Connect with Us

Ish-deputetët e Ramës në pranga/ PD tallet keqazi me kryeministrin

Aktualitet

Ish-deputetët e Ramës në pranga/ PD tallet keqazi me kryeministrin

Publikuar

-

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar pas arrestimit të dy ish-deputetëve, Arben Ndokës dhe Arben Çokut.

Në një postim në rrjetet sociale Tabaku ka shkruar se grupi i Partisë Socialiste i viteve 2013-2017, pak nga pak po zhvendoset tek burgu 313.

Kujtojmë këtu se Ndoka ka qenë deputet në qarkun e Lezhës, kurse Çuko i qarkut Fier.

LEXO EDHE:  Punëtori i bashkisë ra nga pema dhe ndërroi jetë/ Gjykata lë në burg inxhinierin

Mbi Ndokën rëndojnë akuzat për tjetërsim pronash në  Lezhë dhe bashkë me të u arrestua edhe i vëllai Xhevair Ndoka. Ndërsa mbi Çukon rëndojnë akuza e korrupsionit./ CNA.al

Arrestimi i Çukos/ Gjonaj: Prokuroria zotëron prova për korrupsion

U arrestua pak më parë/ Zbulohet akuza që rëndon mbi ish-deputetin, Arben Ndoka

Arrestimi i ish-deputetit të PS-së/ E shkuara kriminale e Arben Ndokës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Ekzekutohet një 45 vjeçar/ Krimi godet sërish

Publikuar

-

Nga

Në lagjen Çezmë, Peqin, në afërsi të lumit Shkumbin, është gjetur i vrarë me armë zjarri, në rrethana ende të paqarta, një shtetas rreth 45 vjeç, ende i paidentifikuar.

Në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e Policisë, të cilat vijojnë krehjen e zonës.Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, vijon punën për identifikimin e viktimës, zbardhjen dhe dokumentimin e rrethanave të ngjarjes, me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorit/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Do kalonin kufirin me dokumenta të falsifikuara/ E pësojnë keq dy shtetas turk

Publikuar

-

Nga

Foto- Arratia zgjati vetëm disa orë/ Ky është i riu që terrorizoi Korçën për Krishtlindje

Dy shtetas turk, O. C, 27 vjeç dhe M. D, 28 vjeç,  janë arrestuar nga policia në Rinas për veprën penale “Falsifikimit të letërnjoftimeve, të pasaportave ose të vizave”.  Dy shtetasit kanë tentuar të kalojnë kufirin me intinerar Rinas-Genevë me pashaporta të falsifikuara.

Njoftimi i plotë i policisë:

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve. Tentuan të kalonin kufirin me dokumenta të falsifikuara, vihen në pranga 2 shtetas turk.Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas si rezultat i masave të shtuara për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë kaluar për verifikim të pashaportave të shtetasve turk O. C, dhe M. D, të cilët do të udhëtonin me itinerar Rinas-Genevë. Gjatë verifikimeve, të dyja pashaportat e shtetasve të lartpërmendura kanë rezultuar të falsifikuar.

Në vijim të veprimeve, u arrestuan në flagrancë shtetasit O. C, 27 vjeç dhe M. D, 28 vjeç, për veprën penale “Falsifikimit të letërnjoftimeve, të pasaportave ose të vizave” dhe materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

“40 milionë euro nga taksat janë shpërdoruar”/ PD akuza Qeverisë për krizën energjitike

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Partia Demokratike nëpërmjet  Sekretarit për Klimën dhe Biznesin në PD, Flamur Hoxha, ka sulmuar Qeverinë, pasi sipas tyre do të ketë rritje të çmimit të energjisë për biznesin.

Sipas Hoxhës, Qeveria i ka hapur rrugë rritjes së çmimeve për sipërmarrësit e mesëm e të mëdhenj.

Ndër të tjera Hoxha ka thënë se ndërkohë që Qeveria flet për krizë energjitike,  ka shpërdoruar 40 milionë euro nga taksat e qytetarëve.

“Pra, do të kemi një përkeqësim edhe më të madh të gjendjes së përgjithshme ekonomike, në të cilën edhe qytetarët edhe sipërmarrësit, do të paguajnë faturën e keqmenaxhimit dhe korrupsionit të kësaj qeverie, që nuk heq dorë nga shpenzimet e luksit, që nuk heq dorë nga shpërdorimet me tenderat me çmime marramendëse dhe nuk heq dorë nga PPP-të që po i marrin frymën ekonomisë shqiptare, duke i vendosur taksat e qytetarëve në shërbim të klientëve të qeverisë”, është shprehur Hoxha.

Kujtojmë se kryeministri Edi Rama dhe zëvendësi i tij, së fundmi kanë deklaruar se nuk do të rritej të çmimit të energjisë për qytetarët dhe biznesin e vogël.

Deklarata e PD:

Prej ditës që tellali i të keqes deklaroi se Shqipëria po hynte në një krizë energjitike, Partia Demokratike ka treguar me fakte dhe prova se ajo që po ndodh, nuk ka lidhje me tregjet ndërkombëtare, por me keqmenaxhimin dhe korrupsionin.

E kemi bërë këtë duke treguar se si ndërkohë që qeveria flet për krizë, ka shpërdoruar 40 milionë euro nga taksat e qytetarëvePo ashtu kemi treguar se si me dritëshkurtësinë dhe menaxhimin skandaloz të eksporteve të energjisë, shkurtuan rezervat ujore, në atë që ekspertët cilësojnë si viti më i mirë historik, duke hapur një pjesë të madhe të gropës që do të mbyllet duke marrë borxh 200 milionë euro

LEXO EDHE:  Denoncim-Vidhen 18 pistoleta në burgun e Sigurisë së Lartë/ Policia fsheh krimin

LEXO EDHE:  Tabaku shpalos planin ekonomik të PD/ Ja si do thithim investimet e huaja

Kjo papërgjegjshmëri i vendosi qytetarët përballë dy zjarreve, ose rritje çmimesh, ose rritje borxhi, që në finale paguhen përsëri nga taksapaguesit shqiptarë.

Dhe nëse deri tani qeveria pohon se nuk do të ketë rritje të çmimeve për konsumatorin familjar, që gjithsesi do ta paguajë nëpërmjet borxhit të rritur publik, qeveria i ka hapur rrugë rritjes së çmimeve për sipërmarrësit e mesëm e të mëdhenj.

Fatkeqësisht, edhe në këtë rast, fatura do t’u shkojë përsëri qytetarëve sepse shtrenjtimi i energjisë elektrike do të përkthehet në rritje të çmimeve të produkteve apo shërbimeve që ata konsumojnë, e në rastin më të keq edhe në falimentim të bizneseve, duke rritur edhe më tej papunësinë.

Pra, do të kemi një përkeqësim edhe më të madh të gjendjes së përgjithshme ekonomike, në të cilën edhe qytetarët edhe sipërmarrësit, do të paguajnë faturën e keqmenaxhimit dhe korrupsionit të kësaj qeverie, që nuk heq dorë nga shpenzimet e luksit, që nuk heq dorë nga shpërdorimet me tenderat me çmime marramendëse dhe nuk heq dorë nga PPP-të që po i marrin frymën ekonomisë shqiptare, duke i vendosur taksat e qytetarëve në shërbim të klientëve të qeverisë.

Përballë kësaj babëzie qeveritare, që nuk i sheh vështirësitë e familjeve shqiptare, as ato të sipërmarrësve të ndershëm që luftojnë për mbijetesë në një ekonomi të përqënduruar në pak duar, është detyrë primare e organeve të drejtësisë të hetojnë me urgjencë cdo shpërdorim dhe abuzim me taksat e shqiptarëve dhe pasuritë e tyre natyrore, pasi janë ata që po paguajnë koston e korrupsionit dhe keqmenaxhimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE