KLSH?/ Reagon mazhoranca

Të tjera detaje të zbuluara janë viktima nuk është banor i Peqinit dhe sipas Prokurorisë së Elbasanit, dyshohet se është vrarë mëngjesin e kësaj të diele ose mbrëmjen e kaluar, por jo më herët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ikja e Gjekmarkajt, një arsye për të larguar Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Agron Gjekmarkajn e zë amnezia/ Një kritik në prehërin e Lulit, mëshirojeni

Deputeti megaloman, qesharak dhe pa asnjë lidhje me Partinë Demokratike, Agron Gjekmarkaj për të disatën herë ka përsëritur, se në rast se mblidhet Kuvendi i PD dhe Berisha fiton, ai do të ikë nga PD, por nuk do të dorëzojë mandatin e deputetit.

Në fakt, kjo është arsye më shumë për Foltoren, është një arsye më shumë për demokratët për të kuptuar,se kush është Agron Gjekmarkaj.

Është një arsye më shumë për të larguar Lulzim Bashën, sepse ka vendosur deputetë të tillë që nuk vlerësojnë rregullin numër një të demokracisë, vendimin e shumicës, por duan tarafet e tyre, qejfet e tyre, postet e tyre, rrogat e tyre, pasurimin e tyre dhe nuk vlerësojnë as demokratët dhe as verdiktin e tyre.

Agron Gjekmarkaj është një njeri që ka haluçinacione të forta në daljet e tij mediatike.

Dikur një anti-bashist i theksuar, që akuzonte Lulzim Bashën deri tek familja, sot është kthyer në një Lulzims i vogël, thjesht dhe vetëm për rrogën e deputetit, pasi Mark Marku e futi në listën e Lezhës, pa asnjë kontribut në Partinë Demokratike.

Ai thjesht dhe vetëm kontribut quan daljen në televizion.

Në fakt, daljet në televizion dhe shkrimet, janë të përkthyera në para për xhepin e tij.

Pra, kur demokratët vuanin ishin të papunë rrugëve, luftonin kundër Qeverisë, Agron Gjekmarkaj llomotiste lart e poshtë dhe mbushte xhepin me para.

Tani mori edhe mandatin e deputetit pa asnjë lidhje me strukturat, pa bërë një fushatë të saktë dhe të qartë, pasi sot Lezha, dega e PD-së është e braktisur nga deputetët.

Mark Marku ka dhënë dorëheqjen, Gjekmarkaj nuk ka shkelur për asnjë ditë ti pyesë demokratët, për atë se çfarë po ndodh dhe si duhet të veprojë si përfaqësues i tyre.

Por, del nëpër media dhe thotë se po fitoi Foltorja edhe Berisha ai do të ikë, por jo si deputet, por do të ikë nga grupi i PD dhe do të qëndrojë deputet i pavarur.

Pra, sërish nxjerr kokën, lekët i do në xhep, t’i vendosë palë-palë  por jo të respektojë vendimet e demokratëve, të shkojë të marrë mendimet e tyre dhe të përfaqësojë ata. Këtë nuk do ta bëjë.

Prandaj, Gjekmarkaj dhe ikja e tij, është një arsye më shumë për të larguar Lulzim Bashën, i cili zgjedh të tillë personazhe, megaloman, të paaftë, njerëz pa lidhje politike, të cilët interesin e parë kanë xhepin, apo bashkëpunëtor të Edi Ramës.

Për dikë mund të duket qesharake, por kjo është e vërtetë.

LEXO EDHE:  Emri/Ja ministri që ka lidhje me 8 tonë drogë të sekuestruar në Itali

LEXO EDHE:  A do kandidojë për president në 2022?/ Përgjigjet Rama

Dje, Agron Gjekmarkaj iu tregonte lart e poshtë shumë njerëzve, mesazhet e tij me Ramën, se si kishte mundur që në bashkëpunim me kryeministrin dhe Lindita Nikollën të rrëzonte grupin e PD-së, i cili mbështeste një kandidaturë për dekan në Fakultetin e Histori-Filologjisë.

Dhe ishte Gjekmarkaj, ai që në bashkëpunim me kryeministrin e kishte rrëzuar Valentina Dukën e Lulit dhe Lulzimsat e tjerë dhe ky ishte fitues.

Një arsye më shumë kjo, sërish për të hequr Lulzim Bashën, për të mbledhur Kuvendin, thjesht dhe vetëm për të treguar se Gjekmarkajt e Lulit duhet të ikin sa më parë e sa më shpejt të jetë e mundur me apo pa Kuvende.Sepse, ata nuk janë pjesë e Partisë Demokratike. Ata janë mercenerë, megalomanë, të paaftë që nuk kanë parim, nuk kanë vlera, por për ta i vetmi fakt i rëndësishëm dhe argument që kanë për jetën dhe të ardhmen ësHtë si trashet xhepi i tyre.

Dhe Gjekmarkaj është shembulli kryesor dhe në disa dalje mediatike kërcënon se do të ikë.

E kë zu meraku se do të ikë Gjekmarkaj? Sa vota mund të krijojë Agron Gjekmarkaj? Çfarë opinioni ka Agron Gjekmarkaj?

Një megaloman që kujton se njerëzit e mbështesin, e dëgjojnë dhe do veprojnë siç thotë ai?

Por, në qoftë se njerëzit do ta dëgjonin, le të shkojë njëherë në Lezhë, në Kukës, në Korçë, në Vlorë, të dëgjojë demokratët dhe ta shikojë e ta kuptojë, kush ka më shumë rëndësi, broçkullat që ai thotë në media, vendimet e tij idiote apo mendimi i demokratëve.

Atje e kupton sa peshë që ka fjala.

Gjithsesi fjala e Gjekmarkajt ka peshë sa lekët që i jep prurësi më i parë./CNA.al

Agron Gjekmarkaj kundër Bashës/ “U shit tek Rama, privatizoi dhe zhduku PD”

Si rilindi Agron Gjekmarkaj/ Nga “Basha ik” në “Luli lider”

Agron Gjekmarkaj dhe dy fytyrat e tij/ I rilinduri që shan dhe “lëpin” Bashën

I rilinduri Agron Gjekmarkaj thikë pas shpine Berishës

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutohet një 45 vjeçar/ Krimi godet sërish

Publikuar

-

Nga

Në lagjen Çezmë, Peqin, në afërsi të lumit Shkumbin, është gjetur i vrarë me armë zjarri, në rrethana ende të paqarta, një shtetas rreth 45 vjeç, ende i paidentifikuar.

Në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e Policisë, të cilat vijojnë krehjen e zonës.Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, vijon punën për identifikimin e viktimës, zbardhjen dhe dokumentimin e rrethanave të ngjarjes, me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorit/CNA.al

LEXO TE PLOTE